Torku Jelifest

Harekat başlıyor​

  • Giriş Tarihi: 12.03.2016 19:35
  • Güncelleme Tarihi: 19:35
Harekat başlıyor​

Sur, Cizre, Silopi ve İdil’in ardından operasyonlar Hakkari’ye kaydırıldı. Önceki gün ilçeye çok sayıda zırhlı birlik ve komandolar sevk edildi. Operasyonlar küçük Cizre olarak adlandırılan Orman mahallesinde yoğunlaştırılacak. Ekipler burada 10 örgüt karargahını tespit etti. Harekatın başlama tarihi ise 14 Mart.

PKK’yı bitirmeye yönelik başlatılan operasyonlar Hakkari’nin Yüksekova ilçesine kaydırılacak. 14 Mart itibariyle başlayacak operasyonlar, Orman Mahallesi’nde yoğun olarak yaşanacak. Yüksekova’nın yüzde 60’ına yakını boşaltılırken, bölgede terkedilen evlere örgüt militanlarının sızdığı belirtiliyor. Yalnızca Orman Mahallesi’nde aktif olarak kullanılan 10 örgüt evi var. Orman Mahallesi’nde yalnızca ev sahipleri var. Küçük çocuğu olan ailelerin çoğu Van’a ve Hakkari merkezine gönderdi. Onların da sokağa çıkma yasağıyla birlikte bölgeden ayrılması bekleniyor.

YER ALT TÜNELLERİ
Orman Mahallesi’nin sınırları içinde tıpkı Cizre gibi tüneller var. Eski Yüksekova olarak bilinen bu alanın tamamı eski evlerden oluşması nedeniyle örgütü tünel girişimini burada başlattığı belirtiliyor. PKK’nın okulları da çatışmada kullanmak için girişim başlattığı ortaya çıktı. Vali Erdoğan Gürbüz, Kuruköy, Uğur Sıtkı ilk ve ortaokulları ile Atatürk Lisesi üzere okulları da çatışmalarda kullanmak için çalışmalar sürüyor.

ÇUKURLARA CEPHANE
PKK’nın kalbi olarak bilinen Yüksekova’nın hemen hemen her sokağında çukurlar bulunurken, çukurlar tüple desteklenmiş patlayıcılarla kuşatıldı. Karların yavaş yavaş erimeye başlamasıyla birlikte bombalar gün yüzüne çıktı. Yüksekova’da kazılan hendeklerin içlerine kar sularının dolması da dikkat çekti. PKK’nın dağ kadrosundan olan yaklaşık 70 militanın Orman Mahallesi’nde çatışmak için beklediği bilgisi var. Orman Mahallesi’nin yanı sıra Cumhuriyet Mahallesi, Güngör Mahallesi, Şemdinli Yolu (anayol), Kan-i Haydar Bölgesi ve okulların yanı olarak tabir edilen Koruköy Mahallesi de sıcak temasın yoğun olarak yaşanacağı bölgeler arasında bulunuyor.

NEFES KESTİ
Ağrı’da PKK’nın nevruz öncesi sızma hareketlerinin tespit edilmesi üzerine dev operasyonun düğmesine basıldı. Helikopterler komandoları Tendürek Dağı bölgesine indirdi. Geniş bölgede arama yapan ekipler çok sayıda sığınağı imha etti.
Ağrı İl Jandarma Komutanlığı’nca 10 Mart 2016 tarihinde Tendürek Dağı bölgesinde gerçekleştirilen operasyonda tespit edilen çok sayıda mağara ve sığınakta terör örgütünce bahar döneminde güvenlik güçlerine yönelik eylemlerde kullanılmak üzere bomba düzeneği olarak hazırlanmış 80 adet tüp ele geçirildi.

80 ADET MUTFAK TÜPÜ
Ağrı’nın Diyadin ilçesi Tendürek Dağı kırsal alanında Ağrı İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı Jandarma Özel Hareket birliklerince icra edilen Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Muhammet Oruç-5 operasyonunda, terör örgütü tarafından kullanılan çok sayıda mağara ve sığınak içerisinde güvenlik güçleri tarafından kullanılan yol güzergahlarının tuzaklanması amacıyla EYP düzeneği şeklinde hazırlanmış 80 adet mutfak tüpü bulundu.
Bunun yanı sıra 120 kilogram amonyum nitrat, tuzaklamalarda kullanılmak üzere 150 metre elektrik kablosu ile 8 adet pil bloğu, çok miktarda yaşam malzemesi ile örgütsel doküman ele geçirildi.
Tespit edilen sığınaklar kullanılmaz hale getirilirken, ele geçirilen patlayıcı madde düzenekleri ile yaşam malzemeleri de kontrollü bir şekilde imha edildi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > Harekat başlıyor​
HABER YORUMLARI