Torku Jelifest

Gülay Samancı: “Doğu Akdeniz’de haklarımızı sonuna kadar kullanıyoruz”

  • Giriş Tarihi: 17.09.2020 8:48
  • Güncelleme Tarihi: 9:57
Gülay Samancı: “Doğu Akdeniz’de haklarımızı sonuna kadar kullanıyoruz”

Ak Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, “Biz Uluslararası Deniz Hukuklarından kaynaklanan haklarımızı şuan da sonuna kadar kullanıyoruz. Bu kullanışımızı da batı arzu etmiyor. Biz hiçbir ülkeden çekinmiyoruz da, gocunmuyoruz da...” dedi

Ak Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı gazetemize özel olarak gündeme dair açıklamalarda bulundu. Doğu Akdeniz gerilimi, idam konusu, Beyşehir Gölü’nün son durumu ve Gembos Yolu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Vekil Samancı, “Biz Uluslararası Deniz Hukuklarından kaynaklanan haklarımızı şuan da sonuna kadar kullanıyoruz. Bu kullanışımızı da batı arzu etmiyor. Onlar istiyorlar ki; Orta Doğu ülkelerinin pek çoğunda olduğu gibi, kendilerinin dediğini dinleyecek bir zayıf ülke. Biz hiçbir ülkeden çekinmiyoruz da, gocunmuyoruz da” dedi. İdam konusu ile ilgili de açıklamalarda bulunan Vekil Samancı, “Evet, bağımsız bir devletiz. Ama dünya ülkelerinin kendi aralarında Uluslararası hukuktan kaynaklanan sözleşmeleri de var. İdamın tekrardan ülkemize gelebilmesi TBMM’de ki çalışmalara bağlı. Bu konuda tüm partilerin birlikte hareket etmesi gerekir” şeklinde konuştu. Ayrıca Vekil Samancı, Beyşehir Gölünde herhangi bir su probleminin bulunmadığının altını çizdi.

“HAKLARIMIZI ŞUAN DA SONUNA KADAR KULLANIYORUZ”

Doğu Akdeniz gerilimi hakkında açıklamalarda bulunan Vekil Samancı, Türkiye’yi başka ülkeler ile karıştırmamaları gerektiğinin altını çizerek, “Doğu Akdeniz problemi bizim Sismik Araştırma Gemilerimizi göndermemiz ile ortaya çıkan bir problem değil. Uluslararası Deniz Hukukundan kaynaklanan haklarımızı elde etmemiz açısından çok fazla üzerimize gelmeler olduğunu görüyoruz. Ama burası bir siyasi iradedir. Biz Uluslararası Deniz Hukuklarından kaynaklanan haklarımızı şuan da sonuna kadar kullanıyoruz. Bu kullanışımızı da batı arzu etmiyor. Onlar istiyorlar ki; Ortadoğu ülkelerinin pek çoğunda olduğu gibi, kendilerinin dediğini dinleyecek bir zayıf ülke. Biz hiçbir ülkeden çekinmiyoruz da, gocunmuyoruz da. Bizim buradaki yapmış olduğumuz sözleşmelerden kaynaklanan haklarımız nelerse sonuna kadar mücadelesini vereceğiz. Burayı bir Pazar olarak görüyorlar ve kaybetmek istemiyorlar. Onların istediği gibi eğilip bükülmeyeceğiz” diye konuştu.

“İDAM İÇİN TÜM PARTİLERİN BİRLİKTE HAREKET ETMESİ GEREKLİ”

İdamın tekrardan geçerli olabilmesi için tüm partilerin birlikte hareket etmesi gerektiğinin altını çizen Vekil Samancı ifadelerine şu şekilde yer verdi; “Bildiğiniz üzere idam vardı ama kaldırıldı. O zaman terörist başının Türkiye’ye iradesi ile ilgili bir süreç vardı. Evet, bağımsız bir devletiz. Ama dünya ülkelerinin kendi aralarında Uluslararası hukuktan kaynaklanan sözleşmeleri de var. İdamın tekrardan ülkemize gelebilmesi TBMM’de ki çalışmalara bağlı. Bu konuda tüm partilerin birlikte hareket etmesi gerekir.”

“GÖLÜ TEHLİKEYE DÜŞÜRECEK BİR EKSİLME SÖZ KONUSU DEĞİL”

Beyşehir Gölünde su seviyesinin düştüğüne dair iddiaların doğru olmadığını belirten AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, sözlerine şu şekilde devam etti; “Devlet Su İşleri Müdürlüğünden en son aldığımız bilgilere göre su yüksekliği 1124.58’di. Kural gereği su belirli bir kodun altına düştüğü anda DSİ buna müdahale ediyor. Yani demek istediğimiz su seviyesinde şuan için bir problem yok. Beyşehir Gölü ortak ve sahip çıkmamız gereken değerimizdir. Ama bazı siyasetçiler bunu manipüle etmek suretiyle farklı yanlış bilgilendirmelere sebebiyet veriyorlar. Şuanda gölü tehlikeye düşürecek bir eksilme söz konusu değil. Böyle bir sorun olduğunda da buna direk müdahale ediyoruz.”

“GEMBOS YOLUNDA ÇALIŞMALAR HIZLI İLERLİYOR”

Konya’yı Antalya’ya bağlayacak Gembos Yolu projesi ile ilgili son bilgiler bizlerle paylaşan Vekil Samancı 450 kişinin bu projede aktif bir şekilde çalıştığını hatırlatarak “Gembos Yolu da muhalefetin en fazla gündeme getirdiği bir konu. Buradaki çalışmaların durdurulduğunu söylüyorlar. Ama buraya bizzat kendim gittim. Tünelin bir kısmı tamamen bitmiş durumda. Tünelin tamamen bitmesine 1400 metre kalmış. Tüneller bittikten sonra da hemen akabinde 16 kilometrelik bir yol var. Oranında ihalesi yapıldı. Gerçekten burada şuanda müthiş bir çalışma var. 450 kişi çalışıyor. Yolu 2022 yılından önce halkımıza açmayı planlıyoruz “ dedi.

“KONGRELERDE MUTLAKA PANDEMİ TEDBİRLERİNİ DE UYGULUYORUZ”

Konya genelinde AK Parti İlçe Başkanlıklarının kongre süreçlerinin pandemi kurallarına uyularak devam ettiğini hatırlatan Vekil Samancı sözlerine şu şekilde devam etti; “Şuan için 18 ilçe kongremizi tamamladık. Geri kalan ilçelerimizin kongreleri de devam ediyor. Bizlerde vekiller olarak kongrelerde görevlendiriliyoruz. Kongreleri gerçekleştirirken de mutlaka pandemi tedbirlerini de alıyoruz. Kongrelerimizde mümkün olduğu kadar açık alanlarda yapılıyor.“ Hüseyin MENEKŞE

 


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > Gülay Samancı: “Doğu Akdeniz’de haklarımızı sonuna kadar kullanıyoruz”
HABER YORUMLARI