kapat
Ruşeym Torku

‘Hatırlanmak Bir Gün Değil Her Gün’

  • Giriş Tarihi: 19.07.2013 16:40
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
‘Hatırlanmak Bir Gün Değil Her Gün’

Konya’nın Seydişehir İlçe Kaymakamı Tuncay Sonel tarafından, ilçede engeli olan vatandaşların tespiti için başlatılan, “Hatırlanmak bir gün değil her gün” projesinde bin 17 engeli olan vatandaşa ulaşıldı.

Daha önce ilçedeki yetim ve öksüzlerin tespitini yaptırarak onlara birer mektup yazan Kaymakam Sonel, isteklerini sormuş ve ekibi ile birlikte yetim ve öksüzlerin evlerine misafir olarak çocukların isteklerini hayırseverlerin de katkısını alarak yerine getirmişti. Yine aynı tarihlerde kurulan komisyonlar, merkez, kasaba ve köylerdeki engeli olan vatandaşların tespiti çalışmasıyla, “Hatırlanmak bir gün değil her gün” projesine başlamıştı. Engeli olan vatandaşların ilçe genelinde tespiti için öğretmen, doktor, hemşire, muhtar, imam, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personeli, Ümit Çocukları Derneği başkanı ve üyelerinden oluşan komisyonlar kuruldu. Görevliler merkez, kasaba ve köyleri altı ay boyunca evleri tek tek gezdi. Bu gezilere zaman zaman Kaymakam Sonel de katılarak ev ziyaretleri gerçekleştirildi ve ilçe genelinde bin 17 engeli olan vatandaşa ulaşıldı. Aynı zamanda engellilerle ilgili veriler, Kaymakamlık bünyesinde bilgisayar ortamında kurulan otomasyon sistemi ile engeli olan vatandaşlara daha kolay ulaşabilmek, ilçe genelindeki gerçek engelli sayısını tespit edebilmek, yılın her günü onlara ulaşabilmek ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kayıt alındı. Ayrıca engeli olan vatandaşların resmi dairelere daha kolay ulaşmaları ve ihtiyaçlarını kendilerinin karşılayabilmesi için 1956 tarihinde yapılan Hükümet Konağı girişine engelli rampası, bina içerisine ise engelli asansörü yapıldı. Böylece engeli olan vatandaşlar hükümet konağına daha kolay erişebilir duruma geldi.

Seydişehir Kaymakamı Tuncay Sonel, amaçlarının öncelikle ilçedeki yetim, öksüz, garip ve düşkün vatandaşlara devletin şefkatini göstermek olduğunu belirterek, “Hatırlanmak bir gün değil her gün projesi ile tespit edilen bin 17 engeli olan vatandaşımıza, yılın belirli gün ve haftalarında değil de her gün yanlarında olduğumuzu, ihtiyaçlarını yerine getirmemiz gerektiğini, devletimizin sıcak ve gülen yüzünü göstermemiz gerekiyor. Ayrıca Kaymakamlığımıza ait minibüs ile de kanser tedavisi gören hastalarımız evlerinden alınarak Konya’ya tedaviye gönderiliyor. Yine engeli olup da ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımızın da her türlü ihtiyaçları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız başta olmak üzere devletimizin imkanlarının yanı sıra hayırseverlerimizin de katkısı alınarak gerçekleştiriliyor” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > ‘Hatırlanmak Bir Gün Değil Her Gün’
HABER YORUMLARI