Torku Jelifest

Helvacızade dünyada bir ilki başardı

  • Giriş Tarihi: 6.09.2018 16:28
  • Güncelleme Tarihi: 16:42
Helvacızade dünyada bir ilki başardı

Türk Standartları Enstitüsü tarafından başlatılan TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Standardı Belgesi’ni tüm sektörler içinde dünyada ilk alan kurum Helvacızade Grubu oldu

Mutlu Akü

Türk Standartları Enstitüsü tarafından başlatılan TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Standardı Belgesi’ni tüm sektörler içinde dünyada ilk alan kurum Helvacızade Grubu oldu

TÜRK Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından başlatılan TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Standardı Belgesi’ni tüm sektörler içinde dünyada ilk alan kurum Helvacızade Grubu oldu. Belgenin teslim töreni Zade&Zade Vital Ar-Ge Merkezleri Üretim Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Programa Konya Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Konya Milletvekilleri Halil Etyemez, Hacı Ahmet Özdemir, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, 3. Anajet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Fidan Yüksel, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ve protokol üyeleri katıldı.

Programda konuşan Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, “2018 yılı Ocak ayında milli standart olarak yürürlüğe giren ‘Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi’, henüz uluslararası alanda uygulaması olmayan bir standarttır. Burada büyük bir gurur ve mutlulukla Helvacızade Grubu’na takdim edeceğimiz ‘Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi’ belgesi, bu işletmede, hijyen ve sanitasyon kurallarının sisteme entegre edildiğini, üretimin bu kurallara uygun gerçekleştirildiğini ve hijyen ve sanitasyonun bir kalite göstergesi olarak kabul edildiğinin işaretidir. Helvacızade Grubu, TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Belgesini tüm sektörler içinde ülkemizde ve dünyada ilk alan kurum olarak bu bilinci hakkıyla taşıdığını gösterdi” dedi.

ÜLKEMİZİN BAYRAĞINI DALGALANDIRIYORUZ
Helvacızade Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ise, şirketin kurulduğu 1888 yılından itibaren, 130 yıldır daha sağlıklı nesillere katkıda bulunmak misyonu ile hareket ettiklerini belirterek, “Ülkemizin zengin kaynaklarını değerlendirerek, katma değeri yüksek milli markalar geliştirmek üzere çalışıyoruz. Küresel ölçekte söz sahibi olacak markalar oluşturmanın temelinde yenilikçi ürün geliştirebilme kabiliyeti ve dünya standartlarının üzerine çıkacak bir kalite anlayışı ile üretim yapabilme bilinciyle hareket ediyoruz. Zade markasıyla insanlarımızla ve dünyada 85 ülke ile buluşturduğumuz yemeklik bitkisel sıvı yağ ürünlerimizi, Zade Bitkisel Yağ Rafinasyon Tesislerimizde 18 farklı kalite, sistem belgesi ve sertifika ile üretiyoruz. Türkiye’nin ilk sağlıklı yaşam markası olarak sunduğumuz Zade Vital ürünlerimizi, Avrupa’nın en büyüğü olan Zade Vital İlaç Üretim Tesisleri’nde Uluslararası GMP standartlarında üretiyoruz. Yaptığımız çalışmalar, geliştirdiğimiz yenilikçi ürünler sayesinde bayrağımızı dünyanın dört bir yanında dalgalandırmaktan gurur duyuyoruz. Zade Global şirketimizle ABD pazarına açıldığımız 130. hizmet yılımızda “TS13811 Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Standardı Belgesi” ile şereflendirilmesi bizim için ayrı bir anlam taşıyor. Toplum sağlığı ve güvenliği için son derece anlamlı olan ve sanayimizi yüksek standartlara taşıyan “TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Standardı”nı uluslararası alanda ilk kez ülkemize kazandıran TSE Başkanımız Sayın Prof. Dr. Adem Şahin nezdinde tüm TSE yetkililerine, uzaktan ve yakından gelerek, bu gurur anımıza şahitlik eden tüm kıymetli konuklarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

ÜLKE EKONOMİSİNİ DESTEK VERİYORLAR”
Konya Valisi Yakup Canbolat da Helvacızade Grubu’ndan övgüyle bahsederek, “Ülkemizin tarım ve sanayi merkezi olan Konya’da faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında yer alan Helvacızade Grubu 130 yıllık köklü geçmişinden aldığı güçle, sağladığı üretim ve istihdamın yanı sıra dünya genelinde 5 kıtada 65’den fazla ülkeye yaptığı ihracatla ülkemiz ekonomisinin gelişmesine destek vermektedir. Bu değerli firmamız diğer üretim alanlarına ilave olarak Türkiye’nin ilk besin destekleri markası olarak üretilen Zade Vital’i de 2012 yılından itibaren sağlık alanında toplumuzla buluşturmuştur. TSE uluslararası alanda ilk defa ‘Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Standardı Belgelendirmesi’ni başlatmış ve dünyada ilk bu belgeyi Konya’nın gurur duyduğu firması olan Helvacızade Grubu almaya hak kazanmıştır” şeklinde konuştu.

HEM ŞEHRE HEM ÜLKEYE KATKI
Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk de yaptığı konuşmada, “Türk Standartları Enstitüsü tarafından dünyada ilk kez uygulanan Hijyen ve Sanitasyon Yönetimi Standardını taşıyarak dünyada ilk kez bu belgeyi almaya hak kazanan Helvacızade grubunun değerli yöneticilerini tebrik ediyorum. Zade ve Zade Vital iletüm dünyaya markasını ulaştıran Helvacızade grubu; ihracatıyla, istihdamıyla, ileri teknolojiye yatırımlarıyla hem şehrimiz hem de ülkemiz ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Konya’ya böyle bir gururu yaşattıkları için Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil’e ve Grubun CEO’su Mevlüt Büyükhelvacıgil şahsında tüm şirket yönetici ve çalışanlarına şehrimiz adına teşekkür ediyorum. Şehrimiz “kalite” ve “standart” konusunda derin bir kültür ve tarihe sahiptir. Kalite ve standartın sistematik olarak uygulandığı dünya üzerindeki ilk şehir Konya’dır. 13. yüzyılda bu topraklarda hayat bulan ve Anadolu’ya yayılan Ahilik sisteminde ilk ve temel şart; esnaf, sanatkâr ve tüccarımızın kalite ve standartı gözeterek ticaret yapmasıdır. Bu sistem o dönemde Anadolu’nun dünyanın ticaret merkezi olmasına büyük bir katkı sağlamıştır. Bugün önümüzdeki dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer almak istiyorsak üretimimizde ve ticaretimizde kalite ve standartın şartlarını yerine getirmemiz gerekmektedir. Düzenlemiş olduğumuz törende Konya’dan bir firmamızın böylesine önemli bir belgeyi dünyada ilk defa alıyor olması şehrimiz firmaları için örnek gösterilecek bir gelişmedir. Bugün Konyalı firmaların dünyada rekabette öne çıkmasının haklı gururunu yaşıyoruz.
Helvacızade Grubu’nun aldığı bu belge diğer bir açıdan da önem taşımaktadır. Bildiğiniz gibi küresel finans odakları Türkiye ekonomisine saldırmakta, özellikle Anadolu ekonomisini hedef alarak firmalarımızın yükselişini durdurmaya çalışmaktadır. Ahilik kültüründen gelen müteşebbislerimiz ülkesi ve milleti için her şartta çalışmaya devam etmektedir. Ekonomimize yapılan tüm saldırılara rağmen vefakârca çalışmaya devam eden firmalarımız yatırım yapmakta, üretmektedir. Her ne şartta olursa olsun inançla ve azimle çalışan müteşebbislerimiz sayesinde hiçbir karanlık yapının ekonomimizi durdurmaya gücü yetmeyecektir. İşte bugün de bunun çok güzel bir örneğini görmekteyiz. Bu açıdan Helvacızade Grubuna ayrıca tüm kalbimle şükranlarımı sunuyorum” dedi. Protokol konuşmalarının ardından Helvacızade Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyühelvacıgil, Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Standardı Belgesi’ni TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin’in elinden aldı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > Helvacızade dünyada bir ilki başardı
HABER YORUMLARI