Torku Jelifest

Gürcistan’daki gelişmeler

  • Giriş Tarihi: 7.03.2015 20:39
  • Güncelleme Tarihi: 20:39
Gürcistan’daki gelişmeler

Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili’nin danışmanı Zurab Abaşidze’nin, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigol Karasin ile yaptığı görüşmeler protesto edildi.

Mutlu Akü

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te, “Arabulucu”, “Serbest Bölge”, “Demokratik Kalkınmanın Ulusal Merkezi”, “Abhazya ve Samaçablo Gürcistan’dır” adlı sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen gösteride, “Yaşasın Gürcistan”, “Yaşasın NATO”, “Yaşasın Avrupa” ve “Abaşidze istifa” sloganları atıldı.

NATO, Avrupa Birliği ve Ukrayna bayraklarının taşındığı gösteride, Gürcistan tarafından atılan yapıcı adımların Rusya’da karşılık bulmaması nedeniyle Abaşidze-Karasin görüşmesinin bir anlamı kalmadığı belirtilerek, iki ülke arasındaki görüşmelerin sadece Cenevre’de düzenlenen zirvelerde yapılması çağrısı dile getirildi.

Abaşidze’yi, “Gürcistan’ın NATO’ya entegrasyonu konusu Brüksel, Moskova ve Tiflis’in şimdilik gündeminde değil” açıklaması nedeniyle istifaya davet eden göstericiler, Gürcistan için NATO ve Avrupa ile entegrasyonun hayati önem taşıdığını vurguladı.

Yaklaşık iki hafta önce Gürcistan’da, Abaşidze, “Gürcistan’ın NATO’ya entegrasyonu konusu Brüksel, Moskova ve Tiflis’in şimdilik gündeminde değil” açıklaması nedeniyle muhalefet partileri tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Aynı gün Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ise “Gürcistan, NATO ile entegrasyon yolundadır ve bu yola da devam edecektir” demişti.> Yeni Meram >Dünya > Gürcistan’daki gelişmeler
HABER YORUMLARI