Torku Jelifest

Hükümet’ten anayasa açıklaması!

  • Giriş Tarihi: 3.11.2015 21:19
  • Güncelleme Tarihi: 21:19
Hükümet’ten anayasa açıklaması!

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Bu aşamadan sonra Türkiye'de 12 Eylül anayasasını savunacak hiçbir partinin olacağını tahmin etmiyorum" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Bu aşamadan sonra Türkiye’de 12 Eylül anayasasını savunacak hiçbir partinin olacağını tahmin etmiyorum. 12 Eylül anayasasını savunmak demek, ‘mevcut anayasa böyle kalsın’ demek, ‘Türkiye bu yarışa katılsın ama ayağındaki prangaları çözmeyelim’ demektir” dedi.

Kurtulmuş, A Haber’de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Anayasa değişikliği için muhalefetin tavrının ne olacağı sorusu üzerine ise Kurtulmuş, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu aşamadan sonra Türkiye’de 12 Eylül anayasasını savunacak hiçbir partinin olacağını tahmin etmiyorum. 12 Eylül anayasasını savunmak demek, ‘mevcut anayasa böyle kalsın’ demek, ‘Türkiye bu yarışa katılsın ama ayağındaki prangaları çözmeyelim’ demektir. Buna hiçbir parti razı olmaz. Hiçbir parti böyle istese dahi bunu söyleyemez. Çünkü bütün partilerin tabanları bu anlamda yeni bir anayasa yapılmasını Türkiye için zaruri olduğunu düşünüyor. Bu gömlek Türkiye’ye dar geliyor. Bu millete hala bu deli gömleği giydirmeye kimsenin hakkı yoktur. Bu bir ruh meselesi, oluşacak seferberlik ruhu gibi bir şey. Yeni bir reform dalgasının yaratılması, üretilmesidir.”

Kurtulmuş, bu sürece diğer partilerin de karşı gelmeyeceğini dikkati çekti.

Başkanlık sistemi ile ilgili soruya ise Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin 2014’ün ağustos ayında yapılan seçimle fiili olarak başkanlık sisteminin deneme sürecine girdiğini söyledi. Başkanlık sisteminin Türkiye’de etkin bir yürütmenin önemli unsurlarından biri olduğuna işaret eden Kurtulmuş, “Türkiye’de asıl olan etkin yürütmenin kurulabilmesidir” dedi.

Başkanlık sisteminde yetkileri kadar sorumlulukları da olan, hesap verebilirliği olan bir makam olduğunu belirten Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Türkiye’de etkin bir sürecin, etkin yönetim sürecin bir parçası olarak başkanlık sistemini tabii ki tartışacağız ve gündeme getireceğiz. Türkiye bunu tartışacak. Sonuçta kararı verecek olan millettir. Yani parlamentoda biz bunu konuşsak dahi sonuçta doğru olan bunun millete götürülmesidir ve referandumla bu sonucun ortaya çıkarılmasıdır. Dolayısıyla başkanlık sistemini bir bütün reform paketinin bir parçası olarak görmek lazım.”

Etkin mücadele sonucunda terörün çok ciddi kan kaybettiğini ifade eden Kurtulmuş, “Kısa sürede terör olgusunun Türkiye topraklarından tamamıyla silineceğini ümit ediyorum. Terör örgütleri akıllıysa bir an evvel silahı bırakır, silahları toprağa gömerler ve Türkiye’de gerçekten sivil siyasetin önünü açacak adımların atılmasına vesile olurlar” diye konuştu.

Kurtulmuş, seçimde başarısız olan parti yöneticilerin istifa edip etmemeleri konusunda ise bu durumu bilemeyeceğini ancak bu partilerin bazı konuları gözden geçirmelerinin zaruri olduğunu aktardı.

Muhalefet partilerinin blok siyasetinden, “AK Parti’nin karşısında olan herkes aynı saftadır”‘ anlayışından vazgeçmesi gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Bu yanlış bir şey. Bu yanlışı CHP, MHP ve HDP seçmeni gösterdi. Bunu gözden geçirmeleri lazım. İkincisi Türkiye’de muhalefetin dilini değiştirmesi gerekiyor. Her hal ve şart altında Türkiye’de ne olursa olsun iktidarı eleştirmek değil. Tabii ki iktidarı eleştirecek ama bu eleştirilerle birlikte muhalefet Türkiye’de ‘Şu yanlış ama bu işin doğrusu da budur’ demeyi başarabilseydi inanın ki muhalefet daha çok oy alırdı. Eksik alanlarda sonuna kadar eleştiren ama bunu yaparken de yok etmek üzere değil, yapıcı dille eleştiren muhalefete ihtiyaç var. Bunları gözden geçirmeleri gerekir. İstifa ederler etmezler, bu kendi anlayışlarıdır. Bir başka husus da bu seçimler ortaya koymuştur ki ‘Biz Beştepe’yi, Sayın Cumhurbaşkanını tanımayız, Cumhurbaşkanı makamını her hal ve şart altında rencide eder ve ağır eleştiri altında tutarız hatta hakaret ederiz’ anlayışıyla siyaset yaparsanız… Milletimiz yüzde 49,5 oy verirken de bir şeyi daha söylemiştir. Cumhurbaşkanlığı makamı Türkiye’de siyasetin üstünde ve herkesin asgariden saygı göstermesi gereken bir makamdır. Muhalefetin bunları gözden geçirmesi gerekir. Bunları dostça söylüyorum. İstiyorum ki CHP, MHP, HDP gerçekten yarış etmekten keyif alacağımız partiler haline gelsinler. Eksik yaptığımız alanda işaret versinler, teklifte buyursunlar. Bunları istiyoruz.”> Yeni Meram >Politika > Hükümet’ten anayasa açıklaması!
HABER YORUMLARI