YAZARLAR

Yusuf dahi olsan düşürürler seni çâha

Ebnâ-yı zamanın işi ihvâna cefâdır.”

Ey insan! Yusuf olsan da seni kuyuya düşürecekler. Çünkü zamane insanlarının işi gücü ihvana cefadan ibarettir.

***

Mısır’daki iç karışıklık bir türlü hız kesmezken, buna koşut Hz. Yusuf’un kuyuya atılması öyküsü de sıkça gündeme getirilerek bağlantı kurmaya çalışılmaktadır.

Hz. Yusuf, peygamberlerden Hz Yakup’un oğludur. Soyu, Hz. İbrahim’e kadar dayanır. Kur’ân-ı Kerim’de kendi adını taşıyan bir sure vardır. Tamamı 111 ayet olan surenin 98 ayeti Hz. Yusuf’tan bahseder. Çok zeki olan Hz. Yusuf’un 11 erkek kardeşi vardı. Hz Yakub, en çok Yusuf’u seviyor, bunu ise ağabeyleri kıskanıyorlardı. Hz. Yusuf, bir gece rüyasında 11 yıldızın, güneş ve ayın kendisine secde ettiklerini gördü; babasına anlatınca Hz. Yakup, Hz. Yusuf’un büyük b adam olacağının işareti saydı, ağabeylerine anlatmamasını öğütledi. Ancak, ağabeyleri haberdar oldular, Yusuf’u öldürüp bir yere atmayı plânladılar. Babalarından izin alarak, gezip eğlenmek bahanesiyle Yusuf’u alıp kırlara, götürdüler. Onu bir kuyuya attılar, gömleğini da kana bulayarak, “Yusuf’u kurt kaptı” diye babalarına yalan söylediler.

Kuyunun yanından geçmekten olan bir kafile Yusuf’u buldu ve köle olarak satmak üzere alıp, Mısır’a götürdüler; düşük bir fiyatla onu Aziz’e sattılar. Aziz’in hanımı Yusuf’a göz koydu. Onu kendisiyle beraber olmaya çağırdı. Hz. Yusuf kabul etmeyince, ona iftira edip kocasına şikâyet etti ve hapse attırdı. Hz. Yusuf onca yıl hapis yattı. Hükümdarın şerbetçisi ve aşçısı ile tanıştı. Gördükleri rüyaların yorumunu yaptı. Birisinin, kurtulup efendisinin hizmetine devam edeceğini, diğerinin ise öldüreceğini söyledi; dediği çıktı. Hz. Yusuf, kendisini efendisinin yanında anmasını istedi. Hükümdar bir gece rüyasında yedi zayıf ineğin yedi semiz ineği yediğini ve yedi yeşil başakla yedi kuru başak gördü. Bu rüyanın yorumunu yaptırmak istedi.

Hz. Yusuf’un rüya yorumu yaptığını duyunca onu hapisten çıkardı ve rüyasını ona anlattı. Hz. Yusuf, yedi yıllın bolluk olacağını, peşinden gelen yedi yılın kıtlıkla geçeceğini söyledi. Hükümdar, Hz. Yusuf’u Maliye Bakanlığına getirdi, bolluk yıllarında ambarları zahireyle doldurttu; kıtlık yılları gelince bu zahireyi halka dağıtmaya başladı. Kıtlık, Hz. Yusuf un babasının memleketi o Ken’an diyarında da yaşandı. Kardeşleri de zahire almak için iki kez Ken’an ilinden Mısır’a geldi. Hz.Yusuf kardeşlerine kendini tanıttı ve onları affettiğini belirterek, “Bugün azarlanacak değilsiniz, Allah sizi bağışlar, merhametlisidir” dedi, babası, annesi ve kardeşlerinin tamamını Mısır’a davet etti.

Ailesi Mısır’a vardığında Yusuf anne ve babasını tahta oturttu; kardeşleri önünde eğildiler. Hz. Yusuf konuştu;

“Bu vaktiyle gördüğüm rüyanın çıkışıdır; Rabbim gerçekleştirdi. Şeytan, kardeşlerimle aramızı bozdu. Rabbim beni hapisten çıkardı iyiliklerde bulundu, sizi çölden O, getirtti

Rabbim, dilediğine lütufkârdır. O şüphesiz, bilendir, hâkimdir.” Böylece İsrailoğulları, Filistin’den Mısır’a gelip yerleşti. Bir süre sonra Hz. Yakub vefat etti. Hazreti Yusuf yüce Yaradan’a şöyle yalvardı:

“Rabbim, hükümdarlık verdin, rüyaların yorumunu öğrettin. Ey göklerin ve yerin yaratanı! Dünya ve âhirette koruyanım sensin! Benim canımı, Müslüman olarak al! Beni iyilere kat!”

BİR DAMLA:

Yusuf-ı Mısr ile ey dava-yı benlikler güden

Hüzn içinde inleyen Yakub’un ahından çekin.

Ey Mısır’ın Yusuf’u karşısında kibir ve benlik iddiasıyla zulme varan kişi, hüzünler içinde inlettiğin Yakup’ların ahından çekin!

> Yeni Meram >Yazarlar > HZ.YUSUF’U KUYUYA ATMAK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.