YAZARLAR

İnsan doğuştan veya sonradan özürlü olmuş olabilir; ama özründen dolayı yaşamasına ve bir şeyler başarmasına, geçimini temin etmesine engel yoktur, olmaması gerekir. Bunun için sadece bizlerin değil tüm toplumun duyarlı olması, özürlülerimize acımadan, rencide etmeden, sevgiyle, anlayışla yaklaşması gerekir. Yaşayan her bireyin unutmaması gereken en önemli konulardan bir tanesi de “Hepimizin engelli adayı” olduğumuzdur.

Seydişehir özürlü vatandaşımıza kucağını açan, onları ötekileştirmeden destek veren bireyleri ve kurumları ile tüm Türkiye’ye örnek bir yerleşim birimi. Türkiye geneli incelendiği zaman özürlülerine sahip çıkan, iş veren, saygı gösteren çok az yerleşim birimi olduğu önümüze çıkacaktır. Hatırlanacağı üzere yakın zamana kadar ilçe merkezinde köylerimizde ve beldelerimizde aileler özürlü çocuklarını saklar, sokağa çıkarmaz, okula göndermez kısaca toplum tarafından bilinmesini istemezdi.

Ancak son yıllarda durum değişti. Aileler özürlü çocuklarına toplum tarafından değer verildiğini, ötekileştirilmediğini görünce çocuklarını, yakınlarını saklamadan ortaya çıkarmaya, okula göndermeye, hatta iş aramaya başladı.

Unutmayalım bu tablo kendiliğinden ortaya çıkmadı. Seydişehir’de kurulduğu 2002 yılından bu yana engelli vatandaşa yaptığı yardımlar ile adından sıkça söz ettiren “Ümit Çocukları Derneği”nin geçmişteki tüm yönetici ve üyelerinin, şu anki başkanı Münevver Yalçınkaya, Başkan Yardımcısı Hasan Kıroğlu, Sekreter Reyhan Akay, üyeler Sadık Göç, Hayriye Koyuncu ve derneğin tüm üyelerinin de hakkı teslim edilmeli.

BÜYÜK HİZMET

Bilindiği üzere 2002 yılında Seydişehir Okutma ve Yardım Derneği’ni kuran ve ilk başkanlığını yapan şu anki Belediye Başkanı Abdülkadir Çat,

Çok önemli bir hizmete daha imza attı. Özürlülere hizmet veren Ümit Çocukları Derneği’ne müstakil bir bina yaptırarak hediye etti. Başkan, Belediye tarafından yaptırılan binanın anahtarını Dernek Başkanı Münevver Yalçınkaya’ya teslim etti.

Yeni binada özürlülerin günlük yaşamlarını rahatlıkla sürdüreceği her şey düşünülmüş. Binanın açılış törenine Kaymakam Kemal İnan, Milletvekili Harun Tüfekçi, Belediye Başkanı Abdülkadir Çat, Dernek Başkanı Münevver Yalçınkaya, Yönetim Kurulu üyeleri, Sivil Toplum kuruluşlarının başkanları, özürlüler, aileleri ve çok sayıda vatandaşın katılması özürlülere ve onların ailelerine verilen önemin göstergesiydi.

Belediye Başkanı Abdülkadir Çat burada yaptığı konuşmada; Ümit Çocukları Derneği’nin yeni binalarında çok güzel hizmetler vereceğine inandığını belirterek: “Ümit Çocukları Derneği kimsesizlerin kimsesi olarak gerçekleştirdiği faaliyetlerle engellilerin gönlünde taht kurmuş bir dernektir. Kuruculuğunu ve ilk başkanlığını yaptığım bu dernek onur duyduğum kurumsallaşmış kimliğini sağlayan bir dernektir. Sivil Toplum kuruluşları gelişmiş demokrasilerde en etken ve en önemli kuruluşlardır. Burada çok güzel ve çok büyük hizmetlerin verileceğine inanıyorum” dedi.

Son günlerde özürlü vatandaşımızı bünyesinde istihdam eden Seydişehir Belediye yönetimine de duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum. Bu arada “Hepimizin Engelli Adayı” olduğunu da unutmayalım.

> Yeni Meram >Yazarlar > “Hepimiz Engelli Adayıyız”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.