YAZARLAR

■ Aklını başına al da fanî olan bu dünya zindanında kimseden vefa arama! Dünyanın vefası bile vefasızdır.

****

Bilge insani duayen Öğretmen Hüseyin Köroğlu Konya’nın eğitim onuruydu. Aynı zamanda edebiyatçı, eser sahibi ve bilge kişi olarak Konya’yı sadece Konya ve Ankara’da değil, ülke genelinde başarıyla temsil etti. Onlarca öğrenici yetiştirdi. Onun öğrenicileri toplum katmanlarında kendi alanlarında ünlendiler, ses verdiler ve ses getirdiler.

Konya Liseli olmak ayrılacaktı, Köroğlu’nun öğrenicisi olmak bir başka ayrıcalıktı.

Konya Lisesi’nde ülkenin kaderinde önemli roller üstlenmiş kişiler yetişti;

Turgut Özal , Sadi Irmak , Bakanlar; Faruk Sükan, Saadettin Bilgiç, Mehmet Keçeciler, Vecdi Gönül, Sami Güçlü, Işın Çelebi, Agah Oktay Güner, Abdullah Tenekeci, Hasan Dinçer, Rüştü Özal, Haydar Özalp.

Milletvekilleri; Remzi Birand, Fakih Özlen Haydar Koyuncu, Muammer Obuz, Fakih

Özfakih, Turan Bilge, Mehmet Şimşek, Sırrı Levent.

Yargıtay Başkanları; İsmet Ocakcıoğlu, Ahmet Coşar ve Sami Selçuk.. 10 Yargıtay, 8 Danıştay Üyesi. Valiler; Bahaettin Güney,

Abdullah Asım İğneciler, Güner Orbey, Faruk

Önder, Cemil Keleşoğlu, Mehmet Uz Teoman

Ünüsan. Konya’nın Efsane Belediye Başkanı

Nalçacı, Korgeneral Lütfi Akdemir..

Bilim adamları profesörler; Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Namık Çevik, Atilla Taçoy, Mümin Köksoy, Latif Çakıcı, Ahmet Gökçel, Saim Sakaoğlu, Cihat Abaoğlu, Hikmet Birant, Tahsin Kesici, Hayri Bolay, Erkmen Böke, Sezer Kendi, Süleyman Kadayıfcılar,

H. Nail Kubalı, F. Nafiz Uzluk, Mustafa Öz, Ahmet Lütfi Özüner, Hamdi Ragıp Atademir, Alaedddin Yavaşça,

Sanatçılar-Yazarlar; Feyzi Halıcı, A. Hamdi Tanpınar, Tarık Buğra, Tarık Gürcan, Cahit Külebi, Recep Bilginer, Mehmet Önder, Zeki Aktay, İclal Eroğlu, Altan Günbay.

Bunlar kısa sürede saptayabildiklerim daha niceleri, bilimde, siyasette, ticarette.

Bu ön girişten sonra konuyu yazı başlığına getirmek istiyorum.

Konya Lisesi’nin efsane hocası, yazar, eğitime katkı için okul yaptıran Hüseyin Köroğlu’nun cenaze törenine Konya protokolundan sadece iki kişinin katılması gerçekten çok acı ve hüzün vericidir; düpedüz vefasızlıktır. Oysa, siyasal liderler üst düzey yöneticilerinin Konya’yı ziyaretlerinde karşılamak için sıraya girenler nerede?

“Bir eğitim çınarı devrildi; Hüseyin Köroğlu da yok! Başlıklı yazıma Nihad Köroğlu’nun gönderdiği “Vefa beklerdik” başlıklı yanıt bir ibret belgesidir;

“Cenazesine maalesef Karatay Belediye Başkanı ve Karatay Milli Eğitim Müdürü dışında, Konya’nın bürokrat ve yöneticilerinden katılan olmadı. Yakınları olarak bu kesimden de Hüseyin Köroğlun’a yeterli, bir vefa gösterilmesini beklerdik. Bu durum bizleri üzdü.”

Sayın Nihad Köroğlu, sadece sizleri değil, bizleri de üzdü. Acı gerçek, önemli hizmetlerde bulunan saygın ve yetkin kişilere gösterilen toplumsal vefasızlıktır. İkbal, beklenti, menfaat yoksa, protokol ortalar da görünmez. Ancak ne var ki, öğrenicisi olmaktan onur duyduğumuz bizler Hüseyin Köroğlu hocamızın sevgisi ve saygısı gönüllerimize oya oya işlenmiştir;

■ Kişi bırakmalı dünyada bir eser

Eseri olmayanın yerinde yeller eser.

Hocamızın yerinde yeller esmeyecek, adı onlarca öğrenicisinin ve eğitim hizmetlerinin bereketinde ebediyen yaşayacaktır.

Büyük şair Baki’nin dizelerini anımsayalım;

■Âvâzeyi bu âleme dâvûd gibi sal

Bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş..

Hocamız, bir değil çok hoş sedalar bırakarak gitti, ne mutlu. Huzur içinde yat Hocam!

BİR DAMLA

Fânîst cihân der o vefâ nîst
Bâkî heme Ost cümle fânîst
– Dünyâdaki her şey geçicidir ve hiçbir şeyinde vefâ yoktur. Bâkî olan yalnızca O’dur, gerisi fânîdir.-

> Yeni Meram >Yazarlar > HÜSEYİN KÖROĞLU VE VEFA!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.