YAZARLAR

Gözbebeğimiz Selçuk Üniversitesinde iki dönem Rektörlük görevini yürüten

bu süreçte bir dizi başarılı çalışmalara imzasını atan hemşerimiz Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu hizmetlerini sürdürüyor. Sayın Prof. Dr. Kutlu hizmet dönemlerinde laf değil hizmet üretmiş, Üniversitemizin adı basına ve kamuoyuna olumsuz olaylarla değil, başarı çıtasını yükselten gelişmelerde duyurmuştur;

İstanbul’dan sonra Üniversiteleri içinde ikinci Tıp Fakültesi, Selçuklu Tıp Fakültesinin ana mimarı odur.

■ yaptığı çok yönlü girişimler sonuucu Radyo-televizyon ve sinema programları okutan İletişim Fakültelerine TV kanalı açma olanağı sağlamış, Üniversitemiz başta kimi Üniversiteler TV ve Radyo kanalları kurarak “görsel ve işitsel basına “ çeşitlilik ve renklilik kazandırmış, bu alanda eğitim gören öğrenciler, teoriyi pratiğe dökerek mesleksel yaşamlarına tercihli ve deneyimli adım atmışlardır.

Günümüzde yaygın basınla bölgesel ve yerel basında görev alan, yöneticiliğe dek uzanan yolda ilerleyen gençlerimizin diplomalarında “Selçuk Üniversitesi “ adı yazılı bulunmaktadır.

Rektörlük süreçlerinde çalışmayı ilke ve üslup haline getiren Sayın Kutlu bu niteliğine Konya sevdasını da harmanlayarak çeşitli uygarlıklara merkezi Konya’da bağımsız eğitim Üniversitesi kurulması üzerinde durmuş, konuya araştırmalara ve verilere dayalı bilimsel bir araştırma yaptırmıştır. Demek ve çalışma ürün rapor zamanında siyasal aktörlere, başta Milli Eğitim Bakanlığı tüm bürokrat ve yetkililere gönderilmiştir.

Selçuk Üniversitesini bölerek yeni Üniversite üretme girişimleri fantazyadır, biraz da günü kurtarmaya dönüktür.

■ Teknik Üniversiteyi kaçırdık; yeni bir kamu Üniversitesi kurulmasına ilişkin kimi girişimlerin gündemde olduğu günümüzde “ Eğitim Üniversitesi” konusu ciddi biçimde ele alınmalıdır.

Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu hizmetlerini sürdürüyor, dedik, işte buna ilişkin basına yansıyan son haber;

Selçuk Üniversitesi eski rektörü ve Başkent Üniversitesi Konya Hastanesi Genel Koordinatörü Prof. Dr. Kutlu’nun önderliğinde eğitime destek bağlamında

7 okula akıllı tahta armağan edildi.

Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu, eğitimde fırsat eşitsizliğini ortadan kaldıracak bu sistemin, hayırsever vatandaşların katkıları ile yurtta yaygınlaşması ve tüm okullarda kullanılması gerektiğini de vurgu yaptı.

Hatunsaray, Yeşil Tekke, Kayasu, Alan, Karahüyük, Orhaniye ve Çatören İlköğretim Okullarındaki akıllı tahtayı gören öğretmenler ise uygulamadan duydukları memnuniyeti dile getirdi;

Hatunsaray İlköğretim Okulu Müdürü Methi Çelik, 230 öğrenci, 15 öğretmen kadrosuyla eğitim ve öğretimi sürdürdüklerini, her şeyi devletten beklenmemesi gerektiğini söyledi. Abdurrahman Kutlu gibi isimlerin yaptığı önemli hizmetlerin eğitim çıtasının yükseltilmesi adına eğitimcilere sunulan önemli bir fırsat olduğunu belirten Çelik, komisyon olarak teknolojinin etkin kullanımı üzerinde durduklarını kaydetti.

Prof. Dr. Kutlu, geçtiğimiz Aralık ayında da Akören ilçesindeki 3 okulun bütün sınıflarının ve Avdan İlköğretim okulundaki bir sınıfın da akıllı tahta sistemi ile donatılmasını sağlamıştı.

BİR DAMLA:

■ Eğitim, meyvenin kendisi değil, ilgi ağacından meyve toplamaya yarayan bir merdivendir.

■ Eğitimin amacı, doğuştan insanda var olan cevheri işlemek, özü geliştirmektir. Galiani

■ Eğitim, bir insanın diktatör olmasına değil önder olmasına yarar.

> Yeni Meram >Yazarlar > HİZMET ANLAYIŞI VE PROF. DR. KUTLU
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.