YAZARLAR

Yıllardır yılan hikâyesine dönen Seydişehir Organize Sanayi Bölgesi’nin altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından özlemle beklenen ilk temel atıldı.

Seydişehir’de Eminler ve Desemo markaları ile mobilya imalatı yapan Eminler Mobilya, Yahyaoğulları ismi ile Organize Sanayi Bölgesi’ne imalathane yapmak için temel atan ilk firma oldu.

OSB’de yapılan temel atma törenine Kaymakam Kemal İnan, Garnizon Komutanı Mehmet Oyanık, Belediye Başkanı Abdulkadir Çat, İlçe Müftüsü Sıtkı Beydilli ve çok sayıda davetli katıldı.

Seydişehir Organize Sanayi Bölgesi’nin kısa sürede cazibe merkezi olacağına inanıyorum.

Zira, Organize Sanayi Bölgesi’nin 70 hektar birinci etap alanına ait yol, kanalizasyon, yağmur suyu ve içme suyu inşaatlarından müteşekkil altyapı yapımı, ayrıca, kanalizasyon, içme suyu bölge dağıtım hattı, içme suyu deposu, yol çalışmaları, yol kaplama, içme suyu terfi ve isale hattı çalışmaları tamamlandı.

En önemlisi ise belediye, kısıtlı imkanlarına rağmen büyük bir fedakârlık yaptı ve çok önemli bir hizmete imza atarak yatırım yapacak sanayicileri doğalgaz ile buluşturdu.

Bölgede doğalgaz bulunan tek Organize Sanayi Bölgesi Seydişehir’dedir. Bu sebeple yatırımcı için cazip olacağı bir gerçek.

OSB’nin birinci etabında bulunan 25 arsanın 22’si satılmış durumda, arsaları satın alan yatırımcılar yapı ruhsatını alarak bir yıl içinde inşaata başlamaları ve yapı ruhsatı tarihinden itibaren iki yıl içinde de üretime geçmeleri gerekmektedir.

Önümüzdeki iki yıl içinde en az 20 tesisin temeli atılmış ve üretime başlanmış olacağını tahmin ediyorum. Bizim en önemli sıkıntımız OSB’ye ilk temelin atılmasıydı.

İlk temel atma cesaretini gösteren genç girişimciler Mehmet Emin ve Yasin Camcı kardeşleri tebrik ediyorum.

OSB’nin ikinci etap alanı 80 hektardır. Burada 53 adedi sanayi parseli ve 3 adedi sosyal tesis parseli olmak üzere toplam 56 adet parsel bulunmaktadır. İlgi böyle gittiği takdirde kısa süre içinde ikinci etap çalışmalarına başlanacağı kanaatindeyim.

Bu arada altyapı çalışmaları çerçevesinde parke taşı ile kaplanan Organize Sanayi Bölgesi’nin yollarında yer yer çökmeler var.

Yarın yatırımcılar yoğun olarak iş makineleri ile çalışmaya başlayınca mevcut yolun çok daha kısa sürede çökeceğini ve bozulacağı endişesi taşıyorum.

Yetkililerin zaman geçmeden yoların çöken kısımlarını onarmaları gerekiyor, üzerinden bir araç bile geçmeden çöken yollar, ağır tonajlı araçların geçmesi ile birlikte kısa süre içinde kullanılamaz hale gelecektir.

Vakit geçmeden gerekli önlemler alınmalı.

Organize Sanayi Bölgesi’ne ilk temeli atma başarısını gösteren Mehmet Emin ve Yasin Camcı kardeşlerin cesaretini özellikle tebrik ettikten sonra, temelini attıkları tesis ile ilgili biraz bilgi vermek istiyorum.

1.200 metrekare kapalı bir alana kurulacak tesiste mobilya, yatak odası ve panel mobilya başta olmak üzere aylık kapasite 150 ile 250 takım arasında olacak. Önümüzdeki yılın sonu itibariyle mevcut imalathaneye 5 bin 500 metrekare daha kapalı alan ilave dilecek.

Eminler ve Desemo marka üretilen ürünler yurt içinde ve yurt dışında satışa sunulacak. Bölgemize ve ülkemize önemli oranda ekonomik girdi sağlanacak.

Yıllardır özlemle beklediğimiz, ilçenin ticari, iktisadi, ekonomik ve sosyal hayatına çok önemli katkı sağlayacak Organize Sanayi Bölgesi’ne ilk temeli atma cesareti göstererek sanayi bölgesinin lokomotifi olan Mehmet Emin ve Yasin Camcı kardeşleri bir kez daha yürekten tebrik ediyorum.

Bölgemize hayırlı olsun.

> Yeni Meram >Yazarlar > Hayırlı Olsun
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.