YAZARLAR

Seydişehir’de gündemi bu günlerde hızlı tren projesi meşgul ediyor. Esnaflar başta olmak üzere çarşıda, pazarda ve sokakta konu ile ilgili sorulara muhatap oluyoruz.

Ulaştırma Bakanı’nın açıklamasından sonra Seydişehir’deki sivil toplum kuruluşları başkanlarından Esnaf Odası Başkanı İbrahim Aypar, Ticaret Odası Başkanı Orhan Koyuncu’nun açıklamasının ardından Milletvekili Harun Tüfekçi de bir açıklama yaptı.

Esnaf Odası Başkanı İbrahim Aypar “Hızlı tren Seydişehir’e prestij kazandıracak” başlıklı açıklamasında, “Son günlerde basında gündeme gelen ‘Antalya, Seydişehir, Konya, Aksaray, Nevşehir ve Kayseri’ ilini kapsayan hızlı tren projesiyle yakından ilgilendiklerini ve yürekten desteklediklerini belirterek konunun siyasi malzeme olmamasını ümit ettiklerini, Seydişehir Esnaf Odası olarak ortak menfaatimiz olan böyle büyük bir projeye katkı sağlamak suretiyle içerisinde olacaklarını ve yürekten destekleyeceklerini” belirtti.

Ticaret Odası Başkanı Orhan Koyuncu ise; “Hızlı Tren’ in Seydişehir’den geçmesinin hem sosyal, hem de ekonomik açıdan büyük önem taşıdığını, hızlı tren projesinin Seydişehir için küçümsenmeyecek kadar önemli olduğunu, bu konuda merkezi idare ve milletvekilinin daha fazla gayret göstererek yerel yöneticiler ve sivil toplum örgütleri ile birlikte hareket edilerek projenin takipçisi olunması gerektiğini” ifade etti.

Milletvekili Harun Tüfekçi de, “Hızlı tren proje yatırımının 2011 yılı içine alınmasının önemli olduğuna dikkat çekerek, proje tamamlandıktan sonra yapım işinin başlayacağını, proje ve yapımın 7–8 yıl süreceğini belirterek, hızlı trenin Seydişehir’den transit geçmemesi için, tren yolu garı oluşturarak Seydişehirli vatandaşlarımıza da hizmet etmesi için ileri ki safhalarda gayret göstereceklerini” söyledi.

Bu açıklamaların ardından konu ile ilgili bildiklerimi açıklama zamanının geldiğini düşünüyorum.

Bundan 8 ay önce konu gündeme geldiği zaman bana verilen bilgileri yazmamam istenmişti. Ben de bugüne kadar tek cümle yazmadım. “Hızlı Tren” konusu gündemde olduğuna ve açıklamalar yapıldığına göre bildiklerimi paylaşabilirim.

Öncelikle şunu ifade edeyim. Hızlı Tren’in Seydişehir’den geçmesinin tek sebebi Eti Alüminyum tesislerinin Türkiye için önemidir. 100 yılı aşkın kaliteli boksit rezervlerine sahip olması ileriki yıllarda önemini daha da artıracağı kanaatindeyim.

Eti Alüminyum yönetimi de bu önemi bildiği için çağın metali olan alüminyuma yatırımlarını aralıksız sürdürüyor. Bu güne kadar 200 milyon dolar civarında yapılan yatırıma 200 milyon dolar daha ilave edilecek. Böylece önemi daha da artacak.

Gelelim 8 ay öncesine. “Seydişehir’in gündemine yakın zamanda giren hızlı tren konusu hakkında Eti Alüminyum A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı;

“Konya’dan Antalya iline geçecek olan hızlı tren projesi ile ilgileniyoruz. Projenin Seydişehir’den geçmesi için girişimlerimiz oldu. Çalışmalarımız devam ediyor. Hızlı Tren Seydişehir’den geçmeli. Bu Türkiye’ nin tek entegre alüminyum fabrikası ve Seydişehir için önemli” bilgisini vermişti.

Gelinen noktada Eti Alüminyum yönetiminin Hızlı Tren projesinin ne kadar içinde olduğu ve gayretleri açıkça ortadadır. Bu bilgiyi Belediye Başkanı Abdulkadir Çat ve Çelik-İş Sendikası Başkanı Muharrem Oğuz’un da paylaştığını biliyorum.

Hızlı Tren, Eti Alüminyum sayesinde buradan geçiyor. Öyleyse Seydişehir’e istasyon kurulması da kesindir.

Sizin anlayacağınız “Hızlı Tren ve Eti Alüminyum” ayrılmaz bir bütündür.

Böyle büyük bir yatırımın Seydişehir’e kazandırılması konusunda gösterdiği gayretlerden dolayı Cengiz İnşaat ve Eti Alüminyum A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı’na teşekkürü borç bilirim.

> Yeni Meram >Yazarlar > “Hızlı Tren ve Eti Alüminyum”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.