Ruşeym Torku

İbn Haldun Gökbel’i Ağırladı

  • Giriş Tarihi: 24.04.2014 17:30
  • Güncelleme Tarihi: 23:24
İbn Haldun Gökbel’i Ağırladı

Fas Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanlığı’nın daveti üzerine Fas’ta Bakan Sümeyye İbn Haldun ile görüşen..

Why Note!?

Fas Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanlığı’nın daveti üzerine Fas’ta Bakan Sümeyye İbn Haldun ile görüşen Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ve beraberindeki heyet, iki ülke arasında yükseköğretim konusundaki işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin görüş alış verişinde bulundu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Sümeyye İbn Haldun, Selçuk Üniversitesi’nin Türkiye’nin saygın üniversitelerinden biri olduğunu ifade etti. Haldun, “Fas ile Türkiye arasında yükseköğretim alanında ilişkiler henüz istediğimiz düzeyde değil. Bundan dolayı özellikle son iki yıldır yükseköğrenim alanında her türlü akademik işbirliğini artırmak için Bakanlıklar düzeyinde iki ülke teknik heyetleri yoğun bir şekilde çalışıyor. Bu yıl içinde kapsamlı bir işbirliği protokolünün hayata geçirilmesini bekliyoruz. Şu anda iki ülkenin eğitim kurumları arasındaki diploma denkliği konusunda çalışılıyor” dedi.

Fas’lı öğrencilerin daha çok Türkiye’deki Tıp, Mühendislik ve Mimarlık programlarına, Türk öğrencilerin ise Fas’taki Arap Dili ve Edebiyatı ile İlahiyat programlarına ilgi duyduklarını belirten Bakan Haldun, “Kendi kızım da lisans eğitimini Türkiye’de yaptı. Bu nedenle Türk Yükseköğretim kalitesinin iyi düzeyde olduğunu biliyorum. En kısa süre içinde genelde Türkiye üniversiteleri ve özelde Selçuk Üniversitesi ile her düzeyde akademik işbirliğini geliştirme konusunda kararlı olduğumuzu ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ise, akademik ilişkileri geliştirme konusuna önem verdiklerini belirterek, İlk 500 vizyonumuz bağlamında uluslararasılaşmaya çok önem veriyoruz. Bu kapsamda son iki yıldır dünyanın pek çok yerindeki üniversitelerle işbirliğini artırma konusunda yoğun bir şekilde çalışıyoruz” dedi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > İbn Haldun Gökbel’i Ağırladı
HABER YORUMLARI