YAZARLAR

Yaklaşık 3 yıl önce Alacabel’e tünel konusunu gündeme getirdiğimiz sırada bizim önerimizi hayal olarak gören, hatta daha da ileri giderek alay konusu yapanların gelinen noktada tünele nasıl sahip çıktıklarını görmekten son derece memnunum.

Alacabel’ e tünel yapılması konusunun Bakanlık tarafından değerlendirildiğinin kamuoyuna açıklanmasının ardından hepimiz heyecanlandık.

Ancak Seydişehir’e Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın gelerek inceleme yapacağına ihtimal vermiyordum.

Edindiğim bilgiye göre Bakan Yıldırım, Milletvekili Harun Tüfekçi’nin daveti üzerine Seydişehir’e geldi. Alacabel’e tünel yapılmasının kararını verecek en üst makam sahibinin getirilmesi son derece önemli, bu konuda Harun Tüfekçi’ye teşekkür ediyorum.

PROJE SÜRESİ EN AZ 1,5 YIL

Bakan Yıldırım’a tünel ile ilgili yönelttiğim, “Alacabel’e tünel yapımı konusunda öngörülen bir tarih var mı?” soruma, “Konya’dan Antalya’ya inen 1.825 metrelik zirvede her kış mevsiminde insan boyundan fazla karla kaplıdır. Buraya yaklaşık 4 kilometrelik tünel projesi yapılması planlanmaktadır. Tünel yapıldığında rakım 1500 metrelere inecek ve kış mücadelesi bu kadar çetin olmayacaktır. Konya-Antalya Karayolu’nun Seydişehir’de bulunan en zorlu kısmı Alacabel Mevkiine tünel yapılmasına olumlu bakışımız var. Tünel projesi düşüncesi daha yeni.Güzergah ve jeolojik etütler yapılacak. Hazırlanacak projelerin ardından yatırım ve yapım safhasına geçilecek. Proje süresi en az 1,5 yıldır” cevabını verdi.

BASKI KURMALIYIZ

Bakan Yıldırım’ın cevabı gayet açık, yani bu bölgeye tünel yapılmasının etüt çalışmaları bile en az 1.5 yıl. Bahse konu süre oldukça uzun, tünel yapılmasına karar verilmesi halinde bile 5-6 yıllık bir süreyi kapsayacak.

Oysa yılda asgari 4 milyon aracın geçtiği yolda bu kadar uzun süre beklenmesi çekilen çilenin daha uzun süre devam edeceğini gösteriyor.

Seydişehir olarak, Milletvekili Tüfekçi önderliğinde, Müsteşar Kemal Madenoğlu’nu da alarak Ulaştırma Bakanlığı nezdinde sürekli baskı kurmalıyız. Aksi takdirde bu önemli yatırım gerçekleşmeyebilir.

YAZIKLAR OLSUN

Geçen haftaki “Bu Vebal Size Yeter” başlıklı yazımda “Bu yıl kış çok çetin geçti bunu kabul ediyorum, ancak Karayolları yolları onarmada çok yetersiz kaldı. Daha doğrusu bu yola yeterince sahip çıkmadı. Sanki yolun ulaşıma açık olmasından rahatsız olanlar var.

Seydişehir-Konya ve Antalya yolunda öyle yıpranmalar oldu ki yollar tam anlamıyla köstebek yuvasına döndü. Yüzlerce aracın camı kırıldı, lastiği patladı, jantları eğildi, birçok yaralanmalı ve maddi hasarlı kaza meydana geldi.” demiştim.

Karayolları, Ulaştırma Bakanı gelecek diye bozulan yolları onarmak için hummalı bir çalışma başlattı. Aylardır bir kürek çakıl bile atmadığı bozuk yolları asfaltla kaplamak için neredeyse zamanla yarıştı.

Öyle ki bakan mevcut yoldan geçerken bile asfalt kaplama çalışmaları devam ediyordu. Bu iş madem bu kadar kolaydı da niye aylardır bir kürek asfalt dökülmedi.

Yüzlerce aracın camının kırılmasına, lastiğinin patlamasına, jantlarının eğilmesine, birçok yaralanmalı ve maddi hasarlı kazanın meydana gelmesine göz yumdunuz.

Yazıklar olsun demekten başka bir şey aklıma gelmiyor.

Peki; bu ihmalin hesabını soracak var mı?

Defalarca yazdım, bir daha yazıyorum. Davul Seydişehir’de tokmak başka bir yerde olmaz. Seydişehir’e Karayolları Şefliği kurulmalı.

Yoksa bu çile yıllarca çekilir. Ve sizler yıllarca vebal altında kalırsınız.

> Yeni Meram >Yazarlar > HAYALDİ GERÇEK OLUYOR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.