YAZARLAR

ÇOCUKLARIMIZI kuzu gibi büyütmeyelim ki, ileride koyun gibi güdülmesinler.”

* * *

OLASI 12 Haziran seçimi…

Ülkemizin ekonomik olarak “tamam” ya da “devam” diyeceği 62 partiden 24’ünün katılacağı bir genel seçim.

Şunun şurasında 4 ay 5 gün kaldı.

Yine 3,5 partinin meclise girme olasılığının yüksek göründüğü seçimler.

Yine görünen o ki, bu kez tek başına iktidar olamayacağı endişesi yaşayan AKP.. Çünkü, CHP ve MHP’ye böylesine düşman iken, bu partilerle koalisyon kurma ihtimali çok az. Kursa da buçukla, yani BDP ile kurabilir ki, kendisinin sonu demektir. O nedenle önümüzdeki seçim, AKP iktidarını yıkabileceği gibi çözümsüzlük de getirebilir.

Çözümsüzlük tartışılabilir, o ayrı.

Partiler ne yapar” bakmak lazım.
– AKP: Görüneni, referandumda aldığı MHP oylarını yeniden isteyerek MHP’yi baraj dışına itebilme çabaları…

Erdoğan’ın MHP’ye iyice yüklenmesi, AKP’nin böyle bir strateji içinde olduğunun kanıtıdır. Bilmektedir ki, CHP’nin yükselişini durduramıyor, kendisinin karşısındaki blok CHP’de yoğunlaşıyor.

Özellikle beyaz sermaye için artık AKP iktidarı tam güvenli değildir.

Başbakan, referandumda “taraf olmayan bertaraf olur” lafını TÜSİAD için söylemiştir. Halkın yüzde 58’i güvenoyu vermiş olsa da, o oyların hepsinin kendine ait olmadığının ve diğer partilere kaçacağının farkındadır.

– CHP: Arkasına güçlü ama tedirgin bir rüzgar aldığının farkında.

MHP’nin kendi tabanıyla uğraşırken CHP oylarına göz dikeceğini pek sanmıyor. Kendi içinde tutarlı olabilirse ve AKP’nin CHP’yi yıpratma saldırılarını savunabilirse seçimlerden yüksek bir oyla çıkmaması için neden yok. Buna karşı CHP’nin, AKP’nin elindeki kozları almaya çalışırken kendi tabanını tedirgin etmemesi gerekir.

– MHP: Yüzde 13-14’lerle meclise girerse AKP iktidarının sonu olacağını biliyor. Referandumdan ders alarak daha dikkatli ve özveri ile kendisini tabanına anlatmak istiyor. Tabanına ulaşamaz ve iyi propaganda yapamazsa bu, hem kendisinin sonu hem de AKP’nin ekmeğine yağ sürmek anlamına geliyor. AKP’ye kaptırdığı oyları geri alma stratejisi üzerine bir politika geliştirecekmiş gibi görünüyor. CHP’nin alamayacağı muhafazakarları kendi çatısı altında toplayabilir. Milliyetçilik kozunu kullanarak iktidar tabanından oy çevirebilir.
– BDP: Yine kilit parti olmak istiyor. Fakat ılımlaşmadığı sürece kendisiyle, öteki üç partinin işbirliği yapmayacağının farkında. Daha etkili olabilmek için seçimlere daha ılımlı gireceğe benziyor.

DSP, kan kaybederek macera arıyor.

Yukarıdaki partilerin dışında başta SP olmak üzere öteki 20 parti de iddialı konuşuyor. Keza; Abdüllatif Şener de, Osman Pamukoğlu da… Haydar Baş da, Yaşar Nuri Öztürk de, Sadettin Tantan da…

Ancak söylemleriyle kalırlar.

Altını çizerek vurgulamalıyız.

Yani, içtenliğimizle söylemeliyiz.

Konya’da bağımsız aday kazanamaz.

Hatta bu, sayın Ahmet Işık olsa bile…

Ülkemizde seçim sonuçları kestirilemez.

Seçimlerin rengi son bir hafta değil, 3 gün içinde bile değişir. Fakat Konya’da AKP’nin üstünlüğü kesinlikle değişmez. Hele böylesine bir CHP örgütleri varken, birbirlerini yiyorken…

Konya’da, Türkiye genelinde olduğu gibi AKP vekillerinin yüzde 60’ı saf dışı görünüyor” değil; bal gibi biliniyor.

> Yeni Meram >Yazarlar > Görünen o ki?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.