YAZARLAR

Her yeni doğan insan bir hayale gebedir. Nasıl büyüyecek, bana mı benzeyecek, şu okula mı gitsin, kız olursa saçlarını örerim, erkek olursa onunla şu oyunları oynarız… İşte her insanla birlikte bir hayal doğageldi…
Fakat bizler bunu çok çabuk unutup, hayali ayıp gördük. Bu ayıbı birbirimize yasak kılıp, eleştirilere tuttuk. Hayal kuran çocuğumuza kızdık, arkadaşlarımızı eleştirdik, eşimize dostumuza “Boş işler bunlar” dedik.
Gerçekten de hayal kurmak boş mudur?
Hayır! Bu hayatta hayal kurmak güzel şeydir. Seni güçlü kılar, yenilmez yapar…
Her insanı insan yapan hayalleridir. Korktuğu an hissettiği kötü düşünceler, mutlu olduğunda ona yeni kapılar açan umut dolu hisler ve bunun gibileri… İşte sana hayata dokunmanı sağlayacak yeni bir yol! Hissetmeden yaşamak veya hissederek yaşamak; fark benim için budur!
Bir çocuk düşünelim mesela; hiç gerçekliklerle kaybolup hayatı boş verir mi? Kırılan saçma sapan oyuncağına ağlayacak kadar gerçekçidir ama kafasındaki hayal alemini kenara bırakıp üzüntüye boğulacak kadar aptal değildir. Ağlar ve sonra kendi hayal dünyasına geri döner. Peki bizler böyle miyiz? Hiç bitmeyen dertlerle boğuşup dururuz. Çünkü bizler hayallerini kaybetmiş her insan gibi umutsuzluğun kölesi olduk.
Şimdi seninle birlikte düşlere dalmanın yollarına bir bakalım. Bir düş kur, uçuk kaçık, saçma sapan olsun. Evvelce o düşü hisset, yaşa… Sonra ise o düşe sadakatle bağlan. En önemlisi budur. Eğer düşüne bağlanmazsan o da sana bağlanmaz. Sonra uçar gider!
‘Hayale kapılma, maymun iştahlısın, daldan dala atlama’ gibi laflar duyacaksın aldırma, kafan karışmasın. Onlar hayatı hissetmeyen düz insanlardır. Buna emin ol ve hayalinin keyfine var.
E uçtuk kaçtık ama bu hayal kurmanın kuralları var mıdır? Vardır elbet. Öyle, sonsuzluğa boşu boşuna uçmayacaksın. Düzgünce, kendince uçacaksın. Kurallar sensin. Kendi kurallarını kendin bileceksin. Bu kuralları keşfetmek kolay olmasa da unutma keşfettikten sonra başlayacak güzel olan her şey…
Şimdi ben sana bazı ipuçları verip, yavaşça çekileyim. Her iş artık sende! Unutma; Birr! Sakın ha sakın kimseye senin adına hayal kurdurtma, kimse için de hayal kurma. Eğer başkalarının hayalini yaşarsan o hayali sahiplenemezsin. O hayal sana itaat etmez. Başkası için yaşarsın. İkii! Sakın ha sakın hayaline sınır koyma. Uçmayı hayal et ,uçamasan da uçmaya en yaklaşan sen olursun. Kendini pilot olarak göklerde ya da paraşütle atlarken bir uçakta bulursan şaşırma. Üçç! Sakın ha hayalini anlatmaktan çekinme. Duydukların seni engellemesin. Eşinle, arkadaşınla ya da ailenle paylaş. Hayalinin gerçekleşmesi için bu şarttır. O hayali sevdiklerinle yaşayacaksın!
Unutma! Kafan hayallerde, ayakların da sağlamca yerde olsun. İşte o zaman başarılı ve farklı sen olacaksın! Hayal, içindeki saklı hazinedir. Bul ve çıkar onu!
mutlumuhammethabib@gmail.com

> Yeni Meram >Yazarlar > Hayal kurmak ayıp mıdır?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.