YAZARLAR

■ Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmekte gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

***

Büyük düşünür ve şair Hz. Mevlana, her dem taze ve her dem gündemdedir;

“Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin doğumunun 804’üncü yıldönümünde Bodrum İnanç Otel’de bir defile düzenlendi. “Mevlana’nın 7 öğüdü” temalı defilede, 7 giysiyi çeşitli mesleklerden 6 manken sundu. Defilede sunulan 7 giysi Mevlana’nın 7 düsturunu anlattı.”

Nedir yedi ilke diye soranlara yanıt yazımızın baş bölümündedir;
“Sevgide güneş gibi ol…”

Onlarca yıl önce bugünlere ışık tutan

Hz. Mevlana’nın dünya görüşü ve yaşam biçimini, iki yüzlülükten ırak, bireysel çıkarlar ve sıçrama tahtası olarak değil de yetkin kişilerle örtüştürüp irdelemek ona olan saygının da ifadesini oluşturacaktır.

Özü, sözü bir olmayan, olduğundan başka türlü gösteren, mürai, riyakâr, münafıklara ikiyüzlü denir.

Hz. Mevlana’nın da üzerinde durduğu iki yüzlülük toplumsal hastalıklarımızın başında gelir. Ona başka, buna başka görünmek etiksel çöküntünün belirtisidir.

Örneğin; Hz. Hızır, Ömer Bin Abdülaziz ile Medine-i Münevvere’de buluştuğu ve kendisinden öğüt istediğinde demiştir ki;

“Ey Ömer! Sakın görünüşte Allah dostu olup da gerçekte Allah düşmanı olma. Daima göründüğün gibi ol! İçi başka, dışı başka olanlar münafıktır; yeri cehennemin en alt tabakasıdır.”
Hz. Hızır’ın bu sözleri üzerine Ömer Bin Abdülaziz ağlamaya başlamış, gözlerinden akan yaşlarla sakalı ıslanmıştır.

Cüneyd-i Bağdadî’yi öldükten sonra düşünde görenler sormuşlar ona;

“Ne haldesiniz ya üstat?”

Yanıtı şöyle gelmiş;

“Bütün işaretler helâk oldu. Bunca ifade ve ibarelerimiz tükendi. Bize ancak vakti seherlerde edâ ettiğimiz riyasız namazlar fayda verdi.”

Kişioğlunun en büyük zaaflarından biri olduğu gibi görünmemek ya da göründüğü gibi olmamaktır. Örneğin, içki içmek kötü bir davranıştır. Ancak içki içenleri hor görmek ve onları dışlamak yerine bu alışkanlıktan kurtulmalarına yardımcı olmak doğru olanıdır. İçtikleri dışarıdan görülmesin diye meyhanenin kapısına seccadelerini perde yapanlara hoşgörülü davranamayız. Şair Sabitin dizeleri;

Setr için zâhid-i âlüfte-meniş bâdesini
Perde eyler der-i meyhâneye seccâdesini.”

Hz. Ali diyor ki; “Düşmanın en büyüğü düşmanlığını gizleyendir.” Düşman olduklardan korkmamalıdır; korkulması gerekenler bunu gizleyen ikiyüzlülerdir;

Çok riyâkâr var velî görünür
İbn Mülcem iken Ali görünür”

Aslanın parçaladığını, kedi tırmaladığını, yılanın soktuğunu, köpeğin ısırdığını biliriz de insanın ne yapacağını önceden kestiremeyiz. Zira onun alacası içindedir;

Sâdık görünür kisvede erbâb-ı ihânet
Mürşit sanılır vehlede erbâb-ı dalâlet.”

Mehmet Akif diyor ki;

“İkiyüzlüleri severim, yaşadıkça,

20 yüzlü insanlar görmeye başladım.”

Toplumsal yozlaşmanın nedenlerinden biri, çok yüzlülerin giderek artmasıdır.

Kimi siyasal aktörlerde gözlediğimiz çok yüzlülük politik kirliliği hızlandırmaktadır.

BİR DAMLA:

Mevlana konuşuyor;

■ Ok gibi doğru olsam, yay ile atarlar beni.

Yay gibi eğri olsam, elde tutarlar beni.
Doğruda aç görmedim, eğride tok
Eğri yay elde kalır, menzil alır doğru ok

> Yeni Meram >Yazarlar > GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OLMAK!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.