Torku Jelifest

Gümrük ve Ticaret Bakanı açıkladı! Pes dedirtecek et kaçakçılığı

  • Giriş Tarihi: 15.11.2017 14:24
  • Güncelleme Tarihi: 14:24
Gümrük ve Ticaret Bakanı açıkladı! Pes dedirtecek et kaçakçılığı

Gürcistan'da 5 TL'ye mal olan eti Türkiye'ye getirip satan kaçakçıların uyguladığı yöntem yetkilileri hayrete düşürdü.

Gürcistan’da 5 TL’ye mal olan eti Türkiye’ye getirip satan kaçakçıların uyguladığı yöntem yetkilileri hayrete düşürdü.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci , başta uyuşturucu olmak üzere kaçakçılığı önlemek için yeni yöntemler geliştirdiklerini, kaçakçıların da değişik yollara başvurduklarını ve bunları da dikkate aldıklarını anlattı. “Yöntemleri değiştirdik. Şu anda emniyetten daha modern cihazlar kullanıyoruz. Dedektör köpeklerin sayısını ve eğitimini arttırdık. Komşu ülkelerle, veri değişimine geçtik. X-ray’a giren araçların verilerine paylaşıyoruz.

FETÖ ’CÜLERDEN VALİZDE ÇOCUK
Tüfenkci, ortaya çıkartılan ilginç yöntemler hakkında şu bilgileri verdi;
“Mesela adam vücuduna et sararak kaçakçılık yapıyor. Bunları ortaya çıkardık. Biliyorsunuz Gürcistan’a kimlikle gidilebiliyor. Et orada 5 lira bizde 40 lira. 20 kilo getirse, üç sefer yapsa, 60 kilo eder. Bunlar yalnız da çalışmıyor. Zayıf birini seçseniz, farkemezsiniz bile. X-ray cihazlarında ortaya çıkmıyor. Ama bizim arkadaşlarımız bu yöntemi ortaya çıkardı ve önledi. Öyle yöntemlerle karşılaşıyorsunuz ki, mesela FETÖ’cüler valizlerle çocuk kaçırmaya çalıştılar. Otobüslerin üst bagajında göçmen kaçakçılığına tanık olduk. Motorun çeşitli bölmelerinde uyuşturucu kaçakçılığı . Pamuk balyaları içinde uyuşturucu çıkıyor.

Uyuşturucu kaçakçılığı konusunda gümrükler olarak bu yıl zirve yaptık. Yakalama oranları çok yükseldi. İçişleri Bakanlığı ile koordineli yapıyoruz. 22.5 tona yakın uyuşturucu yakaladık. Yöntemleri değiştirdik. Modern yeni cihazlar getirdik. Şu anda emniyetten daha modern cihazlar kullanıyoruz. Memurların eğitimlerini üç ayda bir yapıyoruz. Kaçakçılıktaki arkadaşlar çok tecrübeli hale geldi.> Yeni Meram >Ekonomi > Gümrük ve Ticaret Bakanı açıkladı! Pes dedirtecek et kaçakçılığı
HABER YORUMLARI