Torku Jelifest

Gülay Samancı: “Hizmetlerimiz devam edecek”

  • Giriş Tarihi: 22.01.2020 7:53
  • Güncelleme Tarihi: 9:59
Gülay Samancı: “Hizmetlerimiz devam edecek”

Libya meselesi ile ilgili Yeni Meram'a özel açıklamalarda bulunan AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, “Oyun dışı bırakılmak istenen Türkiye tam oyunun merkezine gelmiş oldu. Bundan da müthiş derecede rahatsız oldular” dedi

Mutlu Akü

AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı gazetemize özel değerlendirmelerde bulundu. Libya mutabakatı ile Türkiye’nin kendi alanlarını ve sınırlarını belirlemiş olduğunu vurgulayan Samancı, “Bizim haklarımız sürekli Yunanistan, İsrail ve Avrupa Birliği de dahil olmak üzere bu devletler tarafından ihmal ediliyordu. Sürekli bir taciz söz konusuydu. Libya Mutabakatı ile kendi alanımızı ve sınırımızı belirlemiş olduk” dedi. Ayrıca İran ile Amerika arasındaki yaşanan gerginliği Türkiye’yi olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Samancı, “Dengeleri çok iyi takip etmemiz gerekiyor. Devletin menfaati neyi gerektiriyorsa onu iyi takip etmeliyiz. Bu satranç oyununu sadece batıya bırakmamak gerekir. Çünkü batıya bıraktığımız zaman tamamen paramparça edilmiş ülkeleri görüyoruz” şeklinde konuştu.

“OYUN DIŞI BIRAKILMAK İSTENEN TÜRKİYE TAM OYUNUN MERKEZİNE GELMİŞ OLDU”

Libya mutabakatı ile kendi alanlarımızın ve sınırlarımızın belirlendiğini ifade eden Samancı, ana muhalefet partisinin söylemine ilişkin “milletin ve devletimizin menfaatine zarar verici ifadelerdir” dedi. Samancı, Türkiye’nin tek amacının hak ve hukukumuzu güvence altına almak olduğunun da altını çizerek sözlerine şu şekilde devam etti; “ Libya mutabakatı ile zaten Türkiye’nin birleşmiş milletler deniz hukuku sözleşmesinden kaynaklanan hakları güvence altına alınmış oldu. Bizim haklarımız sürekli Yunanistan, İsrail ve Avrupa Birliği de dahil olmak üzere bu devletler tarafından ihmal ediliyordu. Sürekli bir taciz söz konusuydu. Libya Mutabakatı ile kendi alanımızı ve sınırımızı belirlemiş olduk. O sınırlar içerisinde deniz hukukundan kaynaklanan denizdeki tüm haklarımız muhafaza altına alınmış oldu. Süreç içerisinde Türkiye sürekli bu bölgeden uzak tutulmaya çalışılmıştı. Buradaki haklarını kullanmaması içinde birleşim söz konusuydu. Oyun dışı bırakılmak istenen Türkiye tam oyunun merkezine gelmiş oldu. Bundan da müthiş derecede rahatsız oldular. Türkiye iç terör, darbe gibi meseleler ile sürekli oyalanmaya çalışıldı. İçimizdeki bu tür kargaşaları gidermek adına uğraşırken, diğer taraftan bizim etrafımız sarılmaya çalışılıyordu. Fakat tam bu sarmal içinde Cumhurbaşkanımız bunların bütün oyunlarını ortaya çıkardı ve kendi sınırımızı kendimiz belirledik. Biz orada kendi haklarımızı savunurken Ana Muhalefet partisinin söylemi milletin ve devletimizin menfaatine zarar verici ifadelerdir. Türkiye oraya kendi devletinin ve milletinin menfaati için giriyor. Askeri teskereyi meclisten geçirdik sanki onların iç meselesine müdahale edilmiş gibi gördüler… Halbuki bizim orada tek bir amacımız var; kendi hak ve hukukumuzu güvence altına almak için oradayız.”

“HUZURSUZLUĞUN OLDUĞU HER YERDE MUTLAKA TÜRKİYE’YE BİR KATMA DEĞER GELİYOR.”

Amerika ile İran arasında yaşanan gerginlik ile ilgili açıklamalarda bulunan Vekil Samancı, ülkemizin komşusu olan her ülkede ki yaşanan kargaşaların, Türkiye’yi etkileyeceğini vurgulayarak “İran ülkemizin komşusu. Ülkemizin komşusu olan ülkelerin içinde bulunduğu her kargaşa mutlaka ülkemize zarar getirecektir. Uluslararası ilişkiler şuanda tamamen satranç oyunu gibi. Dengeleri çok iyi takip etmemiz gerekiyor. Devletin menfaati neyi gerektiriyorsa onu iyi takip etmeliyiz. Bu satranç oyununu sadece batıya bırakmamak gerekir. Çünkü batıya bıraktığımız zaman tamamen paramparça edilmiş ülkeleri görüyoruz. Bölgede huzursuzluğun olduğu her yerde mutlaka Türkiye’ye bir katma değer geliyor. Ayrıca kadınların ve çocukların zulüm gördüğü bir yerden teröristlerin geliyor denmesi gerçekten çok vicdan sızlatan ve ağır ifadelerdir. Ama maalesef olayın bu tarafında değiller. Onlar daha çok iç siyasette iktidarı ‘nasıl yıpratırız? Nasıl vururuz?’ derdindeler” ifadelerini kullandı.

“İHTİYAÇLAR DEVAM ETTİĞİ SÜRECE BU TÜR PROJELERİN DEVAMI GELECEK”

İhtiyaç halinde Toplu Konut Projelerinin devamının geleceğini söyleyen AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, sözlerine şu şekilde devam etti; “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum şehrimiz ile ilgili ciddi yatırımlara önderlik yapıyor. Sosyal Toplu Konut Projesi olarak Konya’ya ciddi yatırımlar devam ediyor. İhtiyacı olan ilçelerimizde de yatırımlar var. Mesela, Beyşehir’de 500 konutluk bir yatırım yapıldı. İhtiyaçlar devam ettiği sürece bu tür projelerin devamı gelecek. Şuan Toplu Konut Projesine başvuru 1 milyonun üzerinde.”

“DEREBUCAK DERİVASYONU ASLINDA BEYŞEHİR GÖLÜ’NÜ KURTARDI”

Beyşehir Gölüne, Derebucak Derivasyonu yapılmasının ardından ciddi derecede katkı sunulduğunu dile getiren Samancı, “Beyşehir Gölü’nün temizliği ciddi bir problemdi. Daha önceden bir temizlik daha yapılmıştı ama tabi bu temizlikler süreklilik arz etmiyor. Bakanımız Murat Kurum bu konu ile ilgili 15 Trilyonluk bir tutar ayırdı ve protokoller imzalandı. İnşallah Beyşehir Gölü’nün temizlenmesinin ardından suyunda çekimi durmuş olacak. Çünkü kuraklıktan dolayı su kaybı da söz konusu idi. Derebucak Derivasyonu aslında Beyşehir Gölü’nü kurtardı. Bu belki az dillendiği için bunun kimse farkında değil ama geçen yıl 150 milyon metreküp su takviyesi Derebucak’tan yapıldı. Daha önceki yıllar bu sayı 250 milyon metreküpe kadar yükseldi. Toroslardan eriyen kar suları veya yağmur sularının hepsi Beyşehir Gölüne geliyor. Beyşehir Gölü çok derin bir göl olmamasından dolayı ve geniş bir alanı kapladığı için çok suyun çekildiği gözükebilir ama öyle değil. En fazla 12 metre su çekildi. En fazla derinliğinin olduğu dönem 12 metreye kadar ulaştı” diye konuştu.
Hüseyin MENEKŞE

 

 


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > Gülay Samancı: “Hizmetlerimiz devam edecek”
HABER YORUMLARI