Torku Jelifest

Hareketle obeziteye meydan oku!

  • Giriş Tarihi: 3.10.2019 17:28
  • Güncelleme Tarihi: 17:28
Hareketle obeziteye meydan oku!

03-04 Ekim "Dünya Yürüyüş Günü" kapsamında Konya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından farkındalık etkinliği düzenlendi. Çocuklarda obezite rahatsızlığının arttığına dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, çocukluk yaştan itibaren hareket etmeyi önerdi

Mutlu Akü

KONYA İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 03-04 Ekim “Dünya Yürüyüş Günü” nedeniyle farkındalık etkinliği düzenlendi. Programa Konya Vali Yardımcısı Fazlı Akgün, Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç’un yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı. İl Sağlık Müdürlüğü önünden hareket eden Protokol üyeleri ve öğrenciler Kültür Park’a kadar yürüdü ve burada etkinlik gerçekleştirdi. Açılış konuşmalarını yapan Konya İl Sağlık Müdürü Mehmet Koç, obezite rahatsızlığının özellikle çocuklarda her geçen gün arttığına dikkat çekerek, “ağlıklı olmanın iki temel kaynağı vardır; birisi sağlıklı beslenme diğeri de harekettir. Obezite bir problem haline gelmiştir ve bu çocukluk yaşlara kadarda inmiştir. Bu yüzden çocukluk yaştan itibaren biz hareketi öneriyoruz” dedi.

“HAREKET ÇOÇUKLUK YAŞTAN İTİBAREN BAŞLAMALIDIR”

Obezite rahatsızlığından kurtulmak için harekete dikkat çeken Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, ülkemizde fazla kilolu çocukların oranının yüzde 15 olduğuna dikkat çekti. Koç, bu rakamların azımsanacak olmadığını da belirterek, “Sağlık hepimizin olmazsa olmazıdır. Sağlıklı olmanın iki temel kaynağı vardır; birisi sağlıklı beslenme diğeri de harekettir. Hareketin farkındalığını anlatmak adına bir etkinlik düzenledik. Bu yıl ki programımızda hareketin özellikle çocuk yaştan itibaren başlanmasını öneriyoruz. Dünya da obezite bir problem haline gelmiştir ve bu çocukluk yaşlara kadarda inmiştir. Ülkemize baktığımızda çocukluk yaşta obezite olma oranı yüzde 10 civarında. Fazla kilolu çocukların oranı ise yüzde 15. Bu rakamlar azımsanacak rakamlar değildir. Bu yüzden çocukluk yaştan itibaren biz hareketi öneriyoruz ve obezitenin ileride meydana getireceği kronik hastalıklardan korunmayı öneriyoruz” diye konuştu.

“ÇOCUKLAR HAREKETLİ OYUN OYNAMAYI UNUTTULAR”

Konuşmalarını gerçekleştiren Konya Vali Yardımcısı Fazlı Akgün ise, “Sevgili çocuklar, değerli gençler… Sadece bugün ile kısıtlı olmayacak şekilde hayatınızın her bölümüne hareketli yaşamı yerleştirmeniz gerekiyor. Buda sizin gelecekteki yaşamınızla birebir ilgili olacaktır. Bizlerin ilkokul dönemlerinde; yakar top, körebe ve benzeri oyunlar vardı. Bunları hemen hemen her gün tekrarlardık. Ama şuan teknoloji ile beraber gelen internet ve bilgisayar bağımlılığı çocukları artık hareket edemez hale getirdi. Bilgisayarla meşgul olan çocuklar artık hareketli oyun oynamayı unuttular. Onları tekrar hareketli yaşama sevk etmemiz gerekir yoksa obez bir nesil ile karşı karşıya kalacağız. Buda hem toplum hem de sağlık açısından büyük bir sakınca doğurmaktadır” ifadelerini kullandı.
Hüseyin MENEKŞE
+++


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > Hareketle obeziteye meydan oku!
HABER YORUMLARI