YAZARLAR

GÖSTERİŞ GÜNLERİ! - ÜMİT SÜRMELİ - YENİ MERAM GAZETESİ

Anneler Günüymüş! Nato’ya alınmak uğruna,  anaların Kınalı Kuzuları’nı Kore‘ye gönderip, 700 Mehmetçiğim’in ölümüne neden olan siyasetçileri  alkışla , onların yandaşlarını alkışla,

Suriye  savaşına , bizi ilgilendirmeyen savaşa sırf ABD ‘nin  Conileri’ne siper olmak için Mehmetçiği’mi siper et, Suriyeli vatanını bırakıp kaçan yurtsuzları  bizim paramızla besle.

Annesi olmayanlara vereceğin acıyı düşünmeden, minicik yürekleri yaralayacağını düşünmeden, tüketim için tüm ekranları hediye afişleri ile süsle ,

Yaşadığın ülkeyi, okunan 5 vakit ezanı, özgürce  dini bayramları, çarşaf çarşaf ilanlarla kutladığın kandilleri, bize özgür bir ülke bırakan Mustafa Kemal gibi Türk Milleti aşığı bir evlat dünyaya getiren  Zübeyde Hanım’a atılan çirkin iftiralara karşı çıkma, okunan  mevlütlerde bir fatihayı esirge, sonra çık TV ‘lere  hem anneler gününü hem kadınlar gününü kutla !

Babalar günüymüş! Tarımı bitir, ziraat için ekilecek tüm toprakları  ranta kurban et, ülke ormanlarını  duble yol uğruna  kes , köprü uğruna kes, işsizlikten kıvranan babaların babalar günü için çarşaf çarşaf afişlerle yolları, ve televizyonları işgal et, babasız çocukların yüreğini yarala   sonra da babalar gününü kutla!

Sevgililer günü diye uydurulan, sırf tüketim amaçlı bir gün için , piyasa için uydurulan bir güne, afişlerle, reklamlarla, yazılı ve görsel basını seferber et ,  sonra arkana sakın bakma …!

8 MART KADINLAR GÜNÜYMÜŞ!

Hadi canım sizde.

Bu günü kutlamak için önce ; eski medeni kanundan kafanı çıkarıp, yeni medeni kanunu içinize sindirmeniz gerekir.Hala Osmanlı kafası ile hareket edenlerden  kızınızı, eşinizi, annenizi, kız kardeşinizi kurtarmanız gerek.

Mecelle’ye  göre kadın; ‘Mülkü  mütayı müfid’  .

Yani kadın sadece ;

‘Mülkünden,cisminden yararlanılan’…… bir varlıktı.

Türk kadını Kurtuluş Savaşımız’da  direndi, cephede savaştı, şehirde dernekler kurdu, mitingler düzenledi!

Türk Kadını gücünü, Gazi Paşası’ndan  aldı.

Büyük Atatürk’ün  kurduğu yeni Türkiye Cumhuriyeti’nde  erkeğinin yanında, birlikte, omuz omuza eşit olarak  çalışmanın  mutluluğunu  yaşadı.

Medeni Kanun ile kadın- erkek eşitliği benimsendi.

Evlenirken araya vekil koymak kaldırıldı. Evlendirme memurunun önünde kadınlar, hür iradeleri ile cevap verdiler. İsteyene resmi nikahtan sonra dini nikah yapılmasına izin verildi ama resmi nikah kadına tüm haklarını veriyordu.

Dini nikah ile 3 kez ‘Boş ol ‘ diyerek kadını kapının önüne koymak gibi bir hakkı yoktu artık erkeklerin.

Resmi nikah ile tek eşlilik zorunlu hale getirildi.

Resmi nikah ile baba malı kız ve  erkek çocuklara eşit olarak verildi.

Kadının şahitliği Mecelleye göre geçersiz iken , Türk Medeni kanunu’na göre geçerli sayıldı.

Veeeee……. Medeni Kanunu’nu aldığımız İsviçre’de kadınlar seçim haklarına , İsveç, Danimarka da da aynı şekilde  seçim  haklarına 1971 yılında kavuşurlarken,

Japonya ‘da 1950 yılında, İtalya ‘da ise 1948 yılında  ancak kavuşabilmişlerdir seçme ve seçilme haklarına .

İşte kitaplardan  silinmesine, fikirlerinin yok edilmesine , iki ayyaş diyerek aşağılanmasına sustuğunuz Atatürk, sahte ‘ Kadınlar günü’ kutlamadı,  Türk kadınını el üstünde, başının üstünde taşıdı.

Bırakın, televizyonlara çıkıp kadınlar günü ile ilgili nutuklar atanları dinlemeyi.

Siz önce Türk Kadınları’na  bu hakları veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ü  okuyun, okumalarını sağlayın. Sonra  da çocuklarınıza anlatın ki çocuklarınız kandırılmasınlar, kanmasınlar , salak yerine konulmasınlar.

Kadınlar gününde tek yapacağınız; hem kendinize , hem çocuklarınıza hem de öğrencilerinize yapacağınız iyilik bu olsun.

Kasım 1938 ‘de Atatürk’ün ölümü üzerine ‘Hindistan Kadınlar Birliği‘  tüm Dünya Milletleri’ne bir bildiri yayınlayarak O’nu;

‘Kadın haklarının tarihi boyunca gelmiş geçmiş en büyük savunucularından biri olarak ‘  …’

İlan etmiştir.

> Yeni Meram >Yazarlar > GÖSTERİŞ GÜNLERİ!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.