YAZARLAR

Gündem değiştirmede “dünya rekoru “ kırıyoruz, yeni bir niteleme de yapılabilir;

Olimpiyat Rekoru!

Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün kaçırılması ve 48 saat sonra serbest bırakılması bu kez gündemler zincirini oluşturdu.

Bundan önceki gündem neydi;

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik , CHP ’nin TBMM ’nin toplanmasına yönelik çalışmalara karşı çıkmasıydı;

“PKK bomba patlattı diye, bir yeri bastı diye, birkaç Mehmet ’i şehit etti diye, her gün PKK’nın Türkiye ’nin gündemini oluşturmasına müsaade etmemeliyiz.”

Deneyimli politikacı Sayın Çelik’in bilerek böyle bir söylemde bulunacağını sanmıyorum. Ancak ne var ki, konuya ilişkin bir tartışmadır başladı ve halen de aldı başını gidiyor.

Olayı bir kez daha anımsayalım; Sayın Çelik Ulusal bir kanalda bir gazetecinin “Hüseyin Aygün’ün kaçırılması nedeniyle Meclis’in toplanmasına sıcak bakacak mısınız?” sorusunu yanıtlamıştı:
“Bizim ilk günden itibaren tepkimiz aynıdır. Biz bu toplantıya katılmayacağız. Çünkü terörle mücadeleyle ilgili yasal bir alt yapı boşluğu mu var, TBMM toplanıp yeni bir kanun mu çıkaracak? Milletvekilleri bununla ilgilenmiyor gibi bir sonuç çıkarılmasın. Bu meclisin içinden çıkan ve bu meclisin denetimine tabi olan bir hükümet işinin başındadır. Gerekli olursa bu meclis toplanmalıdır. Ama PKK bomba patlattı diye, bir yeri bastı diye, birkaç Mehmet’i şehit etti diye, her gün PKK’nın Türkiye’nin gündemini oluşturmasına müsaade etmemeliyiz.”
Çelik, bu kez bir başka kanalda ekrana çıkarak şöyle konuştu;

“Sözlerim çarpıtıldı. Ben gündemi PKK’nın belirlemesine karşı çıktım. Meclis her zaman toplanabilir. İstifa ve özür söz konusu değil; sözümün arkasındayım. Şehitlerin ailelerini rencide edecek bir ifade kullanmadım. Bu sözlerimi çarpıtanlar şeref ve ahlaktan nasibini almayanlardır.”

Hüseyin Aygün’ün serbest bırakılmasıyla rahat bir nefes alındı, ancak tartışmaların devam edip gideceği de anlaşılıyor.

Danışman Sema Sezer’in PKK tarafından kaçırılanlarla ilgili hazırladığı ayrıntılı rapor CHP internet sitesinde yer aldı;

* Bir yıllık dönemde 145 yurttaş kaçırıldı.
* Bu vatandaşlardan 119’u kurtuldu, 26’sının akıbeti belli değil.
* PKK’nın 1990 – 2010 arasındaki 20 yıllık dönemde gerçekleştirdiği 46 yol kesme eyleminde 154 kişi kaçırılmış iken, sadece son bir yıllık dönemde 145 vatandaşımız kaçırılmış bulunuyor.
* Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kaçırılan 121 kişiden, 90’ı örgüt tarafından serbest bırakıldı, 3’ü kaçarak kurtuldu, 2’si ölü olarak bulundu…
* Kaçırılan 121 kişiden devlet birimlerinin istihbaratı ve düzenlenen operasyonlar sonucu kurtarılabilen kimse olmadı…
* Kaçırılan vatandaşlardan serbest bırakılanlar da, kaçırıldıkları yerde ya da çok yakınında salıverildi…
* Devlet ve hükümet yetkilileri, kaçırılanların kimlikleri ve akıbetleri konusunda açıklama yapmamakta, bu olaylar gizlenmektedir.
* Kaçırılanların ailelerine psikolojik yardım ya da maddi destek verilmemekte aranıp sorulmamaktadırlar. Aileler maddi zorluk içindedir.
* 13 Mayıs 2012 ’de kaçırılan, 28 Haziran ’da serbest bırakılan AKP Kulp İlçe Başkanı Veysel Çelik, “Hiçbir AK Partili yetkili aileme ve yakınlarıma geçmiş olsun dileğinde bulunmadı.” diyerek istifa etmiştir.

Hüseyin Aygün’ün kaçırılması olayı bir bakıma doğrudan ulusal iradeye saldırıydı. Bunun lamı cimi yoktur, hele mazereti hiç yoktur. Nitekim AK Parti, MHP başta bütün siyasal partiler olayı şiddetle kınadılar. Bu fotoğrafı ulusal konularda birlik ve beraberlik görüntüsü olarak anlamak, algılamak gerekir. Gecikmiş olsa da istenilen budur.

■ Siyasetle ilgilenmeyen aydınları bekleyen kaçınılmaz sonuç cahiller tarafından yönetilmeye razı olmaktır.

> Yeni Meram >Yazarlar > GÜNDEM YİNE DEĞİŞTİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.