Torku Jelifest

Hıdırellezde neler yapılır, nasıl dilek tutulur, dua edilir?

  • Giriş Tarihi: 5.05.2016 17:41
  • Güncelleme Tarihi: 17:42
Hıdırellezde neler yapılır, nasıl dilek tutulur, dua edilir?

5 Mayıs 2016 akşamı başlayan hıdırellezde neler yapılır, hıdırellezde nasıl dilek tutulur ve dua edilir sorularının cevabı haberimizde yer alıyor

HIDIRELLEZ NEDİR?

Doğadaki mevsimsel döngüde, ölümü simgeleyen kasvetli ve soğuk kışın geride bırakılması, dirilişi ve yaşamı simgeleyen baharın gelişi eski çağlardan beri “Hıdırellez” olarak kutlanıyor. Miladi takvime göre 6 Mayıs’a denk gelen Hıdırellez, ölümsüzlüğün peşine düşen ve karada bereketin, canlılığın sembolü olan Hazreti Hızır ile denizlerdeki bereketi temsil eden Hazreti İlyas’ın her yıl buluşmasını, suyla toprağın birleşmesini ve yaz kapısının açılmasını simgeliyor.

Hıdırellez günü, Gregoryen takvimi (Miladi takvimi)ne göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır.

hidirellezde-neler-yapilir-nasil-dilek-tutulur-dua-edilir-2

HIDIRELLEZDE NELER YAPILMAZ?
Hıdırellezde neler yapılır sorusunun yanında bir neler yapılmaz kısmı vardır. Eskiden beri süre gelen batıl diyebileceğimiz bir takım ‘yapılmaması’ gerekenler vardır. Bunlar şöyle;
*5 Mayıs akşamı evlenme çağına gelmiş kızlara bulaşık yıkattırılmaz.
*Hıdırellez günü, hiçbir yeşil dalından koparılmaz.
*Hıdırıllez günü çamaşır yıkanmaz, ev temizlenmez ve iş yapılmaz. O günün bayram gibi olması ve çalışılmaması gerekir.

Hıdırellez ritüelleri

Yüz yıllardır kutlanan Hıdırellez’de, evdeki eski eşyalar ve çalı çırpıyla yakılan “Hıdırellez ateşi” üzerinden tekerleme ve dualarla atlamak başta olmak üzere pek çok adet de tekrarlanıyor.

hidirellezde-neler-yapilir-nasil-dilek-tutulur-dua-edilir-3

Bunlardan bazıları şöyle:

– Hıdırellez gecesi Hızır’ın yeryüzünde gezindiği ve dokunduğu yerlere feyz ve bereket vereceği inancından hareketle, evlerdeki yiyecek ve içecek kaplarının, ambarların, cüzdanların ağızlarını gece boyunca açık bırakmak,

– Mal mülk edinmek amacıyla, evin bahçesindeki toprak üzerinde istenen şeyin küçük bir maketini yapmak,

– Hızır’a ulaşacağı düşünülen dilekleri küçük bir kağıda yazarak akarsuya veya denize atmak,

– Talih, kısmet ve bahtın açılması için süs eşyalarını maniler eşliğinde çiçeklere bağlayarak su dolu çömleğe atmak,

– Çocuk sahibi olmak için gül fidanının dibine beşik resmi bırakmak,

– Bolluk ve bereket için evleri kapıya doğru değil kapıdan içeri doğru süpürmek.

hidirellezde-neler-yapilir-nasil-dilek-tutulur-dua-edilir-4

HIDIRELLEZ GECESİ DİLEK DİLEME NASIL YAPILIR?
5 mayıs perşembe günü akşam ezanı vakti gül ağacında dilek dileme zamanıdır.
Gül dallarına paralar asılır. (Eskiden kese içine para dikilip gül dibine gömülürmüş.) ya da açık cüzdan bırakılır. Dilekler bir kağıda yazılıp asılabileceği gibi şekil olarak da gül ağacının altına çizilebilir. Ev isteyen ev resmi araba isteyen araba resmi çizebilir. Bunu küçük taşlarla yapabileceğiniz gibi toprakla da oluşturabilirsiniz.

hidirellezde-neler-yapilir-nasil-dilek-tutulur-dua-edilir-6

Hıdırellez akşamı asılan paralar ve dilekler 6 Mayıs 2016 cuma sabahı erkenden geri toplanır. Para cüzdana konulur ve yıl boyunca o para harcanmaz. Hıdırellez parası kişiye o yıl boyunca darlık ve parasızlık yüzü göstermez.
Hıdırılezde yapılması gerekenler bu kadar değil. Anadolu’da hıdırellez akşamında evdeki her kişi için yedi fasulye ya da yedi nohut ekilir. Kişilerin başına gelebilecek kötülüklerin ekilen bu fasülye ya da nohutlar gelmesi dilenir.

HIDIRELLEZDE DİLEK NASIL TUTULUR DUASI
Gül ağacında dilek tutarken yapmanız gerekenlere ek olarak bir de duasını okumanız gerekir. Hıdırellez dilek duası dilekler gül ağacına asıldıktan sonra yapılır. Hıdırellez dilek duası şöyledir;
Bismillahirahmanirahim
Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.
HIDIRELLEZ GÜNÜNÜN SABAHI NELER YAPILIR?
Hıdırıllezde sabah ilk iş yapılması gerekenlerin başında gül ağacının dibine gitmek vardır. Akşamında konulan para alınıp cüzdana yerleştirilir, yazılan dilek kağıtları da alıp suya atılır. Suya atılmasının sebebi kağıt ne kadar hızlı yok olursa dileğin o kadar hızlı gerçekleşeceğine inanılmasıdır.

Hıdırellez günü sabahında erkenden kalkılıp kapıların açılması da bir adettir. Bu sayede hane halkı Hızırın dağıttığı bereket ve bolluktan nasiplendiği gibi evdeki bekarlara da güzel kısmetler çıkar.
Hıdırellez günü, bazıları sabah gün doğarken kırlara, bağlara, bahçelere çıkıp buralarda Hızır’ın ayak izlerine basarak bolluğa ulaşmayı düşler.

HIDIRELLEZDE NİŞANLI ÇİFTLER NELER YAPAR?
Hıdrellezin Anadolu’da süren geleneklerinden biri de nişanlı çiftlerle ilgilidir. 5 Mayıs günü (Nişanlılar arasında) oğlan evi, kız evine Hıdırellez Kurbanı, olarak süslenmiş bir koç gönderir. Bu kurban ertesi gün kesilerek birlikte yenir. Yemeğe çağırılanlar, çarşaf, havlu yemeni ve gönüllerinden kopan armağanlar getirirler. Getirilen armağanlar ipler üzerinde sergilenir.> Yeni Meram >Güncel > Hıdırellezde neler yapılır, nasıl dilek tutulur, dua edilir?
HABER YORUMLARI