YAZARLAR

Kentimiz de bir süredir hırsızlık terörüdür, esip duruyor. Sorularınızı duyar gibiyim;

“Hırsızlık terörü olur mu?”

Olur efendim, bal gibi olur. Terör için illaki top tüfek, molotof kokteyli gerekmez; topluma zarar veren her türlü eylem, oluşum ve olayın tümü terördür; Trafik terörü olur da, hırsızlık terörü neden olmasın? Misal, Türbe önünde Durakfakı Mahallesi’ndeki evimize, 10 gün de 9 kez hırsız ya da hırsızlar girdi, hem de güpegündüz hem de hep aynı saatte;

Saat: 10 arası 10.30

İlgili Polis Karakoluna her defasında başvurduk, her defasında “Olay yeri inceleme ekibi geldi, her defasında parmak izleri alındı.

Komşum bir gün, evin duvarında gezen hırsız adayını görünce müdahale etmiş, hırsız adayı hemen zekice lafı kondurmuş;

“Güvercinim kaçtı da onu arıyorum!”

Bir defasında da güpegündüz ikinci kattaki pencereden çaldıklarını aşağıya atarken gören kadın komşulara “bıçak” gösterilince, onlar da korkudan kaçmışlar. Gündüz, erkekler çalışma yerlerinde olduklarından mahallenin kadınlara kaldığı saatler. Baba evimiz nihayet Mevlana Müzesi’ne 500 metre uzaklıkta, turistik semt!

Güvenlik güçlerimizi asla suçlamıyorum, bir özeleştiri yapıyor “suçun ” tamamen bizde olduğunu açık yüreklilikle ifade ediyorum. Her evin ve işyerinin önüne kuşkusuz nöbetçi koyamazlar, önlemini alamazlar. Çareyi bizler üretmeliydik sonuçta ben de öyle yaptım. Benim için manevi değeri bulunan evimizi bekleyecek aile aradım “kira alınmayacağını bedava oturulacağını” belirttim. Dip koşumuz talip olunca, öyle yaptık. Anayurdumuzu nasıl demir ağlarla ördüysek, anı evi de aynen öyle yaptık. Bütün pencereleri, dış ve iç giriş kapıları “demir” koruyucular” la adeta ördük. Anı evde Daha önce de sürekli hırsızların saldırısına on kez belki de 20 kez uğradı. Bunlar, “bakır “hırsızı” banyo kazanından tutunuz da soba boruları, leğen sini, kap-kacak ne varsa alıp götürdüler ve bunları hurdacılara sattılar. Acele davranılsaydı kentimizi bir baştan bir başa etkileyen hırsızlık zincirini çözmek çok kolaydı.Hırsızlık malını alanlar da çalanlar kadar suçlu derler ya. Bu denli bakır hırsızlığı rüzgârı, kentin tüm semtlerinde hala esip durur. Çaldıkları beş on milyon ancak eder, ancak verdikleri zarar yüz misli; kilit kırarlar, cam parçalarlar, kapıları da sökerler, her yeri darmadağın ederler. Taktikleri bu..

Son olayı da ibreti âlem için aktarayım;

İl Halk Kitaplığı ile Konya Kültür ve Turizm Derneği’ne de hırsız girdi, Mevlana Müzesi’nin karşısında, kentin en işlek yerinde. Okumaya düşkün hırsız var mıdır bilmiyorum, bunlar kitap çalacak değiller ya. Halk Kitaplığı taşındığından, kapıları, demirleri söküp götürmüşler, bizim fukara derneği de kırıp dökmüşler. Dairemiz, Rauf Denktaş Caddesi’nde. İki ayrı bloktan oluşan sitemize de hırsız girmiş, yöneticimiz “Dikkatli olun!” diye uyardı. Mahalle bekçilerinin caydırıcı, bildik düdük sesleri de yok, susmuşlar.

Tatsız-tuzsuz yazıyı nokta koyup tebessüm için hırsızlığın atasözlerini aktaracağım;

■ Hırsızlığın çirkinliği, çalınan şeye göre değişmez ki; ha altın çalmışsın, ha bir iğne.

■İnsan kesesini kafasının içine boşalttığı takdirde onu ondan kimse çalamaz.

■ Hırsız evden olunca öküzü bacadan çalar.

■Hırsız evden olursa bulunması müşküldür.

■ Hırsız anahtar istemez.

■Hırsıza kapı, kilit olmaz.

■ Hırsız hırsıza yoldaştır.

■ Hırsıza ip, mücrime zindan gerek.

■ Hırsızı evine kadar kovalamalı

■ Yavuz hırsız, ev sahibini bastırır.

■ Kurt kurdu tanıdığı gibi hırsız hırsızı tanır.

■ Hırsızın da malını çalan bulunur.

■ Cebi delik, hırsızın yüzüne şarkı söyler.

BİR DAMLA:

Hırsız, evin tahta çitlerinden atlayarak içeri girmeye çalışırken tahtalarla birlikte büyük bir

gümbürtü ile yere düşmüş ve ayağını kırmış. Gürültüye koşan evin hanımı “Yakalayın!” diye bağırırken adam sükûnetle yanıt vermiş;

– Acele etmene gerek yok. Ben bugün, yarın ve daha sonraki gün buradayım.

> Yeni Meram >Yazarlar > HIRSIZLIK TERÖRÜ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.