YAZARLAR

Rahmetli Erbakan Hocamız Türk siyasi hayatına bir öz deyiş getirdi. Çok oynanan örselenen olaylara “mıncıklamayın” tanımlamasını yaparken, Arap saçına dönüşen olayların karıştırılma biçimine de bu adı koymuştu.

Ülkemiz siyasi platformu TBMM’nin açılması ile yeni bir çalışma dönemine girdi. Bu dönemin ülkemize ve ulusumuza hayırlar getirmesini dileriz.

Bu çalışma döneminin başında T.C.ANAYASASI’NIN revize edilmesi vardır ki siyasi partiler iyi niyet gösterilerine başladılar. Her yeni yapılan şey güzeldir perspektifinden baktığımızda, alıp, alıp yerlere vurduğumuz 1982 Anayasası halkımızın yüzde 90’ından fazlasının oyları ile vücut bulmuştu ki, bu anayasayı bugün beğenmeyenlerin dedeleri, babaları, amcaları ve saygı duyduğu devlet büyükleri, akademisyenler ve anayasa hukuku bilge kişileri hazırlayıp hayata geçirdiler.

Eleştirilerimizi geçmişi inkar ederek değil, gerçekleri görerek ve günümüz dünyası ihtiyaçlarına cevap vererek yapmamız gerektiğinin mecburiyeti inkar edilemez.1982 Anayasası zaman zaman değişiklikler görürken Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi,1949Alman Anayasası, Avusturya Anayasası,1994 Belçika Anayasası ve sair devletlerden Bulgaristan, Ermenistan, Fransa, Hollanda, Irak, İran, İrlanda, Japonya, Türk Devletleri ve hatta Rusya Federasyonu anayasalarından alıntılarla tabir yerindeyse kevgire dönmüş haliyle bize hizmet veriyor.

Sonra da istismar ettiğimiz, bozup dağıttığımız bu anayasanın vebalini onu 1982’de yaratanlara yüklemek abesle iştigalin ta kendisidir.

Ulu Önder Atatürk’ün özenle dünya uygarlık aleminden aldığı örnekler dün olduğu kadar bugün de ihtiyaçlarımıza cevap verirken gerçekleri saptıranlara “yazıklar olsun” demek geliyor içimizden.

Anayasamızın birinci kısmında 11 maddeden oluşan esaslardan devletin şeklini, cumhuriyetin niteliklerini, devletin bütünlüğü, resmi dili, milli marşı, bayrağı ve başkenti, değiştirilemeyecek hükümler, devletin temel amaç ve görevleri, egemenlik, yasama yetkisi, yürütme yetkisi ve görevi, yargı yetkisi, kanun önünde eşitlik, anayasanın bağlayıcılığı ve üstünlüğü… Bu umdelerin hiç ama hiç birisini çıkarıp sokağa atmamamız lazım.

Anayasamızın mevcut konumunu değiştirmeden yetersiz yerlerinin yeterli hale getirilmesi elbette kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Biz şimdilerde kendi keyfi ve siyasi çıkarlarımızı öne çekerek vazifeyi asliyesini bozduğumuz anayasamızın gelecek nesillere hayırlı hizmetler vermeyeceğinden duyduğum korku ve çekincemi yazımın başlığında “Anayasamızı mıncıklamayalım” cümlesiyle pekiştirdim.

ÜMİT SÜRMELİ HANIMIN İŞİ ÇOK ZOR !

Yüce yaradan kainatta var ettiği canlılardan sadece insana öleceğini bildirerek cennetin ve cehennemin tanımını yapıp insanı bir imtihan süzgecine koymuştur. Aklı ve dili olmayan tüm hayvanların korunup korunmamasını da insanlara havale etmiştir.

İnsanoğlunun emrindeki ve hizmetindeki tüm hayvanların hakkıyla korunup kollanması maalesef insanca yapılamadığından insanoğlunun üstüne günah üstüne günah yıkılmaktadır. Can kardeşimiz Ümit Sürmeli Hocahanım, insanoğlunun ihanetinde ezilen hayvanların korunmasının yegane hamisi.

Sürmeli Hocahanım’a işinin çok zor olmasından dolayı yardımı görev sayalım.

Bizim AMBERREİS Camii cemaatinden Hacı Adem Nurluyalçın, kulağıma eğilip Karatay Hayvanat Bahçesi’ndeki ve Olimpiyat Parkı’ndaki hayvanların bakımsızlıktan perişan olduklarını ve yetkililerin bu konuya eğilmeleri gerektiğini söyledi. Hacı Adem kardeşimiz bu acıyı yüreğinde hissettiği içindir ki konuya benim eğilmemle yetkililere ulaşılacak.

Hem Sürmeli Hocahanım’ın, hem de Karatay Belediyesi yetkililerinin duyarlık gösterecekleri umudu ile teşekkür ederiz…

> Yeni Meram >Yazarlar > GÜNÜMÜZ ANAYASASI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.