YAZARLAR

 Haftanın Sözü;

Adalet, milletlerin ekmeğidir; milletler adalete acıkırlar. (Albert Schweitzer)

***

Ülkemizin boşanma haritası

■ TÜİK rakamlarına göre, 2014 yılında en yüksek boşanma hızı binde 2,29 ile Ege Bölgesi’nde gerçekleşirken en düşük boşanma ise binde 0,63 ile Kuzeydoğu Anadolu’da gerçekleşti;  binde 2,87 ile Antalya birinci, 2,72 ile İzmir ikinci, binde 2,53 ile Muğla üçüncü sırada yer aldı.

Boşanma hızının en düşük olduğu il binde 0,11 ile Hakkari oldu. Evlenme hızında Güneydoğu Anadolu Bölgesi binde 8,53 oranla 1. olurken Ege Bölgesinde evlenme hızı binde 7,66’la ülke ortalamasının altında gerçekleşti. Ege’de evlenmede, en fazla oran binde 7,88 ile İzmir’de, en az oran ise binde 6,65 ile Kütahya’da yaşandı. İzmir’de evlenen çiftlerin sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 0,5 azalarak 32 bin 54 olurken boşanan çiftlerin sayısı ise yüzde 2,6 artarak 11 bin 69’a yükseldi. İzmir’deki boşanmaların yüzde 38’i evliliğin ilk 5 yılı, yüzde 22’si ise evliliğin 6-10 yılı içinde gerçekleşti.
***
İspanya’dan doğru karar;

İspanya Senatosu sözde Ermeni soykırım iddialarını savunan önergeyi 14’e karşı 130 hayır oyuyla reddetti; 68 senatör çekimser kaldı. Senatör Jose Mario Chiquillo, bir konuşma yaparak şunları söyledi;

“Parlamento olarak kendimizi tarihçi ve mahkemenin yerine koyamayız. Soykırımı 22 ülkenin tanıdığını savunuyorsunuz; 168 ülke tanımadı, buna ne cevap verirsiniz?
Doç. Cüneyt Akalın, İspanya Senatosu’nun kararını yorumladı;
“İspanya benzer acıları ve sıkıntıları yaşayan, neyin soykırım olup neyin olmadığını bilen bir millettir!”
***

  Meyve Suyu İçebilirsiniz! 

■ Diyanet İşleri Başkanlığı gazlı içeceklerin alkollü içecekler sayılmayacağına karar verdi;   “ Meyvelerde doğal olarak yüzde (0.01- 0.05) oranında alkol bulunabildiği gibi, aromatik bileşenlerin kullanılması durumunda ürün içinde etil alkol, keton gibi maddeler oluşabilmektedir. Hatta ekmek de dahil birçok fermante üründe üretim sonucunda az miktarda alkol ortaya çıkabilmektedir. Bileşiminde yüzde 0.5 gr/litre ve daha az oranda alkol bulunan gıda maddelerinin tüketimi, alkol alımı amaçlı değildir. Bu ürünlerin tüketilmesi, alkol tüketimi anlamına gelmemektedir.”

***

Sarhoş iken evlenmek

■ Hans evliydi ve çok sevdiği Fritz isimli bir arkadaşı vardı. Bir gün ikisi birlikte Münih’te Faşing’e gittiler. O kadar güzel kadın ve kızlar vardı ki! Hans arkadaşının bekâr haline hayıflanarak takıldı:

“Bu kadar güzel kız va iken senin bekâr kalmana şaşıyorum.”

Fritz derin bir göğüs geçirdi ve konuştu:

     “Ben de bu işi anlayamadım, gitti. Tam hoşuma giden birini buldum mu, kız sarhoş olduğum için benimle evlenmek istemiyor. Ben de ayıldıktan sonra evlenmekten vazgeçiyorum.”

***

 İnsanlar ve Hayvanlar

  Erken yatana tavuk, geç yatana gece kuşu, ders çalışana inek, geç anlayana öküz, inatçı olana keçi, iri yarı kadına at, erkeğin irisine ayı, uysal kadına kedi, komik olana maymun, uslu çocuğa kuzu, yaramaz çocuğa eşek sıpası, boş boş bakana angut, işinin ustasına kurt, çok yemek yiyene fil, hiç bir şeye itiraz etmeyene koyun, kurnaz olana tilki, başarı gösterene ise, aslan deriz.

 (Yılmaz Bilgi)

***

* Mizahçılar atraksiyon yapmazlar asla… Olsa olsa matrak-siyonlar yaparlar!

* Sezar’ın hakkı Sezar’a. Peki garibanların hakkı mezara mı kaldı be usta?

* Herkese eşit mesafedeyim ama niye ben herkesle eşit değilim anlamadım gitti!

* Kral çıplak diyorsunuz. Bir kez de kraliçe çıplak deyin. Gözümüz gönlümüz açılsın!

* Durdurun dünyayı. Cüzdanımı çalmışlar.  Üstünüzü arayacağım.(İbrahim Ormancı)

 

Etiketler:
> Yeni Meram >Yazarlar > Hafta Sonu Esintileri
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.