Torku Jelifest

Hedef 4 milletvekili

  • Giriş Tarihi: 2.02.2015 0:10
  • Güncelleme Tarihi: 23:53
Hedef 4 milletvekili

Türkiye 7 Haziran’da sandık başına gidecek. Siyasiler, seçmene sunacakları projeler için kolları sıvadı. Cumhuriyet Halk Partisi, Konya’dan 4 milletvekili çıkarmak istiyor. İl Başkanı Bekir Yetiştirici’ye göre ön seçim yapılmazsa bir milletvekili de çıkarılamayacak

Mutlu Akü

“KONYA’DA ÖN SEÇİM İSTİYORUZ”

Tarih daraldı, siyaset arenası kızışmaya başladı. 7 Haziran’da yapılacak milletvekilliği seçimleri için kollar sıvandı. Seçmenin en çok merak ettiği konu ise kimin, hangi projelerle boy göstereceği. Cumhuriyet Halk Partisi Konya İl Başkanı Bekir Yetiştirici, Konya’daki şartların aleyhlerine olmadığını söyledi. Eksiklerin en aza indirilmesi halinde Konya’da en az 4 milletvekili çıkarabileceklerini belirten Yetiştirici, mevcut sorunların halka anlatılması durumunda başarının geleceğini kaydetti. Konya’da, tüm kayıtlı üyelerin oy kullanabileceği bir ön seçim yapılması için genel merkezle görüştüklerini anlatan Yetiştirici, “eğer ön seçim yapmazsak bir milletvekilimiz var onun tekrar çıkarılması konusunda sıkıntıya düşeceğiz” dedi.

 “KONYALI YETERLİ HİZMETİ ALAMIYOR”

“CHP’nin iktidar meşalesini Konya’dan yakmak için çaba sarf ediyoruz” diyen Bekir Yetiştirici, kentte çözüm bekleyen birçok sorun olduğunu, hastanelerde vatandaşların sıkıntı yaşadığını ve çevre yolunun hala yapılmadığını kaydetti. Büyük bir çoğunlukla Ak Parti’ye oy veren Konyalının yeterli hizmeti alamadığını savunan Yetiştirici, “Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Konya’ya çok fazla yatırım yapacağını düşünmüyorum. Çünkü Başbakan makamında emanetçi gibi duruyor. Ak Parti yokluk, yolsuzluk ve yasaklarla mücadele edeceğini söyleyerek iktidara geldi ancak Türkiye şu anda yasaklar, yokluk ve yolsuzluk devleti konumunda. Geçtiğimiz günlerde TBMM’de yapılan oylamada Ak Parti gerçek yüzünü gösterdi. Fakir fukaranın hakkının yenilmemesi gerekir. Asgari ücretin altında geliri olan 21 milyon kişi var. Ak Parti iktidarı artık son kozunu oynuyor çünkü vatandaş çok rahatsız” diye konuştu.

BAŞKANLIK SİSTEMİ TEKRAR GÜNDEMDE

Uzun bir aranın ardından tekrar konuşulmaya başlanan konulardan biri de başkanlık sistemi. Henüz net bir tasarı yok ortada. Vatandaş, söylemler üzerinden yorum yapıyor. Parlamenter sistemi; halkın bire bir idareye hakim olduğu, seçmeni temsil edenlerin ülke yönetiminde söz sahibi olduğu bir idare şekli olarak tanımlayan Cumhuriyet Halk Partisi Konya İl Başkanı Bekir Yetiştirici, “başkanlık sisteminin ülkemize uyarlanabilmesi için bir takım şartların oluşması gerekiyor. Çünkü parlamenter sistemden direkt başkanlık sistemine geçiş için anayasa değişikliğinin söz konusu olması lazım. Ak Parti anayasayı değiştirebilmek adına salt çoğunluğa ulaşıp başkanlık sistemini Türkiye’ye dayatmak için çabalıyor. Şu anda başkanlık sistemiyle yönetilen ülkeler var onların incelenmesi lazım. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın getirmek istediği uygulama, mevcut sistemlerden çok farklı. BDP’nin önerdiği başkanlık sistemi ise parçalanma riskini oluşturur” ifadelerini kullandı.

 “BAŞBAKAN İNİSİYATİF KULLANMALI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, hükümeti Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nden idare etmek gibi bir zaafı olduğunu iddia eden Yetiştirici, Cumhurbaşkanının tarafsız olması gerektiğini ancak Erdoğan’ın Ak Parti’den kopmadığını söyledi. Yetiştirici, “Erdoğan, cumhurun başı değil, mevcut hükümetin başbakanı konumunda görev yapıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bir başbakan gibi hareket etmesi lazım. Belli konularda inisiyatifini kullanması lazım. Bir Başbakan o inisiyatifini kullanamıyorsa, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak bazı konularda karar vermekte zorlanıyorsa bunun araştırılması lazım” dedi.

“CEMAATLE HİÇBİR İLİŞKİMİZ OLAMAZ”

Türkiye gündeminden düşmeyen başlıklardan biri de paralel yapıya yönelik operasyonlar.  CHP İl Başkanı Bekir Yetiştirici, “birlikte hareket ettiler, her şey birlikte hazırlandı. Menfaatler birlikte paylaşıldı. Menfaatler çatıştığı anda paralel yapı ortaya çıktı. Gruplaşmalar oluştu. Geçmişte Pensilvanya ile birlikte çalışıyorlardı ama menfaatler çatışınca “sen ben” kavgası ortaya çıktı bu da Türkiye için zararlı oldu. Konya’da bizim cemaatle uzaktan yakından hiçbir ilişkimiz olmadı olamaz da”.diye konuştu. Torpil iddialarını da değerlendiren Yetiştirici, “bazı kişilerin hiçbir imtihana tabi olmadan istenilen yerlere kaydırıldığını biliyoruz. Özellikle Ak Parti milletvekilleri ve bakanların akrabaları. Bu durum, memur adaylarının önüne çekilmiş bir settir. Konya’da olup olmadığı araştırılıyor. Milletvekilimiz Atilla Kart bu konuda çalışma yürütüyor” dedi. Adem SERİN> Yeni Meram >Konya > Hedef 4 milletvekili
HABER YORUMLARI