Torku Jelifest

Huğlu ve Üzümlü artık savunma sanayi yatırımlarından yararlanabilecek

  • Giriş Tarihi: 22.02.2017 15:09
  • Güncelleme Tarihi: 15:15
Huğlu ve Üzümlü artık savunma sanayi yatırımlarından yararlanabilecek

AK Parti Konya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, savunma sanayi yatırımları konusunda Huğlu ve Üzümlü'nün 4. bölge teşviklerinden yararlanacağını söyledi.

Mutlu Akü

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, geçtiğimiz aylarda Savunma Sanayi Müsteşarı, TSE Başkanı, Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama Genel Müdürü, Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Genel Müdürünün katılımlarıyla birlikte gerçekleştirdikleri Huğlu ve Üzümlü ziyaretlerinin meyvelerini vermeye başladığını ifade etti. Altunyaldız ,“5 Ekim 2016 tarihinde yayımlanan yatırımlarda devlet yardımları hakkında kararda değişiklik yapılmasına dair 2016/9139 sayılı karar ile OECD teknoloji yoğunluk tanımına göre orta yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan ürünlerin üretilmesine yönelik yatırımların 1. 2. ve 3. bölgelerde gerçekleştirilmeleri halinde 4. bölgede uygulanan bölgesel desteklerden faydalanmaya başladı. Konyamız ve özellikle Huğlu ve Üzümlü bölgelerimiz için çok büyük önem arz eden silah ve mühimmat imalatına yönelik yatırımlar, av tüfekleri, fişekler ve av tüfeği aksam ve parçaları imalatına yönelik yatırımlar bu desteklerden faydalanamıyordu.Yaptığımız toplantıda bu durumun düzeltilmesi için karar aldık. Ekonomi Bakanlığı ile temas halinde gerekli çalışmaları sürdürüyoruz” diye konuştu.
22 Şubat 2017 tarihinde Karar’da yapılan değişiklikle av tüfekleri, fişekler ve av tüfeği aksam ve parçaları imalatına yönelik yatırımların da 1., 2. ve 3. bölgelerde gerçekleştirilmeleri halinde 4. bölgede uygulanan bölgesel desteklerden istifade edebileceği müjdesini veren Altunyaldız, “Artık Huğlu ve Üzümlü’de 4. Bölge teşvikleri olan KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi (%30 Yatırıma Katkı Oranı), 6 yıl boyunca Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, azami 600 bin TL Faiz Desteği, Yatırım Yeri Tahsisi destek unsurlarından yararlanacak. Şimdi hem Konyamız ve bölgedeki işletmelerin hem de ulusal ve küresel yatırımcıların için savunma sanayi yatırımlarında yeni bir cazibe merkezi doğuyor. Huğlu ve Üzümlü’de tüm yatırımcıları davet ediyor, hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi.
Altunyaldız, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi başta olmak üzere, tüm bu süreçte yoğun çaba gösteren bakanlık bürokratlarına teşekkür etti.> Yeni Meram >Konya > Huğlu ve Üzümlü artık savunma sanayi yatırımlarından yararlanabilecek
HABER YORUMLARI