YAZARLAR

■ Ayağa kalkacaksan, hizmet için kalk.


***
Hayaldi gerçek oldu.

Hızlı tren geldi, hoş geldi.

“ Kara tren gelmez mi ola?” içerikli yanık türküler de sadece taş plaklarda kaldı. Karası, mavisi, beyazı, hızlısı artık tüm trenler, gecikmeli de olsa geliyor

Hızlı treni ilk kez gündeme taşıyan konuya ilişkin 15’in üzerine yazı yazan bir gazeteci olarak onur duyduğumu vurgulamak isterim. Ufak tefek eksikler de olsa tamamlanacak, hızlı tren daha da hızlanacak ve sonra da Konya- Ankara arasındaki süre 1 saat

15 dakikaya inecek. Sonuçta ne mi olacak;

Git gel, Konya-Ankara 2.5 saat olacak.

Ankara’nın çoğu semtlerine 1 saat 15 dk. da ulaşmak olanaklı değildir. Bu bağlamda Ankara’da oturan, ancak Konya’da okuyan öğreniciler yerleşik düzenlerini bozmayacak günü birlik gelip gidecek. Kamu görevlileri için de aynı durum söz konusudur. Konya’da oturan görevlililerin konut sorunu çözüme kavuşmuş olacak. Konya’da oturacak, Ankara’da görevini yapacak.

Konya Ankara’nın, Ankara Konya’nın bir semti konumuna gelecek. Konya, Ankara’nın en yakın komşularından biriydi, daha da yakınlaşacak.

Dahası var; ilerde İstanbul yolculuğu 3.5 saate inerken, Eskişehir başta olmak üzere batıdaki yerleşim yerlerine ulaşmakta da zaman tasarrufu sağlanacak.

İlerde Ankara-Konya hızlı tren hattının Güney ayağının hizmete girmesiyle Konya turizmi büyük bir ivme de kazanacak.

Onuncu yıl marşını anımsayalım;

Çıktık açık alınla on yılda her savaştan,
On yılda on beş milyon genç yarattık her yaştan;

Başta bütün dünyanın saydığı Başkumandan;
Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan

Türk’üz, Cumhuriyet’e göğsümüz tunç siperi,
Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde, Türk ileri!”

Cumhuriyetin onuncu yılını yansıtan bu çok anlamlı marş da 88. yıl sonra anı olarak tarihteki yerini alacak; “Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde, Türk ileri “

***

Konya’nın önemli ve büyük projelerinin birer ikişer yaşama geçmesi, bölgemize önemli katkıları beraber getiriyor. Örneğin;

Kültür merkezi hayaldi, gerçek oldu!

Konya Ovasını Sulana Projesi yola çıktı geliyor.

Üniversitemiz birdi, üç oldu, sayı artacak.

Gerçek olmayan bir hayalimiz var;

Sivil Hava Limanı!

Eksikliğin tamamlanmasıyla, yurdun dört köşesine uçak seferlerinin başlayacağı, hızlı trene koşut yurtiçi ve dışı ulaşımının giderek hızlanacağı ve Konya fotoğrafının daha da değişeceği, aydınlık bir görüntü vereceği yadsınamaz. Hızlı trenin gelmesini Konya ulaşımın miladı olduğunu görüşündeyim.

Hizmetin siyaseti olmaz, ideolojisi de yoktur.Hizmet, hizmettir. Bu konuda iktidar- muhalefet işbirliği olursa, daha nice projeler üretilir ve yaşama geçer. Önemli olan Konya’ya hizmettir.

Hızlı Tren hayalimizin gerçekleşmesine katkıda bulunan, Başbakan’dan başlayarak bakanlara, bürokratlara, işçilere, partili partisiz herkese, emeği genlere teşekkürler.

BİR DAMLA:

SON İSTASYON

Bir tren sesi duysam

Hasretlik bitti diyeceğim.

Gidenin trenin içinde ben olsam,

Son istasyona kadar gideceğim.

A.Rıdvan Bülbül

> Yeni Meram >Yazarlar > HAYALDİ GERÇEK OLDU, HIZLI TREN DE GELDİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.