YAZARLAR

Güvenlik kuvvetlerinin görevi suç işlenmeden önce önlem almak, suç işlemeye meyilli olan kimseleri caydırmak. Demek ki Polisin birinci görevi önleyici çalışmaları yaparak, suç işlenmeden gerekli tedbirleri almak.

Ancak vatandaşlarımıza da önemli görevler düşüyor. Şüpheli gördüğümüz kimseleri 155’e bildirdiğimiz zaman vatandaşlık görevimizi yerine getirmiş oluruz ve huzurlu bir kent oluşmasına katkıda bulunuruz. Zira suçlunun kime nerede ne zaman ve nasıl zarar vereceğini kimse bilemez.

GEÇİŞ NOKTASI

Ankara-Konya-Seydişehir-Antalya birinci sınıf Devlet yolu ulaşıma açılmadan önce son durak konumunda olan Seydişehir’de akşam oldumu ilçeye geliş ve ilçeden çıkış imkanı yoktu.

Yol ulaşıma açıldıktan sonra geçiş güzergahı olan Seydişehir’de ağırlıklı olarak hırsızlık olmak üzere suç çeşitliliğinde de büyük artış oldu.

Suçlular genellikle yol üzerinde olduğu için vur kaç taktiği yaparak saatlik ya da günübirlik olmak üzere çeşitli suçları işleyip Seydişehir’i terk ettiği öteden beri biliniyor.

Emniyet birimlerinin de bir nevi eli kolu bağlanıyor, bir çok olay faili meçhul olarak kalıyor.

CAYDIRICI ÖNLEM ALINMALI

Emniyet birimlerinin öncelikli görevi suç işlenmeden önlem almak olduğunu belirtmiştim. Bu yüzden başta Emniyet birimlerinin, Kaymakamlığın ve Mahalli idarelerin caydırıcı önlemler alması gerekiyor.

Hatırlanacağı üzere önceki Emniyet Müdürü Mehmet Cemal Issı’nın girişimleri ile Seydişehir’e MOBESE sistemi kurulması için çalışma başlatılmış, iş adamları, sanayicilerimiz ve esnaflarımız düğün salonunda bir araya getirilmiş, kendilerine gerekli bilgi verilmiş, MOBESE sisteminin önemimden bahsedilerek kurulması için destek istenmişti.

Ne yazık ki bazı iş adamlarımız ve esnaflarımız bu talebe şiddetle karşı çıkmış, yardım yapmayacaklarını ifade etmişlerdi.

Ne acı ki MOBESE sistemine o tarihte karşı çıkan bir kaç iş adamı ve esnafımızın işyerlerine hırsız girmiş mağdur olmuşlardı.

O tarihte MOBESE sistemi kurmak gerçekten pahalıya mal oluyordu. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile bu sistemi kurmak oldukça ekonomik.

Emniyet birimlerinin, Kaymakamlığın ve Mahalli idarelerin caydırıcı önlemler alması halkımızın can ve mal güvenliği açısından oldukça önemli.

DÜĞMEYE BASILMALI

Seydişehir’den daha küçük ve hatta geçiş güzergahı olmayan yerleşim birimlerinde bile MOBESE sistemi varken, Seydişehir’de bu sistemin hala kurulmamış olması büyük bir eksiklik ve yetkililerin görevlerini yeterince yerine getirmediğinin göstergesidir.

Artık Kaymakamlık mı olur, Emniyet mi olur, Mahalli idareler mi olur bilmem, ama bir kurum bu konuda düğmeye basmalı ve bu sistemin kurulması sağlanmalı.

Böylece MOBESE sisteminin kurulu olduğunu bilen suç işleyen veya işlemeye niyetli kimseler ile düzmece suç işleyerek emniyet birimlerini yanıltma yönüne giden kimseler de suç işlemeden önce bir defa daha düşünmek zorunda kalacaklardır.

Huzur varsa, yaşamakta güzeldir.

> Yeni Meram >Yazarlar > Huzur Varsa;
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.