YAZARLAR

“ALLAH’tan korkmayanlardan kork. Çünkü Allah ilmi dileyene, malı istediğine verir.”

* * *

NAZARDAN KORUNMAK

Bazıları nazardan korunmak için çarelere başvuruyor. Nazar boncuğu ve iğde dalı gibi şeyler takmak, bulundurmak veya kurşun döktürmek, yanlış çarelerden birkaçıdır.

“Nazara uğrayan kişi, kuşkulandığı insanın saçından, ayakkabısından veya elbisesinden habersiz bir parça kesip yakarak dumanı ile tütsülenirse nazarı geçer” inancı da yine nazara karşı başvurulan yanlış çarelerdendir.

Nazar değmesi, diğer ifadeyle “göz değmesi” kıskançlıktan ötürü bir kimsenin birisine bakması ve bu esnada bakılan kişide birtakım rahatsızlıkların meydana gelmesiyle olur.

Peygamber Efendimiz bir hadisinde “göz değmesi gerçektir” buyurmuştur. Hz. Aişe’ye göre, göz değmesine karşı Resulallah’ın dua okumayı emrettiği görülmektedir. Okunacak dualar; Fatiha, İhlas, Felak, Nas sureleri ve Ayetül-kürsi dediğimiz Bakara suresinin 255. ayetidir.

Elmalılı Hamdi Yazır’a göre, tedavide aslolan duaları hastanın kendisinin okumasıdır. Peygamber Efendimiz, Felak ve Nas sureleri inmeden önce cinler ve insanların nazarlarından Allah’a sığınırdı.

Yapmamız gereken, dinimizin önerdiği duaları okumak ve şifayı Allah’ tan beklemektir. Halk arasında “nazar değmesin” diye mavi boncuk, iğde dalı, kaplumbağa kabuğu vesaire takmak; evlere-binalara at nalı, at kafası, ayna ve çeşitli muskalar asmak, tütsü yapmak; arabalara göz resimleri yapıştırmak bir kısım hurafelerdir.

* * *

NAMAZIN MUCİZELERİ

Kahire’deki Ulusal Işın Teknolojisi Merkezi’nde yapılan bir bilimsel araştırma, secde etmenin insanı kanserden koruduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmada ayrıca, secdenin hamile kadınlar için de yararlı olduğu ve ceninin şekil bozukluğuna uğramasını engellediği, yanısıra birçok bedensel ve psikolojik hastalıklara iyi geldiği belirlendi.
Profesör Ziyaeddin Hamid, çağımızda insanların her yönden elektromanyetik dalgalara maruz kaldığını ve daha fazla ışın aldığını belirterek, vücutta biriken bu yükün dışarı atılması gerektiğini bildirdi.

Vücutta biriken elektromanyetik yükün ALLAH’a secde ile dışarı boşaltıldığının belirlendiğini vurgulayan Mısırlı bilim adamı, araştırmaların insan boyunun küçüldükçe elektromanyetik dalgalara uğrama oranının azaldığını gösterdiğini söyledi.

Muhammed Hamid, “yedi organın yerle teması enerjiyi boşaltıyor. İnsan secde halindeyken alnın yere değmesiyle vücuttaki elektromanyetik yük dışarıya boşaltılıyor. Bunu tespit ettik” diyor.
Hamid, secde halinde olan bir insanın yedi organının yerle temas etmesinin boşaltımı hızlandırdığını, bunun stres ve bazı hastalıklara iyi geldiğini ifade ediyor.

Elektrik yükünün vücuttan sağlıklı bir şekilde atılması için secde anında kıbleye dönmek gerektiğini gösterdiğini bildiren Profesör Ziyaeddin Hamid, Kabe’nin yeryüzünün merkezi olduğunu ve buraya yönelmenin vücuttaki elektrik yükünü dışarı atmak için en uygun pozisyon olduğunu belirtiyor.

Beş vakit namazın vücuttaki elektrik yükünün dışarı atılması için yeterli olduğunu belirten bilim adamı, uyku esnasında vücutta oluşan unsurların sabah namazıyla dışarı atıldığını, insanın güne sağlıklı ve canlı başladığını da kaydediyor.

Öğle, ikindi ve akşam namazlarının günün yorgunluğunu azalttığını, insana psikolojik bir rahatlama sağladığını söyleyen Prof. Muhammed Hamid, yatsı namazıyla gün boyu vücutta oluşan yükün geri kalanının dışarı atıldığını ve insanın rahat bir şekilde uykuya dalmasının sağlandığını da vurguluyor.
*
YANGIN
Bağdat’ın bir kısmını kül etmişti. O sırada bir adam, “çok şükür, bizim dükkana zarar gelmedi” diye seviniyordu.

Adamı duyan bir arif kişi ona dedi ki:

“Ey akılsız! Demek ki koca şehir yansa sana zarar gelmedikçe üzülmeyeceksin! Fakir kan yutarken zenginin boğazından nasıl lokma geçer?. Hastanın başındaki kimseyi sağlıklı sanma, çünkü o hastası yüzünden üzüntüyle kıvranmaktadır.
Vicdan sahibi yolcular konaklayacakları yere varsalar da, yolda kalanlar gelip yetişmedikçe uyuyamazlar. Sana şu nasihat yeter: Diken ekersen gül toplayamazsın!”

> Yeni Meram >Yazarlar > “Göz değmesi gerçektir”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.