Ruşeym Torku

‘Her zaman meşruiyetin yanında olmuştur’

  • Giriş Tarihi: 17.06.2015 17:24
  • Güncelleme Tarihi: 17:24
‘Her zaman meşruiyetin yanında olmuştur’

Başbakan Davutoğlu, 9. Cumhurbaşkanı Demirel'in Türkiye'de her zaman meşruiyetin ve demokrasinin yanında olduğunu ifade etti.

Why Note!?

“Türkiye’de siyasetin toplumla bütünleşmesinde, özellikle 27 Mayıs darbesi sonrasında demokrasi üzerinde kara bulutlar dolaşırken, verdiği mücadeleyle Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye’de her zaman meşruiyetin ve demokrasinin yanında olmuştur” ifadesini kullanan Başbakan Ahmet Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Siyasi tarihimiz açısından, ismi bu açıdan çok derin izler bırakarak siyasi tarihimize yazılmıştır. Ben hem Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına hem milletimiz adına bir kez daha taziyelerimi arz etmek üzere, bir tarih niteliği taşıyan bu kendi evine ziyarette bulundum, ailelerine de bu anlamda taziyelerimi ilettim. Buraya gelmeden önce verdiğimiz talimatla devlet protokolü anlamında, Cumhurbaşkanlığımızda yapılan bütün protokolün detayları uygulanarak ulusal yas ilan edilecektir, bugünden itibaren.”

Başbakan Davutoğlu, Başbakanlık Resmi Konutu’ndan, Süleyman Demirel’in Güniz Sokak’taki evine giderek, yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu.

Demirel’in yeğeni Nihan Atasagun, kardeşi Şevket Demirel’in damadı ve CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, doktoru Aylin Cesur tarafından karşılanan Davutoğlu, ziyaretin ardından, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Süleyman Demirel’in vefatı dolayısıyla hem millete ve ailelerine taziyelerini ifade etmek istediğini söyleyen Davutoğlu, yakın dönem siyasi ve demokrasi tarihinin en önemli isimlerinden birini kaybettiklerine işaret etti.

Cenaze namazının, Ramazan ayının manevi atmosferinde eda edilecek olmasına vurgu yapanDavutoğlu şöyle devam etti:

“Aileyle istişare ettik, inşallah cenaze namazı da mübarek ramazanda aslında çok güzel manevi bir ortamın olduğu atmosferde, inşallah cuma günü Kocatepe Cami’nde cenaze namazı eda edilecektir. Bu anlamda uluslararası katılım da göz önünde bulundurularak gerekli bütün hazırlıklar yapılmıştır, yapılmaktadır. Yurtdışında taziye defterlerini açılması ayrıca dediğim gibi uluslararası katılım anlamında bazı mesajlar gelmekte olduğu için bununla ilgili de hazırlıklar yapıldı. O anlamda gerekli tedbirler alındı. Bir kez daha milletimize, ailelerine taziyelerimi arz ediyorum. Allah rahmet eylesin. Allah mekanı cennet eylesin ve bıraktığı bu anlamda güzel hatıralarını da siyasi tarihimizdeki yerini korumayı nasip etsin.”> Yeni Meram >Güncel > ‘Her zaman meşruiyetin yanında olmuştur’
HABER YORUMLARI