Torku Jelifest

Hamzaçebi: ‘İstifa etmesi gereken Enerji Bakanı’dır’

  • Giriş Tarihi: 6.04.2015 13:47
  • Güncelleme Tarihi: 13:47
Hamzaçebi: ‘İstifa etmesi gereken Enerji Bakanı’dır’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Fenerbahçe Kulübü’ne yapılan saldırıyı kınayarak, “Herkes şiddetle bu olayı kınamalıdır. Bir kişinin yaptığı bir şey olarak değerlendiriyorum” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, CHP İstanbul milletvekili Süleyman Çelebi ve Manisa Milletvekili Özgür Öze ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Genel Kurul’da çok önemli bir yasanın geçtiğini vurgulayan Hamzaçebi, Komisyon ve Genel kurul görüşmelerinde Cumhuriyet Halk Partisi ciddi şekilde katkı verdiğini kaydederek şunları dedi:

“Adalet ve Kalkınma Partisi’nin devlet anlayışı hayırsever devlet anlayışı, bizim devlet anlayışımız ise sosyal devlet anlayışıdır. Sosyal devlet anlayışı ayırım yapmadan kucaklayan, onların hastalığı, işsiz kalması, iş hayatından karşılaştığında onlara koruma sağlayan devlet anlayışıdır.”

CHP’nin 42 maddesinde önerilerinin yasalaştığını belirten Hamzaçebi, “Tasarıda hiç olmayan bir düzenleme Zonguldak’taki vatandaşlarımıza mülkiyet sorunun çözen, onların tapu sahibi olmasını sağlayan düzenleme komisyon aşamasında arkadaşlarımızın önerisiyle dahil olmuş. Zonguldak’taki mülkiyet sorununu çözümünde Cumhuriyet Halk Partisi’nin önerdiği model, Şanlıurfa Ceylanpınar’daki vatandaşlarımızın tapu sahibi olmalarını sağlayacak düzenlemeye örnek olmuştur. İş sağlığı ve Güvenliği sağlanması amacıyla getirilen, yasalaşması halinde işçinin tazminatsız olarak işten çıkarılması düzenlemesi tasarıdan çıkarılmıştır. Maden işletmelerinde Cumhuriyet Halk Partisi yaşam odası kurulması önerisi tasarıya girmiştir. Soma ve Ermenek’te ölen işçilere sağlanan olanaklar, 2003 yılı esas alınmak üzere o tarihten bu yana maden işletmelerinde ölen maden işçilerinin ailelerine sağlanmıştır” şeklinde konuştu.

Hamzaçebi, Başbakan Davutoğlu’nuin geçen hafta açıkladığı ekonomi paketini eleştirerek, en düşük emekli maaşının bin 47 lira olduğunu söyleyerek, Temmuz ayında ise bu rakamın bin 78 liraya yükseleceğini ve sadece 22 liralık bir fark kalacağını aktardı. Hamzaçebi bu durumun tüm emekliler için olmadığını kaydetti.
Hamzaçebi, elektrik kesintilerine değinerek, “İstifa etmesi gereken Enerji Bakanı’dır” ifadelerini kulandı.
Fenerbahçe Kulübü’ne yapılan saldırıyı kınayan Hamzaçebi, “Herkes şiddetle bu olayı kınamalıdır. Bir kişinin yaptığı bir şey olarak değerlendiriyorum” şeklinde konuştu.> Yeni Meram >Politika > Hamzaçebi: ‘İstifa etmesi gereken Enerji Bakanı’dır’
HABER YORUMLARI