Torku Jelifest

Hükümeti Kurmak İçin Kaç Milletvekili Gerekir? 1 Kasım 2015 Koalisyon Olacak mı

  • Giriş Tarihi: 1.11.2015 19:42
  • Güncelleme Tarihi: 19:42
Hükümeti Kurmak İçin Kaç Milletvekili Gerekir? 1 Kasım 2015 Koalisyon Olacak mı

Hükümeti kurmak için kaç milletvekili gerekir? AK Parti 1 Kasım 2015 seçim sonuçlarına göre ciddi oy kazandı açılan sandık sonuçlarına göre 330 milletvekili alabiliyor. Bu durumda hükümeti kurabiliyor. Koalisyon olmayacak. Hükümeti Kurmak İçin Kaç Milletvekili Gerekir? 1 Kasım 2015 Koalisyon Olacak mı?

Türkiye 5 ay aradan sonra bugün tekrar sandığa gitti. Şuan ülkenin her yerinde oylar kullanılmaya devam ediyor. Peki, bir partinin tek başına hükümet kurabilmesi için kaç sandalyeye ihtiyacı var? Tek başına iktidar olabilmek için kaç milletvekili gerekiyor? Bu iki soru şuan için birçok kişinin aklını kurcalamaya devam ediyor.

Tek Başına Hükümet Kurmak İçin Salt Çoğunluk Gerekiyor

Seçime giren partilerden bir tanesinin koalisyona gerek kalmaksızın kendi başına hükümeti kurabilmesi için meclisteki bütün sandalyelerden salt çoğunluğa ulaşabilmesi gerekiyor. Şuan için mecliste 550 tane milletvekili koltuğu mevcut. Bir parti 550 milletvekilliğinden 276 tanesini almayı başarırsa tek başına hükümet kurabiliyor. Yani tek başına iktidar olabilmek için en az 276 tane milletvekili gerekiyor.> Yeni Meram >Güncel > Hükümeti Kurmak İçin Kaç Milletvekili Gerekir? 1 Kasım 2015 Koalisyon Olacak mı
HABER YORUMLARI