Torku Jelifest

Hasan Angı: “Şehrimizi geleceğe hazırlamamız lazım”

  • Giriş Tarihi: 13.01.2020 10:33
  • Güncelleme Tarihi: 10:41
Hasan Angı: “Şehrimizi geleceğe hazırlamamız lazım”

Gazetemizin her hafta gerçekleştirmiş olduğu “Meramımız Haber” programının bu haftaki konuğu AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı oldu. Başkan Angı gazete ekibinin sorularını yanıtlayarak Konya hakkında projelerden bahsetti ve kongre süreci ile ilgili de önemli bilgiler verdi

MERAMIMIZ Haber programının bu haftaki konuğu AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı oldu. Başkan Angı, Konya yatırımları ve Türkiye gündemine ilişkin Meramımız Haber’e özel açıklamalarda bulundu. Konya’ya yapılacak olan Metro Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Angı, “Şuan Metro Projesini bazıları eleştiriyor, ‘Bu kadar büyük paralar ile bu niye yapılıyor’ diye. Bu özel bir başlıkla yurtdışından sağlanmış bir finansmandır. Ya Konya metrosunda ya da başka bir şehrin metrosunda kullanılacak bir kaynaktı. Konya metrosunda kullanılmış oldu. Metroya bininceye kadar bazı sıkıntılarımız olacak ama bindikten sonra bunun değerini anlayacağız” dedi. Bölgemizdeki gelişmelerin can yakıcı olduğuna dikkat çeken Başkan Angı, “Türkiye bu yapılanlara karşı hamle yapıp oyun bozmayı gösteren bir konumdadır. 7 düvel ile mücadele ediyorsunuz ama durduğunuz yerin ne kadar doğru olduğunu zaman hep gösteriyor. En son İran- Amerika gerginliğini tırmandırıyor. Sınır komşumuz olan İran’a uygulanacak her türlü ambargo ve diğer gelişmeler Türkiye’yi birebir etkileyecektir” ifadelerini kullandı.

“KONYA’DA BİR BÜTÜNLÜK İÇERİSİNDE ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLÜYOR”

Konya’da ki projelerin bir bütünlük içerisinde yürütüldüğünü söyleyen AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, sözlerine şu şekilde devam etti; “Konya geçmişten bugüne duruşu olan bir şehir. Şehrimiz için hizmet verenlerde bu şehir için büyük çaba sarf ettiler. 2002 yılından bugüne kadar bu şehrin hangi hayallerinin gerçekleştiğine bakarsak hepsi bir bir ortaya çıkıyor. Konya’nın en büyük hayali öncelikle sulu tarım yapabilmekti. Yani sayabildiğimiz her alanda büyük işler yapıldı. 2018 yılından itibaren ise Konya sanayisini farklı bir alana yönlendirebilmek adına özellikle savunma sanayi başlığında bir çalışma başlatıldı. Aselsan ile bir fabrika kurulması için mesafe kat edildi. Bu kapsamda mevcut sanayilerimizin dışında bir endüstri alanı ihtiyacı gözükmüştü. Bu alanda geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın onayından geçerek, teknoloji endüstri bölgesinin Konya’da kurulmasına karar verildi. Şuanda 1 milyon 800 bin metrekarelik hazine arazisinin bir bölümüne yani 300 bin metrekarelik kısmına fabrika inşaatı başlatıldı. Konya için önemli bir başlangıç oldu. Yıllarca Konya olarak hayalimiz şuydu; ihracatçımızın işini kolaylaştırmak adına ne yapabiliriz? Tartışmaları. Bu bölgemiz özellikle lojistik merkezine yakınlığı ile de güzel olacak. Ayrıca demiryolu bağlantıları da Konya’nın kış turizmine büyük katkı sağlayacak. 2021 yılında İslam Oyunlarına ev sahipliği yapacak bir şehrimiz var. Lojistik ve ulaşım bu tür projelerin ve programların olmazsa olmazı. Yani Konya’da bir bütünlük içerisinde çalışmalar yürütülüyor.”

“ASELSAN’DA SİLAH PLATFORMLARI ÜRETİLECEK”

Konya’ya kurulacak olan ASELSAN Silah Sistemleri fabrikası hakkında detaylı bilgiler veren Başkan Angı, “Aselsan Konya Silah Sistemleri Anonim Şirketi ASELSAN’ın yüzde 49’, Konyalı Sanayicilerin ise yüzde 51’inin ortak olduğu bir şirket. Devlet kendi arazisini bu tür yatırımlara tahsis ediyor. Yatırım bedelinin belli bir oran tutarını da yıllık olarak kira alıyor. Satış isteyenlere mülkiyet satışı da yapılabiliyor. Mesela şuan elektrikli otomobil fabrikamız Gemlik’e kurulacak. Türkiye’nin 60 yıllık hayali gerçekleşecek ve stratejik bir yatırım. Bu yatırımda da çok güzel teşvikler uygulanıyor. Bunun gibi Konya’da da yen teknoloji sanayi alanında yapılacak yatırımlarında niteliğine göre devlet, çalıştırdığı personelden, kullandığı enerjiye ve ihracat desteklerine kadar çok farklı teşvik tedbirleri uygulayacak. Şuan ASELSAN’ın ortak, Konyalı Sanayicilerinde hissedar olduğu bu yapı bir şirket. Bu şirketin, bu yatırımda kendi üretimleri var. Bu üretimlere de destek olacak Konya’da ki diğer sanayi kolları var. Burada silah platformları üretilecek. Yani burada örneğin; tankın üzerine konulan silahı çeviren kumandası üretilecek. Mesela, Huğlu’da üretilen makineli tüfeği helikoptere monte etmek istiyorsunuz. ASELSAN’ın Konya’daki yapacağı bu silah taşıma sistemlerinin üretimi olacak.” diye konuştu.

“BİRİNCİ ETABI BİTİRDİKTEN SONRA 2. ETAP İLE İLGİLİ DE GÜNDEM OLUŞTURMAMIZ LAZIM”

Konya’ya yapılacak olan Metro Projesi ile ilgili ‘Meramımız Haber’ ekibine özel açıklamalarda bulunan Başkan Angı, tartışmaların gereksiz olduğunu ifade ederek, bir an önce 2. Etap ile ilgili girişimlerde bulunulması gerektiğine dikkat çekti. Konya için önemli bir yatırım olacağını da belirten Angı sözlerine ise şu şekilde devam etti; “2002 yılından beri bu şehir AK Parti’ye hep sahip çıktı. Genel seçimlerde en fazla milletvekilini çıkardı. Bu seçimleri kazanan aslında bu şehrin insanları oldu. Bunun sonucu olarak da Konya hayali projeleri kazanmaya devam ediyor. Teşkilat mensuplarımızın hepsi de Konya halkı için bir uyum içerisinde çalışmalarını yürütüyor. Göstermiş olduğumuz çabalarda bir bir meyvesini vermeye devam ediyor. Bu şehrin geleceği adına yapılması gereken işleri yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız zaten Konya üzerine titreyen bir insan. Tüm bakanlarımız da Konya için mücadele veriyor. Konya’nın uzun yıllar hayal edip ama bir türlü gerçekleştiremediği birçok başlıkta adımlar atıldı. Şuan bizi en çok heyecanlandıran Metro Projesi var. Şu bir gerçek ki; Bu şehri geleceğe hazırlamamız lazım. İleri dönemlerde bu fırsatlar bulunamayabilir. Mesela Ankara-Konya- Eskişehir YHT Hattı yapılırken 2. Sırada bu yatırım ile yerimizi aldık. Şimdi ise Konya’dan kalkıp İstanbul’a gider hale geldik. Eğer o gün bu fırsatları değerlendirememiş olsaydık şuan bizimde bir YHT’miz olsa diye hala uğraşır olurduk. Bir büyük ulaşım kolaylığının merkezinde olmuş olacağız. Bu büyük bir nimettir. Şuan Metro Projesini bazıları eleştiriyor, ‘Bu kadar büyük paralar ile bu niye yapılıyor’ diye. Bu özel bir başlıkla yurt dışından sağlanmış bir finansmandır. Ya Konya metrosunda ya da başka bir şehrin metrosunda kullanılacak bir kaynaktı. Konya metrosunda kullanılmış oldu. Metroya bininceye kadar bazı sıkıntılarımız olacak ama bindikten sonra bunun değerini anlayacağız. 22 istasyon kurulacak. 4 tane TBN bu şehrin altında birlikte çalışacak. Kısmet olursa birinci etabı bitirdikten sonra 2. Etap ile ilgili de gündem oluşturup bir an önce bunu isteyebilmemiz lazım. Bunu isteyebilmek içinde 1. Etaptaki fedakarlık kısmını iyi yapmalıyız.”

“ŞEHİR HASTANEMİZ KONYA’MIZIN ÖNEMLİ BİR SAĞLIK ÜSSÜ OLACAK”

Konya projeleri için bilgiler veren Başkan Angı, Şehir Hastanesinin yapımı ile ilgili herhangi bir sorunu olmadığını dile getirerek “Konya’nın sadece merkez değil ilçeler bazına da baktığımız zaman enerji yatırımları ortada. Karapınar’ın kendine has güneş yapısı ile beraber bununla ilgili bakanlığın daha önce yaptığı bir ihale süreci yönetiyoruz. Diğer taraftan Beyşehir en büyük tatlı su gölümüz. 2020 yılı Beyşehir için özel bir yıl olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum sağ olsun, buraya özel bir önem veriyor. Göl temizliği noktasındaki çalışmaları Büyükşehir Belediyemiz ile koordine ediyor. Diğer taraftan üniversitelerimizdeki öğrencilerimizin yurt ihtiyacının karşılanması ile ilgili devam eden yurt inşaatlarının biran önce devreye alınması konusunda çalışmalarımız sürüyor. Şuan yatak kapasitesi olarak Türkiye’de ki en fazla yatağa sahip yurdu olan bir şehiriz. Amacımız şehre gelen öğrencilerimizin konforlu bir şekilde konaklaması. Bunun yanında Teknik Üniversitemizin kampüs alanında yapılaşmaya gitmesi takibini yürütüyoruz. Şehrin kargo taşımacılığı da önemli. Bununla ilgili havalimanında zorluklarımız var. Bunları aşmak için Ulaştırma Bakanımızı ziyaret ettik. Hızlı tren garımızı, lojistik merkezimizi, havalimanındaki mevcut şartları iyileştirebilmek adına bir pist yenileme sürecinde neler yapılabilir, adına görüşmelerimiz mevcut. Şehir hastanemiz devam ediyor. İnşallah hizmete girdiği zaman Konyalıların memnun kalacağı modernlikte bir hastane olacak. Şimdi gittiğimiz zaman hastanelerimiz hep dolu. Yani şehir hastanemiz bu noktada Konya’mızın önemli bir sağlık üssü olacak” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN ÖZELLİKLE LİBYA MESELESİNDEKİ DURUŞU ÇOK AÇIK VE NETTİR”

Bölgemizdeki gelişmelerin can yakıcı olduğuna dikkat çeken Başkan Angı, Türkiye’nin bu yapılanlara karşı hamle yapıp oyun bozmayı gösteren bir konumda olduğunun altını çizerek; “Baktığımız zaman bazı kişilerin konuşmaları; Sanki Suriye’de ki bu ateş Türkiye’yi yaktı, bunca sıkıntının sorumlusu Türkiye, Suriyelileri Türkiye’ye davet ettik… Irak’ta ki sorunların sorumlusu Türkiye… Şimdi ise gündemimiz Libya tarafı… Halbuki Türkiye’nin duruşu nettir. Düne kadar Avrupa Birliğine üye olacağım diye onca emek sarf eden İngiltere, Avrupa Birliğinden nasıl çıkacağım diye büyük bir çabanın içinde. Yani kısaca dünya bir kaos yaşıyor. Akdeniz’de büyük hesaplar var. Özellikle Doğu Akdeniz bölgesinde. 2004 yılında problemini çözmemiş bir Rum kesimini Avrupa Birliğine üye alarak aradan geçen bunca zaman sonrasında da büyük sıkıntıların doğmasına sebep olmuşlardır. Gelişen büyüyen dünya diye baktığımız yerde maalesef küçülen anlayışlarla bölgecilik, ırkçılık, etnik yapılar üzerinde ateş çemberini büyüten bir yaklaşım üzerinde süreç yürütüyorlar. Türkiye bu yapılanlara karşı hamle yapıp oyun bozmayı gösteren bir konumdadır. 7 düvel ile mücadele ediyorsunuz ama durduğunuz yerin ne kadar doğru olduğunu zaman hep gösteriyor. En son İran- Amerika gerginliğini tırmandırıyor. Sınır komşumuz olan İran’a uygulanacak her türlü ambargo ve diğer gelişmeler Türkiye’yi birebir etkileyecektir. Irakta ’ki gelişmelere kayıtsız kalma şansınız var mı yok. Yeni göç dalgalarına karşı Türkiye sınırı kapatıp da insanlık adına ‘Ben anlamam herkes başının çaresine baksın’ anlayışında değildir. Suriye’de ki gelişmelere karşı anlaşmalar ile orada güvenlikli bölge oluşturma, İdlip’de ki gerilimin düşürülmesine karşı çabalarımız devam ediyor. Türkiye’nin özellikle Libya meselesindeki duruşu çok açık ve nettir. Menfaatlerimizi hiç kusura bakmasınlar oldubittiye getirtmeyiz. Adamların niyeti ortada! Buna uymak yerine şiddeti körüklüyorlar. Türkiye uluslararası arenada etkinliğini artırarak yoluna devam ediyor. İnsanlığın yaşadığı bu acıların son bulması adına da devlet yöneticilerinin çok da ferasetli ve basiretli durması gerekiyor. Bunla ilgili umut var mı? Bu işte biraz düşündürüyor. Ama tarihin önünde zor hesap verecekler gibi görünüyor” diye konuştu.

“GELECEĞE UMUTLA BAKIP YÜRÜYECEĞİMİZ EKİPLER OLUŞTURACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Kongre süreci ile ilgili ‘Meramımız Haber’ ekibinin sorularına yanıt veren Başkan Angı, sözlerine şu şekilde devam etti; “Siyasi partilerin normalde iki yılda bir genel kurullarını yapması gerekiyor. Ancak 1 yılda uzatma olduğu için teamül 3 yılda bir beldelerden başlayıp büyük kongreyle biten bir süreç yaşadık. AK Parti geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Merkez Karar Yönetim Kurulu olarak Eylül ayı itibariyle sürecin başlatılması kararını almıştır. Bu çerçevede teşkilat başkanlığımız öncelikle üye güncellemelerini yapıp daha sonra Kasım ayı itibari ile delege seçimlerimizi tamamlayalım ve arkasından da Ocak ayında beldesi olan ve belde nüfusta 5 bini geçenler önce kongrelerini tamamlasınlar, Şubat başı itibari ile de artık ilçe kongreleri başlasın takvimi vardı. Bu çerçevede Konya olarak 31 ilçemizde 12 bin 400 delegemizi belirledik. Bütün ilçelerimizde delege seçimlerimizi tamamlamış olduk. Düşüncemiz Şubat itibariyle başlayıp Ramazan Ayına kadar 31 ilçe kongremizi tamamlamak. Arkasından Eylül ayı gibi başlanıp Kasım ayı sonuna kadar 81 ilin kongreleri tamamlanıp 2021 başından itibaren de büyük kongreye hazır hale gelecek. Şuan elimizdeki takvim bu. 2023 seçimlerini yürütecek bu yapılarda yeni heyecanlar oluşturmak adına, kurumsallaşmış, 18 yaşını doldurmuş bir partinin tecrübeli ekiplere sahip hizmet halkalarına yeni katılacak arkadaşlarla bu heyecanın artırılacağı. 3 dönemi dolan ilçe başkanlarımız veya kendi talebi ile bir değişimi arzu eden yerlerde değişikliklerin yapılacağı bir dönem olacak. Umutların güçlendiği büyük Türkiye yürüyüşünün yoluna devam ettiği vurgusu ortaya konulacak. Geleceğe umutla bakıp yürüyeceğimiz ekipler oluşturacağımıza inanıyorum.”
Hüseyin MENEKŞE> Yeni Meram >Konya > Hasan Angı: “Şehrimizi geleceğe hazırlamamız lazım”
HABER YORUMLARI