Torku Jelifest

Google’ın yeni işletim sistemi ile ilgili detaylar netleşiyor

  • Giriş Tarihi: 15.08.2016 14:47
  • Güncelleme Tarihi: 14:47
Google’ın yeni işletim sistemi ile ilgili detaylar netleşiyor

Google, Android ve Crome OS'un yerini alacak yeni bir işletim sistemi tasarlıyor. Her geçen gün yeni bilgilerin geldiği işletim sisteminin adı Fuchsia olacak. Peki yılların Android'i bir kenara mı bırakılacak?

Mutlu Akü

Google, Android ve Crome OS’un yerini alacak yeni bir işletim sistemi tasarlıyor. Her geçen gün yeni bilgilerin geldiği işletim sisteminin adı Fuchsia olacak.  Peki yılların Android’i bir kenara mı bırakılacak?

Google tarafından geliştirilen tüm işletim sistemleri -Chrome OS, Android, Chromecasts vb- ortak bir özelliğe sahip; Linuxçekirdekliler. Linux yıllardır Google donanımlarının arkasındaki isim konumunda.

Tabi bu durum Linux’ı vazgeçilmez ya da her durumda kullanılabilir kılmıyor. Özellikle arabalardaki multimedya ekranları ya da GPS üniteleri gibi gömülü sistemler bu duruma örnek niteliğinde.

Ancak gömülü donanım sistemleri için tasarlanmış işletim sistemleri de mevcut ve Google, bu sistemlere bir yenisini eklemeye hazırlanıyor; Fuchsia (Fuşya). Google’ın diğer işletim sistemlerinden farklı olarak Magenta adlı çekirdek sistemine sahip olan Fuchsia, bu sayede akıllı telefonlar ve PC’nin yanı sıra gömülü donanımsal sistemlerde de kullanılabilmekte.

Tabi Fuchsia şu an için yolun oldukça başında ancak şimdiden Google’ın günün birinde Chrome OS ile Android’i bir kenara bırakıp yola Fuchsia ile devam edeceği beklenmekte. Ya da bir diğer ihtimal ile Google, Samsung’un Tizen OS’i gibi Android’in yükünü hafifletmesi için Fuchsia’yı devreye sokabilir.

Google’dan yeni işletim sistemi> Yeni Meram >Teknoloji > Google’ın yeni işletim sistemi ile ilgili detaylar netleşiyor
HABER YORUMLARI