YAZARLAR

Hoşgörüye bak..-Yalçın İreş-Yeni Meram Gazetesi

Hep hoşgörüden, sevgiden, saygıdan, barıştan bahsederler. Birbirimizi sevelim sayalım, yok dünya barışı olsun, savaşlar olmasın falan filan diye işkembeden sallayıp kuru gürültü yaparlar, buna hepimiz şahidiz..
Bahsederler de, bakalım görelim bunları isteyenlerin ne kadarı sevgi saygı işlerini ne kadar uygularlar..
Küçüğün büyüğe hiç saygısı yok. Fesatlık, dedikodu, iftira, yalan dolan almış başını yürümüş. Mesela adam işyerindeki arkadaşının yüzüne gülüyor ama altını oymak için de elinden geleni yapıyor..
Baktığında hoşa giden hemen hemen hiçbir şey göremiyorsun. Mesela akşamları ana haber bültenlerini izle ve gazetelerin 3.sayfa haberlerini oku bakalım neler göreceksin. Kendi öz çocuğunu pazarlarken yakalanmalar. Çoluk çocuğa tecavüz, karıya kıza laf atmalar, cinayetler, adam kaçırma, hırsızlık, arsızlık, gasp, kavga dövüş..
Hele trafik. İki şeritli yolda yolun tam ortasından giderek saygısızlık yapmak. Önüme geçtin, yol vermedin, sağıma kırdın soluma kırdın diye inip sopalarla kavgalar..
Öte yandan bir ton kayıp insan ve malum organ mafyası. Hastanede hasta doktor kavgaları, elektrik, doğalgaz ve su faturası ödemelerindeki saygısızlıklar ve kavgalar. Güçlünün güçsüzü ezmesi..
Polisin haksız yere yazdığı cezalar, egzozlarını açıp milleti gürültü patırtıyla rahatsız ederek cirit atması. Koltuğu kapan bürokratın vatandaşı tanımaması, onu muhatap almaması onlarla görüşmemesi..
Otobüslerde fortçuluk denen ahlaksızlıkları yapmak, maça gidip tuvaletlerdeki lavaboları aynaları muslukları kırıp dökmek ve oturakları yakıp yıkmak. Asgari ücretin yetersizliği, ev kiralarının uçurum fiyatlarda olması, defalarca uyarmana rağmen mahalle aralarındaki parkların geceleri ışıklarının yanmaması, iyilik yaptığın insanlardan kötülük görmek ve nankörlük..
Şu anda aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Çok iyi biliyorum ki sizlerin bu yazıya ekleyeceğiniz belki de yüzlerce olumsuzluk vardır..
Bunlar hep akıllı insanın az olmasından kaynaklanan durumlar. Çünkü rastladığım 10 kişiden 8’i birbirinden rahatsız..
Bu arada az sayıda bulunan aklı başında insanları tabii ki tenzih ederiz..
Başta da belirttim. Daha aklıma yaşananların bu kadarı geldi. Bakın bakalım sevgi saygı varmıymış yaşantımızda..
Şunu söylemeliyim. Ben şu hayatta hoşgörünün H’sini göremiyorum. En küçük istenmeden yapılan bir yanlışlığı bile insanlar tahammül edemiyor, hazmedemiyor ve affetmiyorlar..

> Yeni Meram >Yazarlar > Hoşgörüye bak..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.