YAZARLAR

“İHTİLALLER yapılmazlar gelirler.”

* * *

DÜN bir yazı.. Bugün gündem değişmiş.

Kafanız zonkluyor, “yarın ne yazmalıyım?”ı düşünüyorsunuz. Patronumuz Hacı Mustafa Yalçın Bahçıvan, “yazılarınız günlük olsun” diye uyarıyor.

Yerden göğe elbette haklı da….

“Gündem değişiveriyor” dedik ya.

Kısa geçmişten örnekler topluyoruz.

Ve şu sorunlarımızı dile getiriyoruz:

“Somunu değil, sonunu düşün!”

Hoca Nasreddin’in eşi, bir gece uyurken bahçeden sesler geldiğini duyar. “Hoca efendi kalk, kalk!….”

Hoca kalkar bahçeye bakar ki, yerde bir adam upuzun yatıyor. Ağacın gövdesine bir adam sarılmış, sessizce duruyor. Dallarında bir başkası var, çıtı çıkmıyor.

Hoca yerdekine soruyor: “Sen kimsin?”

“Ben solucanım, sürünüyorum” diye titriyor. Gövdesindeki, “ağaç kurduyum” diye yanıtlıyor. Dalda duran, “ben kelebeğim” cevabını veriyor. Hoca odasına dönüyor, “yat hanım yat.. Bahar geldi ya.. Her yer börtü-böcek.. Uyumana bak” diyor.

Olay sanki günümüz Türkiye’sini anlatıyor.

Her yanımız börtü-böcek!..

Yular gitmiş, millet ata binmeye çalışıyor.

Yine Hoca Nasreddin’e biri gelip soruyor:

“Hocam eşeğim kayboldu, nasıl bulurum?”

Hoca gidiyor, Kadı’nın ahırına bakıyor eşek yok, “vallaa, Kadı’nın evinde olmadığına göre sen bir iki sokak dolaşırsan kesin bulursun!” diyor.

Bu olay da sanki günümüzü anlatıyor.

“Geri dönülmez yolda”ymışız gibi geliyor.

Bugünlerde çok düşünerek yazmalıyız.

Çünkü artık aziz seçim kapımızı çalıyor.

Atraskiyonlar, vaadler bir bir sıralanıyor.

“İktidarın yanlışlıkları” diyorsunuz iktidardakiler, “muhalefet kendine çeki düzen vermeli” diyorsunuz muhalefettekilerin bam tellerine basıyorsunuz.

Huysuzlaşıyorlar, üzerinize geliyorlar.

Sanki “orman kanunu”yla yaşıyoruz.

Dikkat! Silivri’den hiç bahsetmiyoruz.

“N’oluur, n’olmaz” diye silkeleniyoruz.

Darbeler yapılıyor, yine zenginler kazanıyor.

Okullarda çoook eskilerde “Bit-Pire” tatilleri verilirdi, çok şükür şimdilerde verilmiyor. Yine çook eskilerde bataklıklardan girilemeyen köylerimizde içecek su bulunmazdı, bugün pınarlar akıyor, yollar tanınmış şirketler! tarafından asfaltlanıyor. Tarlalardan binbir çeşit ürün alınıyor. Ama bu ürünleri üreticiler normal fiyatlara satamıyor, kaymağını aracılar yiyor.

Angus inekleri de çare olamadı, et fiyatları tırmanıyor. Benzine 1 kuruşluk zamla bile bilmem kaç kilometrelik yol döşeniyor.

Camilerde parti propaganları yapılıyor.

Her köye bir cami, bir okul, bir Sağlık Ocağı açılmalı. Ulusumuz “ortalama ilköğretim 4.5’uncu sınıflar düzeyinde cahil” kalmamalı.

Bu çağda ülkemizde bilinçsiz “Mülayim efendiler” eşek kulaklarından çıkarılan kanlardan ya da sidiklerinden içerek veya kurbağa butları, tosbağa eti yiyerek hastalıklara çare aramamalı. Yine “çare” diye üfürükçülerden-muskacılardan medet ummamalı. TV’ler, “oyunuzu şu partiye verin” düzmece programları yapmamalı.

Bombalar niçin müslüman ülkelerin üzerine düşüyor? Gençlerimiz gelecekleri adına neden “tam bağımsızlığı” ön plana çıkarıp tepki göstermiyor?..

İnsanlar, doyduklarını yemek yedikten 20 dakika sonra anlarlarmış. Bizde 60 yıl geçti niye anlayamıyor?

CHP’nin iddiasına göre 2009 yılında seçmen kütük listelerinde kayıtlı bulunan 2 milyon 60 bin 215 seçmen buharlaşmış!

Patronlar kulübü TÜSİAD yeni Anayasa ile ilgili görüşlerini açıklamış, tepkiler artınca “taslak bizim değil” diyerek 180 derece çarketmiş. Peki bu taslağı “sarı çizmeli Memedağa” mı hazırlamış!?”

CHP sözüymüş. Başlıcaları; Aile sigortası gelecek, Askerlik 6 aya inecek, seçimlerde % 10 barajı kaldırılacak, dokunulmazlıklara dokunulacak, Emeklilere milli gelirden pay verilecek, mazot fiyatı yarıya düşecek, YÖK ve harçlar kaldırılacak, Medya özgürleşecek.

Ondan bundan, vıdı-vıdıdan anlamam.

Siyasilerimize ahlak dersleri verilecek!

> Yeni Meram >Yazarlar > Güncellemeler
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.