Torku Jelifest

Haftanın filmleri…

  • Giriş Tarihi: 23.01.2016 22:40
  • Güncelleme Tarihi: 22:40
Haftanın filmleri…

Bu hafta 4'ü yerli, toplam 8 film vizyona giriyor.

İNSAN İNTİKAM ALABİLİR Mİ?
“DİRİLİŞ”

12 dalda Oscar’a aday gösterilmeden önce de adından yeterince söz ettirmesini bilmiş bir film “The Revenant” ya da bizdeki gösterim ismiyle “Diriliş”. Meksikalı sinemacı
Alejandro G. Inarritu, tıpkı geçen yıl Oscar kazandığı “Birdman” gibi yine bir “yönetmenlik filmi” çekmiş. Bu kez kendini daha da öne çıkaran, sınırlarını daha da zorlayan bir işe girişmiş. Tamamen doğal ışık kullanımı ve zorlu kış şartları seyirciyi pek ilgilendirmeyebilir. Ama Inarritu, o şartlar altında bile uzun plan-sekans’lara sadık kalarak mucizevi aksiyon sahnelerine imza atmaktan geri durmamış. Sinemayla uzaktan yakından ilgilenen herhangi biri, filmi izlediğinde, Inarritu ile görüntü yönetmeni Emmanuel Lubezki’ye gerekli saygıyı gösterecektir. Sözünü ettiğimiz o zorlu şartlar oyuncuları birebir ilgilendiriyor oysa ki. Başrol Leonardo DiCaprio’nun, oyunculuğundan ziyade bu şartlara dayanma gücünün öne çıktığını söyleyebiliriz.

Hikayeden önce atmosferi tanımlayalım: ABD’de iç savaş sonrası bir yanda avcılar, diğer yanda topraklarını kaybetmeye direnen kızılderililer, öbür yanda Fransızlar bulunmakta. Tüm bu karmaşa içinde Hugh Glass (DiCaprio)’ın kılavuzluğuyla keşif gezisine çıkan avcılar, av olurlar. Glass’ın başına gelense daha korkunçtur. Dev bir ayının saldırısına uğrar. Ölümcül yaralar alır. Ama dayanır. Çünkü tesadüfen gelişmiş gibi görünen olaylar zincirinin sonunda Glass intikam ateşiyle yanar, tutuşur. Filmin olay akışı, Glass’ın zorlu doğa şartlarına ve ağır yaralarına rağmen intikamını alıp alamayacağı sorusunun yarattığı eksene kayar. Bu anlamda ortada dört başı mamur bir senaryo olduğunu söylemek güç. Senaryodan çok bir şiir var.
Muhteşem doğa görüntüleri, insanoğlunun acizliği, yer yer Terrence Malick sinemasına kayan an’lar… ve ortada bir soru var: filmde denildiği gibi “intikam, Tanrı’nın ellerinde” ise, insan, intikam alabilecek bir varlık mıdır?”. Inarritu tek bir soru etrafında filmini başyapıta çevirirken DiCaprio’ya, belki de kariyerinin ilk Oscar’ını kazandırabilir. Yine Oscar adaylığı getiren performansıyla Tom Hardy de gayet etkileyici. Kaldı ki Inarritu bu filmle de altın heykelciğe uzanırsa, tarihte bunu başarmış, yani peşpeşe iki Oscar kazanmış sadece 2 yönetmen, Joseph L. Mankiewicz ve John Ford’un yanına adını altın harflerle yazdırabilir. Sinemanın nelere kadir olduğunu gösterecek 156 dakika sizi bekliyor.

haftanin-filmleri-1

SAYFA 1 2 3 4 5 6 7 8


> Yeni Meram >Kültür-Sanat > Haftanın filmleri…
HABER YORUMLARI