YAZARLAR

■ Bir ömrü nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz öyle de dirilirsiniz!

***

Hz. Muhammed, Hakka yürümeye yakın

Bilal-i Habeşi’ye öğüt verdi;
■ Yâ Bilal, ümmetime haber ver ki, şu üç şeyi yaparlarsa, her işte muvaffak olurlar:
1- Ne yaparlarsa, hep Allah rızası için yapsınlar. İki türlü maksat olur. Ya Allah rızası için veya nefsin yani insanların rızası için. İnsanların rızasını tercih edenlerin işini, Cenab-ı Hak insanlara bırakır. Kendi rızasını tercih edenleri himayesine alır. Kim Allah içinse, Allah da onun içindir. Buyurmuş ki, “İnsanlar sevsin diye Müslüman olmadık.

Allah sevsin diye Müslüman’ız. İnsanlara güven olmaz; bugün sever, yarın söverler.”
2- Birlik içerisinde olsunlar.
Cemaatte rahmet, ayrılıkta azap vardır. Birlikten kuvvet, ayrılıktan felaket doğar. Birlik ve beraberlikten maksat, bedenlerin birlik ve beraberliği ya da aynı yerde olmak değil, gönüllerin birliği, hedeflerin ortak olmasıdır. Hedefi Allah rızası olanın yüzü aktır, yardımcısı da Cenab-ı Hak’tır.
3- Asla doğrudan ayrılmasınlar.
Müslüman demek, doğru insan demektir. İşi, ameli, sözü doğru, her şeyiyle dürüsttür, gözü gönlü toktur, onda sahtekârlık yoktur. Doğruluk onun alameti, hem de selametidir.
Peygamber efendimiz açıklıyor;


Eğer iyilik edilen kimse, fasıksa ya da din iman tanımıyorsa, bu iyilik onda ters etki yapabilir. Baklavanın şeker hastasına dokunması gibidir. Bu yüzden, iyilik ettiğimiz kişilere karşı dikkatli olmalıyız.
***

■ Dünya dört şeyden ibarettir. Mal, söz, uyku ve yemek. Niyet düzgün olmazsa mal, insanı Allahü teâlâya isyan ettirir. Söz, insanı Allahü teâlâdan başka şeylerle oyalar. Uyku, insana Allahü teâlâyı unutturur. Yemek ise, insanın kalbini katılaştırır.”

Peygamber efendimiz buyurdu ki:
■ Cennet dört kimseye layıktır; bunları bekler, özler;
1- Dili zikredici olan, her işinde Cenâb-ı Hakkı anımsayan,
2- Kur’ân-ı kerimi ezberleyen,
3- Yemek yedirici olan,
4- Ramazan ayında oruçlu olan.

■ Kişi, kıyâmet günü dört şeyden sorguya çekilmedikçe bir tarafa adım atamaz;
1- Ömrünü nerede tükettin?

2- Bedenini nerede yıprattın?

3- İlminle hangi husûsta amel ettin?

4- Mal ve servetini nerede kazanıp nerede harcadın?
■ Bir kimse, dört şeyi gizlese, insanların hayırlısı olur;
1- Fakîrliğini, 2- Sadakasını, 3- Musîbetini, 4- Belâsını.

■ Dört şey, kişinin saâdetindendir;
1- Hanımının sâliha olması,
2- Kardeşlerinin salih, iyi kimseler olması,
3- Evlâtlarının iyi insanlar olması,
4- Rızkının kendi bulunduğu mahâlde kazanılır olması.
Cenab-ı Hak, bütün insanlara, sayılamayacak kadar çok nimet, iyilik vermiştir. Bunların en büyüğü ve en kıymetlisi olarak da, Resuller ve Nebiler göndererek, İslamiyeti, seadet-i ebediyye yolunu göstermiştir;

“Nimetlerimin kıymetini bilir, şükrederseniz, yani emir ettiğim gibi kulanırsanız, onları arttırırım. Kıymetlerini bilmez, bunları beğenmezseniz, elinizden alır, şiddetli azab ederim”

BİR DAMLA:

■İstediğin gibi yaşa, bir gün öleceksin! Kimi seversen sev bir gün ayrılacaksın! Ne yaparsan yap, bir gün hesabını vereceksin!

.

> Yeni Meram >Yazarlar > HZ. MUHAMMED’DEN ÜÇ ÖĞÜT
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.