Torku Jelifest

Göstericiler hükümete geri adım attırdı

  • Giriş Tarihi: 4.12.2018 12:01
  • Güncelleme Tarihi: 12:01
Göstericiler hükümete geri adım attırdı

Fransa'da "sarı yelekliler" adıyla örgütlenen eylemcilerin, hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto etmek için sokaklara dökülmesine karşılık, Macron'dan geri adım geldi. Macron, akaryakıta ek vergi zammını askıya aldığını açıkladı.

Mutlu Akü

Fransa’da “sarı yelekliler” adıyla örgütlenen eylemcilerin, hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto etmek için sokaklara dökülmesine karşılık, Macron’dan geri adım geldi. Macron, akaryakıta ek vergi zammını askıya aldığını açıkladı.

Fransa genelinde “sarı yelekliler” adı altında örgütlenen eylemcilerin, 17 Kasım’dan bu yana hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto etmek için sokaklara dökülmesine karşılık, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan geri adım geldi. Macron, akaryakıta ek vergi zammını askıya aldığını açıkladı.

SARI YELEKLİLER SOKAKLARA DÖKÜLDÜ
Ülke genelinde sarı yelekliler adı altında örgütlenen eylemciler, 17 Kasım’dan bu yana hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto etmek için sokaklara dökülüyor. Protestolar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümete karşıdaha geniş çaplı taleplerle isyana dönüştü.

MACRON’DAN GERİ ADIM GELDİ
Fransa genelinde “sarı yelekliler” adı altında örgütlenen eylemcilerin, 17 Kasım’dan bu yana hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto etmek için sokaklara dökülmesine karşılık, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan geri adım geldi.

AKARYAKITA EK VERGİ ZAMMI ASKIYA ALINDI
Dış basının son dakika koduyla duyurduğu haberlerde, Macron, akaryakıta ek vergi zammını askıya aldığını açıkladı.

EYLEMCİLER, VERGİLERİN DÜŞÜRÜLMESİNİ TALEP ETTİ
Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron’dan başta akaryakıt vergilerini düşürmesini ve ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 424 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Göstericiler, Paris caddelerinde çok sayıda araç ve çöp bidonunu ateşe vermiş, polislere taş ve şişe fırlatmıştı. Paris sokaklarında sık aralıklarla ses bombaları duyulmuştu. 17 Kasım’dan bu yana gösterilerde çıkan olaylarda 2 kişi hayatınıkaybetmiş, 222’si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralanmış ve bin 424 kişi gözaltına alınmıştı.> Yeni Meram >Dünya > Göstericiler hükümete geri adım attırdı
HABER YORUMLARI