YAZARLAR

Halkın sağlığı ile oynanıyor, çünkü profesörler artık hasta bakamıyor! Bu kuralı getirenler ise profesörlere muayene olup, operasyonlarını yaptırabiliyor, özel hastanelere paralarını ödeyebiliyorlar!

Bir profesör üstelik insan sağlığı gibi çok önemli bir konuda yetişen, yıllarca okuyan, araştıran, dünyada çok saygın bir yer edinen Tıp Bilim Adamı profesörlerimiz kolay yetişmiyor.

Bunları kazanmak yerine kaybetmek için halkımızı özel hastanelere, özel sağlık sigortalarına yönlendirip, sosyal devlet anlayışından sıyrılıp, sadaka dağıtan devlete çevirmek için ne gerekiyorsa yapılıyor.

Amerikan uşaklarının, Amerikan hayranlarının, Amerika’nın sistemini, modelini yıllardır Türk halkına benimsetmek için uğraşanların hayalleri gerçek oldu.

Yaşasın küçük Amerika! diye çığlık atabilirsiniz!

Özel sağlık sigortası olmayanın asla bakılmadığı demokrat ülke, Orta Doğu’yu karıştırıp sözde demokrasi getireceğim diye savaş çıkaran şimdi de Güney sınırımıza askerlerini yığma hazırlığında olan, Tampon Bölge masalını ileride Güneydoğu Anadolu’ya da uygulayıp, o bölgede isyanlar çıkartıp, halkı sokaklara döküp, Birleşmiş Milletler askerleri ile yurdumu işgal hayalleri kuran demokrat ülke Amerika!

Türk devlet adamlarına, Türk dışişleri bakanlarına hayranlıkla sarılan, kucaklayan, ABD’nin başkanı Hüseyin Efendi gözlerimi yaşartıyor! Ondaki bu sevgiyi görünce Abdullah Yüce’nin ‘Bu ne sevgi ah! bu ne ızdırap’ şarkısını söylüyorum. Sonra da aklıma vatansever, üstün politikacı, ülkesini pazarlamayan ve ABD başkanlarınca da hiç sevilmeyen, Kıbrıs semalarında Türk jet uçaklarına uyarı uçuşunu ABD’den habersiz yaptığı için Beyaz Saray’ın kapısında günlerce bekletilen İsmet İnönü geliyor.

İşte bu demokrat ülke bize model oldu.

Yakında eyaletleri ile mezhepleri ile, azınlıkların egemenliği ile kaybettikleri malları ve paylaşım planları ile bölünmüş ve minik ABD olmuş bir Türkiye’ye hazır olun.

Eğitim sistemi eğitimden habersiz, sadece imamlık eğitimi ile dünyaya bakan siyasetçilerle, bakanlarla değiştirilemez! Eğitime yıllarını veren öğretmenlerin görüşleri alınmadan yapılan değişiklikler, ülkeyi ve ülkenin geleceği çocuklarımızı felakete sürükler.

Hiç kimse, hiç bir siyasetçi bu yüzyılda halkına;

Önce imam, sonra öğretmen,

Önce imam, sonra avukat, hakim, savcı,

Önce imam, sonra doktor,

Önce imam, sonra mimar, mühendis, ziraat, kimya, bilgisayar mühendisi, öğretim üyesi olacaksın diye dayatamaz!

Önce imam, sonra asker, polis olacaksın diyemez.

Dini tercih aileyi ilgilendirir. Devlet halkının dini ile uğraşmaz, halkının gelişmesi, karnının doyması ‘sadaka dağıtmadan, tembelliğe alıştırmadan’ çalışması için, sanayi, okuması için de bilim yuvaları açar.

Medrese dönemi kapanmıştır!

Alt yapı yok! Sınıflar hala elli altmış kişilik, hala yakıt parası, kayıt parası, velilerden istenen okulunun ihtiyacını karşılayamayan ama vekillerine kıyak emeklilik dağıtan bir devlet yönetimi!

Hiç kimse sekiz yıllık eğitime geçerken de öğretmenlere sormadı! İlköğretimin masum, saf, işlenmemiş bir mücevher taşı kadar temiz ilköğretim çocuğunun üst yaş gurubu ile aynı okullarda okumasının sakıncasını kimse danışmadı eğitim ordusunun deneyimli kişilerine!

Hiç kimsenin aklına gelmedi; öğretmenince, öğrenirken, eğitilen, hayat dersi verilen, pek çok değerlerle tanıştırılan kısacası orta öğretime adam olmanın gereğini kavrayarak başlayan bu çocukları; sadece kırk dakika içinde dersini kavratma, seviyesine inemediği öğrenciyi dersinin yarısını susturma çabasıyla geçiren yetenek dersi öğretmenlerine ilkokulda teslim etmenin yanlışını hiç kimse düşünmedi!

Öğretmen okulları kapatılırken de, eğitim fakültelerini açıp, öğretmen yetiştirip, sonra da önce KPSS’ye gir sonra öğretmen ol! Derken de hiç kimse çocuklarımızı düşünmedi!

Beyler! En iyisi sizler Atatürk ‘ ün söylediği ‘ Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir.’ sözünü yasaklayın, yerine: Hayatta En Hakiki, gerçek, yapılması şart olan şey ulema yetişmektir, yetiştirmektir diyerek bu eğitim ve öğretim sayfasını kapatın.

Çünkü beş yaşındaki çocuğa okuma yazma öğretecek, bu eğitimi almış, pedagojik bilgilerle donatılmış, eğitim psikolojisi dersinde beş yaşındaki çocuk yetiştirmeye göre bilgilendirilmiş öğretmeniniz yok!

Halkın çocuğunu deneme-yanılma metotları ile oyuncak edemezsiniz.

Ama sanırım bir şey unuttum, sizinkiler, paranız çok yurt dışında çağdaş bir eğitimi hak ediyorlar.

> Yeni Meram >Yazarlar > HALKIN SAĞLIĞI İLE SONRA ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ İLE OYNANIYOR, SIRADA NE VAR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.