kapat
Ruşeym Torku

Hayati İki Proje Sağlıklı İlerliyor

  • Giriş Tarihi: 18.07.2013 17:42
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Hayati İki Proje Sağlıklı İlerliyor

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, 2013 yatırımlarının gerçekleşme hızının memnuniyet verecek seviyede olduğunu belirterek, özellikle Konya için hayati öneme sahip olan sulama projesi ile Konya’nın erişilebilir bir bölge olmasını sağlayacak karayolu çalışmas

2013 Temmuz ayı “İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı” Vali Aydın Nezih Doğan başkanlığında İl Genel Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantıda 2013 yılında gerçekleştirilecek yatırımlar ile 2014 yılı yatırım teklifleri görüşüldü. Vali Doğan toplantının açılış konuşmasında, başlanmayan projelere yakından bakıldığında İl Özel İdaresi’nin projelerinin ağırlıklı olarak karşılarına çıktığını belirterek, “İl Özel İdaresi’nin projeleri de bilindiği gibi çok küçük çaplı projeler. Yüzlerce köy yolu yapımı, tesviye, asfalt kaplama işi var. Onlarca içme suyu ve yine sulama amaçlı projeler var. Bunlardan önemli bölümü, geçtiğimiz günlerde kaymakamlık tarafından köylere hizmet götürme birimlerine aktarıldı. O projeler de aslında yıl içerisinde herhangi bir problem olmadan bitirilecek projelerdir. Geri kalan başlanamayan çok az bir özel idare projesi var” dedi.
“HAYATİ ÖNEME SAHİP İKİ PROJE SAĞLIKLI İLERLİYOR”
Programdaki işlerin gerçekleşme hızının memnuniyet verecek seviyede olduğunu vurgulayan Vali Doğan, “Özellikle Konya için hayati öneme sahip olan iki proje çok sağlıklı bir biçimde devam ediyor. Bunlardan bir tanesi sulama projeleridir. Bir ayağında Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğümüz var, bir ayağında da İl Özel İdaremiz var. Bu iki kurumumuz son derece etkin bir biçimde tarımsal sulama projelerini yönetiyorlar. İkinci konu da Konya’nın erişilebilir bir bölge olmasını sağlayacak karayolu çalışmalarıdır. Gerçekten Karayolları Bölge Müdürlüğümüz de üzerine düşen görevi ciddi bir şekilde yerine getiriyor. Diğer kurumlarımızda hem nakdi gerçekleştirmek bakımından hem de fiziki gerçekleştirme oranları bakımından üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getiriyorlar. Burada iki yerel yönetimden de bahsetmem lazım. Bunlardan bir tanesi belediyelerimiz, diğeri de İl Özel İdaremizdir. Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz ve İl Özel İdaremiz de, yine programladıkları hususlarla ilgili olarak önemli çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Ben İl Özel İdaresi ayağıyla ilgili şunu söyleyeyim; biz haftalık yaptığımız toplantılarda, haftalık programda ve yıllık programda, gelinen noktayı ayrı ayrı değerlendiriyoruz ve bazı programlarda program önünde gidiyoruz. Programların aksamasız gerçekleşeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Yatırım kuruşlarından alınan dönem izleme raporlarına göre 2013 yılı yatırım programlarında 2 bin 253 adet yatırım projesinin bulunduğunu ifade eden Vali Doğan, “Bu projelerin toplam bedeli 7 milyar 803 milyon TL, 2013 yılı toplam ödenekleri ise 2 milyar 64 milyon TL’dir. 30 Haziran 2013 tarihi itibarıyla bu ödenekler toplamının 745 milyon 303 bin TL’si harcanarak yüzde 36’lık nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. 2 bin 253 adet projeden 509 adet proje bitirilmiş olup, bin 124 adet proje üzerinde çalışmalar sürmekte, 121 adedi ihale aşamasında, 499 adedine ise başlanamamıştır” ifadelerini kullandı.
YENİ STADYUMUN DURUMU
Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haşmet Okur da, kurulda yaptığı sunumunda, yeni stadyum çalışmalarının müteahhitten kaynaklanan sorun nedeniyle ihalenin feshedilmesi üzerine durduğunu söyledi. Hızlı bir şekilde yeni bir ihalenin yapılacağını dile getiren Okur, “Gerekirse Gençlik ve Spor Bakanlığı acil işler kapsamında Konya Yeni Stadyumu için önümüzdeki sezona önemli karşılaşmalar ve turnuvalar veriyor. Elimizde bu şekilde bir yasal imkanlar da olduğu için hızlı bir ihale ile planlanan tarihten önce bitirmek üzere yeni bir ihalenin çalışmaları da bugünlerde devam ediyor. İnşallah önemli bir aksaklık yaşanmayacak” dedi.
“2013 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine” dair Bakanlar Kurulu Kararı gereğince 2014 yılı yatırım tekliflerinin görüşüldüğü toplantıda, kuruluş temsilcileri, 2013 yılı yatırımları ve 2014 yılı yatırım teklifleri hakkında kurulu bilgilendirdi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Hayati İki Proje Sağlıklı İlerliyor
HABER YORUMLARI