YAZARLAR

Hayat yaşarsan rahat…-Mustafa Afşin-Yeni Meram Gazetesi

Hayatta her şeyin yolunda gitmesi elbetteki hepimizin ortak isteğidir, ancak dünyanın kurgusu tam da buna uygun bir şekilde dizayn edilmemiştir. Hayat dediğimiz yol sekiz şeritli asfalt bir yoldan çok, sert iniş çıkışların yer aldığı ve de ayağımıza takılmak üzere bekleyen irili ufaklı taşlarla dolu bir patika yolu gibidir. Öncelikli olarak bunu kabul ederek o yolda yürümeye başlarsak emin olun sarsıntılara rağmen bu yolculukta etraftaki manzaranın tadını çıkarabiliriz.  Peki, bu yolculuk esnasında karşılaştığımız engeller karşısında dengemizi nasıl sağlayacağız?

Denge, hem fiziksel hem de ruhsal olarak birbirini destekleyen ve kuvvetlendiren iki sağlam ayak ister. Ruh sağlığımızı korumak demek, beden sağlığımızı da büyük ölçüde korumak demektir. Mutluluk dediğimiz durum ise bir hedeften çok süreçtir. Yani yolculuğun içinde kendimizi hissettiğimiz haldir. Sürekli mutlu olmak mümkün olmayacağı için dengede kalabilmek işte tam da bu noktada önemli olmaktadır. Bu dengeyi sağlayabilmek adına kendimize küçük mutluluk noktaları oluşturmamız hayat denen bu yolculuğun manzarasının keyfine ulaştıracaktır. İşte kendimizi iyi hissetmenizi sağlayacak mutluluk noktalarımıza örnekler:…

Öncelikle bir acil durum eylem planınız olsun. Sıkıntı içinde olduğunuz zamanlarda kendinize yapılacaklar listesi hazırlayın. Bu liste enerjinizi olumlu yönde değiştirmeye yarayacak ve size umut verecektir. Kendinize ulaşılabileceğiniz birden fazla irili ufaklı hedefler belirleyin ve her hedefe ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin.

Kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda asla kendinizi eve hapsetmeyin. Dışarı çıkın ve insanların arasında karışın. Bir yerin kapısından girdiğinizde selam verin ve gülümseyin. Gülümsemeniz karşılık bulduğunda, keyfiniz yerine gelir. Çevrenizdeki insanlarla konuşun örneğin gittiğiniz kafede size servis yapanla, yan masada oturanla, girdiğiniz dükkândaki bir satış elemanıyla veya bankta yanınıza oturan ihtiyarla, her kim olursa onunla sohbet edin. Bazen aradığınız cevaplar hiç tanımadığınız insanların sözlerinde gizlidir.

En sık yaptığımız hatalardan biri acılara ve mutsuzluğa odaklanmaktır.  Eğer aklınızı meşgul eden bir sorun varsa, elbette sürekli o sorunu düşünürsünüz. O yüzden yapmanız gereken sadece o an içerisinde mutluluk verebilecek bir nokta tespit edip ona ve o ana odaklanmaktır. İçtiğiniz kahve, yağan yağmur, yüzünüze vuran güneş, çiçeklerin renkleri, ağaç dallarındaki kuşun sesi gibi o anda sizde gülümseme yaratacak herhangi bir detaya odaklanın

Müzik dinlemenin büyüsüne inanın müzik ruhun gıdasıdır sözünü unutmayın, müzik mutluluk verir. Ancak zaten sıkıldığınız günlerde, bir de üstüne acılı şarkılar dinlemek hatasına düşmeyin.  Sizi harekete geçirecek, neşelendirecek müzikleri tercih edin. Sesiniz güzel olmayabilir, önemli değil. Dans edemiyor da olabilirsiniz, bu da önemli değil. Önemli olan kendinizi eğlendirmek için şarkı söylemeniz ve dans etmenizdir. Bu iki eylem de sizi rahatlatır ve keyif verir.

Sağlıklı iletişim mutluluğun temellerinden biridir. İçinizdeki sıkıntıyı atmaya yardımcı olan şey de bazen sadece konuşmaktır. Bir arkadaşınızı arayın ve duygularınızı paylaşın. Ancak bu arkadaşınızın size moral veren ve mutlu biri olmasına dikkat edin. Ayrıca sevdiklerinizle beraber en sevdiğiniz, güldüğünüz filmi veya eğlenceli olduğu söylenen bir filmi seyredin. Televizyonda bir iki saat geçirmek, kafanızı dağıtmaya yarayacaktır.

Bütün bunlarla birlikte en önemli mutluluk kaynağı karşılıksız, çıkarsız yardım etmektir. Günün getirdiği bütün kötü enerjileri atar ve ruhunuza huzur getirir. İster komşunuzun torbaları taşımasına yardım edin, ister bir yardım kuruluşunun çalışmaları ile ilgilenin. İşte bu listenin içerisinden seçebileceğiniz bir veya birden fazla etkinlik, bu yolculuk esnasında sizin dengede kalmanıza ve de yolculuğun tadını çıkarmanıza katkıda bulunacaktır.

Mutlu günler…

 

> Yeni Meram >Yazarlar > Hayat yaşarsan rahat…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.