YAZARLAR

Sıkça yineler dururuz;

Gündem değiştirme konusunda uluslararası yarışma düzenlense, mutlaka dünya şampiyon biz oluruz!

Sabahtan akşama, akşamdan sabaha dek gündem değiştirmede ustayız. Dahası günde bir değil, daha çok bile gündem değiştirir, dikkatleri “fır-döndü” yaparız.

TBMM, Meclis Başkanı’nın denetiminde önceki hafta ölümünün 150. yılında II. Abdülmecit’ için Dolmabahçe’de seminerli ve konserli anma programına düzenlemesi, konunun Osmanlı’ya kadar uzanmasına neden oluşturdu. Düzenlemeyi ahde vefa olarak niteleyenler de vardı, eleştirenler de.

Yenilik taraftarı olan, Tanzimat Fermanı’nı imzalamasıyla ünlenen II. Abdülmecit için çok şeyler yazıldı. Ancak şu var ki, tanzimat fermanı, Osmanlı’nın önünü yeniliklere açan dönemin koşullarıyla devrim niteliğinde bir tarihi değeri büyük bir hazine belgedir.

“Mithat Paşalar, Namık Kemaller, Tevfik Fikretler ve daha sonraları da Mustafa Kemaller o dönemde aydınlığa ve bilimselliğe açılan pencereden ışık alarak devrimci yollara yöneleceklerdi.”
Ünlü İletişimci ve Gazeteci Hıfzı Topuz, Remzi Kitabevi yayınları arasında çıkan “Abdülmecit” adlı yapıtın da duygusal bir üslup içinde çağdaşlık kesitleri aktarıyordu.

■ “ Sultan Abdülmecit, imparatorluk çökerken sarayda 22 yıl Babası Sultan Mahmut’un aydınlattığı yolda yürümeye çalıştı; sarayda batı rüzgârlarını estirdi; eğitimde Avrupa ’ya yöneldi, bilimsel düşüncenin ve fennin ağırlıkta olacağı okullar açtı, alafranga müziğin gelişmesi için dışardan besteciler, sanatçılar getirdi, tiyatro ile ilgilendi, konser ve tiyatro salonu yaptırdı, batının mimarlık anlayışına özendi, Avrupa’daki yaşam biçimlerini örnek alarak sarayları, konakları Avrupa tarzı eşyalarla döşetti, yere serilen şiltelerin yerini kanepeler, koltuklar ve iskemleler aldı, masalarda yemek yenmeye başlandı ve sinileri, tepsileri kaldırttı. Sevilen, sayılan, zarif, ince ruhlu ve duygulu bir hünkâr toprağa verilmişti. Saraydan aydınlığa açılan bir pencere kapanmış ve huzur içinde geçen yirmi iki yıllık bir dönem sona ermişti. Abdülmecit’in sarayda yaşamış olduğu günleri görmüş olanlar, “Geçmiş zaman olur ki, hayali cihan değer” diye ah çekiyorlardı.

Sırtındaki erguvanlar, yalı bahçelerindeki leylak ve salkımlar çiçeklerini dökmüşlerdi. Boğaz’da serin rüzgâr esiyordu. Gökyüzünü o akşam kara bulutlar kaplamıştı. Ama ertesi sabah yeni bir gün doğacak ve şehri İstanbul ışıklı ve umutlu düşlere dalacaktı.”
Günümüzde yine sıkça yinelen bir kavram var; yüzleşmek. Tarihimizle yüzleşmek de sıkça gündeme getiriliyor; Ermenilerle yüzleşme konusu ısıtılıp ısıtılıp önümüze getirildi. Şimdi en yenisi, Dersim olayları… Bu konuda iktidar ve muhalefet birbirine girmiş durumdadır. Dersim olaylarının yüzleşme çağrılarına yenileri de eklendi;

Maraş ve Sivas Olayları.

Ulusal bütünlüğü bozmadan, geçmişle yüzleşmek kimi gerçeklerin gün yüzüne çıkarılması bakımından gereklidir ve önemlidir. Hatta herkes eteklerindeki taşları da dökmelidir.

Geçmişte bu ülkeye hizmet edenleri anmak hem insani hem de vicdani bir görevdir.

II. Abdülmecit’i anacağız, başkalarını da.

BİR DAMLA

ABDÜLMECİT

31. Osmanlı Padişahı ve 110. İslam Halifesi olan Padişah Abdülmecit, 26 Haziran 1823’de İstanbul’da doğdu ve 1861’ de öldü.

II.Mahmut’un Gürcü kökenli Bezmialem Sultandan olan oğludur. Osmanlı’nın son 4 padişahının babasıdır. Abdülmecit, en çok sayıda oğlu padişahlık yapmış padişahtır. Babası gibi o da tüberküloza yakalandı. Ihlamur Köşkü’nde yaşama veda ettiğinde henüz 38 yaşındaydı. Fatih’te, Sultan Selim semtinde, Yavuz Selim Camii Hazinesi’nde Sultan Abdülmecit Türbesi’ne defnedildi.

Abdülmecit’in 21 oğlu ve 21 kızı vardı.

> Yeni Meram >Yazarlar > GÜNDEMDE ABDÜLMECİT VAR!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.