YAZARLAR

İleri yaşlar için yaprak dökümü devam ediyor. Son yaprakta değerli sınıf arkadaşım Prof. Dr. Saim Sakaoğlu’un ağabeyi Hasan Sakaoğlu’nun 97 yaşında aramızdan ayrılması oldu.

Hasan Sakaoğlu çok sevdiğim bir kişi benim de ağabeyimdi. Sakaoğlu ailesi ile seksen yıla dayanan dostluğumuz vardı.

İlki ana karnında başlıyor. Sakavelilerin gelini Zeliha Hanım ile Haşim Hocaların gelini Nesibe 1939 yılının şubat ayında hamiledir. O yıllarda doğumlar ebe eliyle evde yapılar. İsmini tespit edemediğim Ebe Hanım doğumlar yaklaşır ebe akşam sabah kontrol eder, bir evden çıkar diğerine gider. Aileler birbirini tanımamaktadır, ama ebenin haberleri ile gıyaben birbirini tanırlar.

Sonraki yıllar tanışmalar başlar. Annelerden başlayalım. Zeliha Hanım (Zilapla) annemden büyüktü. Bizlerin sınıf arkadaşlığı dolayısıyla tanıştılar. Zilapla çok olgun bir kişi idi. Anam ne zaman sıkıntıya girse başvuracağı yer Zilablasıydı.

Saim ile ilkokul öncesi arkadaşlığım olmadı. Daha sonra 1946-1951 yılları arası Hâkimiyeti Milliye İlkokulunda beraberdir. Öğretmenimiz Zekiye İzgi idi. Benim Numaram 25 Saim’in ki 50 idi.

Daha sonra Konya Lisesi Orta Kısmına kaydolduk. Burada yakın arkadaş olduk. Saim’in damdan ışık alan bir odası vardı kışları orada çok ders çalışırdık. Bahar günleri ise evlerinin arkasındaki bahçeye çıkan serin bir oda vardı. Ortaokul son sınıf imtihanlarından bir gün önce Ömer Alptekin, Mergen Kuntasal, Saim Sakaoğlu ve ben Mehmet Bildirici bu yaz odasında ders çalıştığımız bu günkü gibi aklımda.

Sonra ki yıllarda hayat bizi başka fakültelere ve farklı mesleklere savurdu.

Ben 1962 yılında İTÜ İnşaat Fakültesini bitirdim. Askerliği dâhil 33 yıl Konya’da bulundum. Arkadaşım Saim Konya dışındaydı.

Bu yıllarda (1963-1980) sık sık Sakaoğlu ailesini ziyaret ederdim. Sakaoğlu ailesinin aydınlık geniş bir misafir odaları vardı. Bu ziyaretlerde köşede elinde çubuğu Mehmet Sakaoğlu (Hafıza) ile Hasan abi olurdu. Saatlerce günün politikalarını konu ederdik. Kafamız tutardı hemen hemen aynı görüşlerdeydik. Kavga etmez aynı hedefleri topa tutardık. Savunduğumuz, İdolümüz İnönü’ydü.

Hafıza hiç lafa karışmaz sigarasını tüttürürken gülümseyerek onaylardı.

Hasan Abi kibardı, nazik bir kişiydi. Eski Konya beyefendilerinden biriydi. Tellâl Pazarında ticaret yapar levha yazarlardı.

Hasan Sakaoğlu’nun, bir ağabeyimin ölümü beni çok üzdü. Kendisine Tanrıdan rahmet diler tüm Sakaoğlu ailesine baş sağlığı dilerim.

> Yeni Meram >Yazarlar > HASAN SAKAOĞLU’NUN ARDINDAN (1922-2019)
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.