YAZARLAR

En ideal tanıma göre sağlık; fiziksel, ruhsal ve toplumsal açıdan tam bir iyilik halidir. Hastalık ise; tıbbi bir kavram olup, bir takım belirti ve sembollerle ortaya çıkan fiziksel, ruhsal açıdan bir bozulma vücut normal anatomi, fizyoloji, biyokimyasının herhangi bir etken tesiriyle bozulması yada dengesini kaybetmesi halidir. Hastalık istemsiz arzu edilmeyen bir durumdur. Hasta kişi, normal sosyal etkinlikleri üzerindeki denetimini, kontrolünü bir ölçüde yitirir. Bunun derecesi hastalığın tipine ve şiddetine bağlı olarak değişir. Prof. Ozankaya böylece “Kuralsızlık ve ölçüsüzlüğü) azdırarak, sömürdüğü tüm insanları koyu bir bunalıma sürüklediği bir dönemden geçiyoruz) değerlendirmesini yapmaktadır

Bilimsel düşüncenin baskılanması ve böylece geri bıraktırılarak ülkenin her türlü yer üstü ve yer altı kaynaklarının sömürülmesi de kolaylaşmaktadır. Kuralsızlık ve ölçüsüzlük arttırıldıkça da toplumu meydana getiren fertler tablonun tümünü görememekte, onlar da kendi çapında kuralsızlıklar yaparken, ülkesinin ne denli güçlü sömürüldüğünün farkına dahi varamamaktadırlar. Bazı durumlarda, kuralsızlık kendine de yarıyor zannettiğinden, kuralsızlığı destekleyebilirlerde. Bu arada bilim dışı düşünceleri şırınga edenler desteklenmekte, az gelişmiş ülkelerin bilim adamları toplumlarını aydınlatabilecekleri için, tehlikeli sayılmakta ve ısrarcı olanlar da sömürgecinin gizli servislerince susturulabilmektedir. Kanıtlara göre, erken çocuk gelişimi, iş koşulları, yaşama şartları, ekonomik eşitsizlikler ve yaşam tarzı belirleyicileri gibi kavramların tümü sağlık ve sağlıkta hakkaniyet adına birincil öneme sahiptir . Zengin ülkelerde sağlıklı yaşam tarzı ile ilgili bireysel seçimler, yada tıbbi hizmetlere erişim sorunu olarak görülmektedir. Sağlık, ekonomik düzenlemeler ile bağlı olduğu ölçüde, tüm toplumların yada şahısların ekonomik başarılarını yada hatalarına katkı yapacaktır. Sağlık sosyolojisi/tıbbi sosyoloji’nin sağlayabileceği- yada sağladığı bilimsel olanakların, küresel sermayenin değil, fakat toplumların yararına kullanılması, dünyaya daha çok sağlık ve barış kazandırmak bakımından son derece önemlidir . Hepinize saygı ve sevgiler.

Literatür:

1-Cocherman, William C., , Medical sociology 10 th ed. New Jersey, 2006

2-Wilconson GR, Marmot M . Sağlığın sosyal belirleyicileri insev yay. 2006

3-M. Aytül Kasapoğlu, Sağlık sosyolojisi-Türkiye’den araştırmalar sosyoloji derneği Ankara 1999.

> Yeni Meram >Yazarlar > HASTALIK, SAĞLIK VE KÜRESELLEŞME
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.