YAZARLAR

İster siyasette olsun ister idarede, ister ekonomide olsun ister eğitimde, ister ferdi olsun ister ailede, ister cemiyette olsun ister devlette, birliğe, beraberliğe, hoşgörüye, barışa adeta susadı devletimiz, insanımız… Bu öylesine bir susama ki, sadece ağzımızı kurutmuyor, yüreğimizi derinden yaralayıp yakıyor.

Depremler için ileri ülkelerde alınan önlemlerden mahrum ülkemiz, binlerce, on binlerce canımızı toprağa götürürken, terör belasına verdiğimiz şehitler için yazdığımız kitapların yenilerinin basılması ihtiyacı da yakıyor yüreklerimizi.

Hükümeti beğenmeyip bunlar gitmeli diye düşünenleri Prof. ve General, olmasına bile bakılmadan sıradan suçluların yanın da kodeslere tıkarken TBMM çatısı altında çatır, çatır bölücülük yapıp Kürt, Türk ayırımı ile ülkeyi bölen ve alenen bölücü teröre arka çıkıp destek verenlere göz yumma talihsizliği de yakıyor yüreklerimizi.

Evrensel hukukun sömel ve temellerinin atıldığı Yüce İslam dini, hoşgörüyü, bağışlamayı, insan ayıbının mutlaka gizlenmesinin insani değer olmasının ön görüldüğü bir dinin mensupları olduğumuz halde, geçmişin külleri arasına gömülen iyi ya da kötü icraatların deşelenip durumdan vaziyet çıkarılarak yüz yaşına merdiven dayamış bir Cumhurbaşkanı yaka paça otuz yaşındaki bir savcı ve hakimin eline teslim. Cumhuriyet tarihinde bir Genelkurmay başkanının fiiliyatından değil, düşüncesinden dolayı keza cezalandırılıp, kodeslere atılması yakıyor yüreğimizi.

Geçtiğimiz hafta ortasıydı. Bizim 1998 Konya otel tipi Hac yolu arkadaşlarımız sevgili Kemal Başaran’ın evinde hatıralarımızı yad etmek üzere toplandık. Bu birliktelik o kutsal yolun Arafat’ında alınmış bir ulvi kararın gereği oluyordu. Bu kararın kahramanları otel tipi Hac yolu ayağının Konyalı mensuplarıydı. Kafilenin Ankara grubu içinde emekli generaller, Sayıştay başkanları, milletvekilleri, ses sanatçıları, saygın sendikacılar, yüksek dereceli bürokratlar vardı ki geçip giden 14 yılda bunlarla olan Hac yolu arkadaşlığımız silinip gitmemişti. Arafat’da alınan karar çerçevesinde, en azından tebrikleşmelerle yaşatılmaktaydı.

Bizim Konya ayağı mensupları siyasi felsefeleri ile olduğu kadar kültür ve sosyal yapıları ile adeta bir mozaik, 14 yıla dayanmış bu ulvi dostluğumuzu rencide eden bir olay olmamış, herkes karşılıklı sevgi, saygı, hoşgörü hazinesine asla zarar vermemiş, ulvi Hac yolu-hacı rafıklığı da birliktelik olduğu kadar hayatın akışındaki birliktelikte de bir örnek olunmuştur.

Bu nasıl bir örnektir ki, sorgulamamız, değer yargılarımız hep dozunda bırakılmış, asla ve asla kalpler kırılmamış, yürekler incitilmemiş. İçimizdeki Emekli Müftü Ahmet Öğüt dini yorumlarıyla bizleri aydınlatırken, topluluğumuzun ulvi birlikteliğinde kendisi de aydınlanmıştır.

Ali Kemal Başaran’ımız özgün esprileri, Ali Akbaş’ımız Mercedes gibi saygın düşünceleri, Ali Aydoğan örnek hayırseverliği, Mustafa Barutcu dört tekerle değil iki tekerle tasarrufun savunucusu, İbrahim Özşahin işinde lider özelliği, Ahmet Kara siyasi felsefesinde hedefe azmiyle örnek oluşu. Kadir Kalınağagil trikonun cazibesi ile gönüllerde kalmayı, Mehmet Kaplan Opel’in cazibesi ile gönüllere girmeyi ve hele bu topluluğun acizane başkanı bendenizin yardımcısı can kardeşim Mustafa Ünal ile ta Karaman’lardan koşa koşa bizlerle birlik olan Ahmet Yıldızbaş kardeşimizin vefalı dostluğu unutulur mu? Bu topluluk o denli demokratik bir topluluk ki, bayan hacı kardeşlerimiz her birimizin yanında ve yakının da ve de ayrıca kendi aralarında İslam’da bayanın, anne ve en medeni eş olmanın da örneklerini sergileyip hemcinslerine model teşkil etmeyi sağladıklarından mutlu ve bahtiyardırlar…

> Yeni Meram >Yazarlar > HERKESE ÖRNEK HAC YOLU MOZAİĞİ!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.