kapat
Ruşeym Torku

Gönülleri Hoş Ettiler

  • Giriş Tarihi: 17.06.2013 8:52
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Gönülleri Hoş Ettiler

Konya’da birçok sosyal etkinliğe el atan Gönül Elçileri, bu sefer de Dr. İsmail Işık Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşlılar ile bir araya geldi.

SELÇUK Üniversitesi Gönül Elçileri, yaşlıları sevindirdi. Konya’da birçok sosyal etkinliğe el atan Gönül Elçileri, bu sefer de Dr. İsmail Işık Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşlılar ile bir araya gelerek, hoşça vakit geçirmelerini sağladı. Çeşitli ikramların sunulduğu günde, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi de göz taraması yaptı. Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı tarafından verilen mini bir konserin ardından, gönül elçileri yaşlı vatandaşlarla tek tek ilgilendi. Programa, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’ın eşi Hatice Doğan, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel’in eşi ve Selçuk Üniversitesi Gönül Elçileri Ana Koordinatörü Hatice Gökbel, Selçuk Üniversitesi Genel Sekreteri Fazilet Uyar, Konya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Selim Çelenk, Selçuklu Tıp Fakültesi Başhekimi Doç. Dr. Yaşar Şen, çok sayıda akademisyen ve huzurevi sakinleri katıldı.

Programın açılış konuşmasını Hatice Gökbel yaptı. İmkânlar ölçüsünde çalışmalarına devam edeceklerini belirten Gökbel, “Her insanın bir gün yaşlanacağı bilinci ile yaşlılarımızı anlamaya çalışmalı ve yanlarında olduğumuzu, onlara, sadece bu özel günlerde değil, her zaman hissettirmeliyiz. Bizler bu amaçla, Selçuk Üniversitesi’nin Gönül Elçileri olarak şehrimizde bulunan huzurevini ziyaret ederek, imkânlarımız ölçüsünde, onların sağlık sorunlarına derman, yaralarına merhem olmak istedik. Selçuklu Tıp Fakültemizin değerli öğretim elemanları, bu gün sizleri göz muayenesinden geçirecek ve tedaviye ihtiyaç duyanları ise hastanemizde imkânlar ölçüsünde tedavi edeceğiz. Hepimiz için çok özel olan bu günde istedik ki; sizlerle bir arada sadece sağlık muayenesi yapmakla kalmayalım, birkaç saatliğine de olsa gün birlikteliği kuralım, güzel ve anlamlı bir gün geçirelim istedik” dedi.

GÖNÜL ALDILAR

Daha sonra kürsüye gelen Hatice Doğan ise, “Bugün bizler, sizlerin yavruları olarak, sizler ile buradayız. Ama sizlerle bir arada olurken, sizlerden öğreneceğimiz o kadar çok şey var ki… Sizler bizim yaşımıza gelmeyeceksiniz ama bizler, Allah ömür verir ise sizlerin yaşına geleceğiz. O zaman, sizin şikâyet edip de anlayamadığımız şeylerin ne demek olduğunu, çok iyi anlayacağız. Ama iş, işten geçmiş olacak. Onun için iş-işten geçmeden, eğer sizlerden bir hayır duası alabiliyorsak ve hayatınızın zorluklarını bir nebze olsun kolaylaştırabiliyorsak, bizim için en güzel mutluluk budur. Benim en çok sevdiğim iki mutluluk tarifi var, bir tanesi; mutluluk, başkalarının hayatına kattığınız güzelliklerdir. Bir diğer tarif de, mutluluk, insanın içinde bulunduğu durumdur. Bizler istedik ki, sizler, bugün huzurevinde değil de her biriniz kendi evlerinizde, evlatlarınız ile bir arada olun ama her birimiz ayrı ayrı sebeplerden, bugün buradayız. Ama bizlerin tek bir amacı var devlet olarak. İşte bugün burada bulunan çok değerli hocaları, onların eşleri… “Gönül Elçileri” diyoruz biz kısaca onlara. Bundan sonra bu gönül severlerimiz buraya sık sık gelecektir” diye konuştu.

GÖZ TARAMASI YAPILDI

Gazetemize görüş belirten Selçuk Üniversitesi Genel Sekreteri ve Gönül Elçileri Ana Koordinatör Yardımcısı Fazilet Uyar da, “Bu tür programlarla farkındalık yaratmak, bilinçlendirmek, insanlara ulaşabilmek ve yarar sağlamak istiyoruz. Selçuk Üniversitesi Gönül Elçileri olarak daha önce birçok yerde programlarımız ve çalışmalarımız oldu. Bundan sonra da devam edecektir” şeklinde konuştu.

Ayrıca huzurevinde Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi tarafından ilk defa göz taraması yapıldı. Tarama ile ilgili bilgiler aktaran Hastane Başhekimi Yaşar Şen, “Bu yaş grubunda, yaş ilerledikçe özellikle katarakt olmak üzere birçok görme sorunları ortaya çıkıyor. Bunlar zaman zaman tarama ile tespit edilebilinir. Tarama sonucunda kimilerine başta ameliyat ve medikal tedavi gerekebilir. Öncelikle biz burada var olan durumları tespit edeceğiz, arkasından da hastanede gerekli işlemler yapılacaksa onlara destekte bulunacağız. Bu etkinlikte bizimde bir tuzumuz olsun istedik. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak huzurevinde ilk defa böyle bir tarama yapıyoruz. Bunda sonra, bu taramanın arkasından belki diş ile ilgili bir tarama olabilir” dedi.

Göz taramasını yapan Doç Dr. Banu Bozkurt ise 100’den fazla kişiyi taramadan geçirdiklerini kaydederek, genelde yaşlılarda katarakt rahatsızlığını bulunduğunu ifade etti. Bozkurt, “Tarama sonucunda genelde görülen rahatsızlıklar, göz merceklerinde görülen katarakttır. Bazıları katarakt ameliyatlarını olmuşlar, bazılarında ise hafif katarakt var ama durumu ağır olan birkaç hastamız da var. Onları hastanede daha detaylı değerlendirmek gerekecek. Onun dışında birkaç hastada göz tansiyonu yüksekliğini tespit ettik. Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı olan bir takım hasta grubumuzda var. Birkaç tanede gözünde enfeksiyon olan hastamız var. Burada 100 kişiden fazla vatandaşımızın göz taramasını yaptık. Ne zaman bizden destek beklerlerse biz her zaman yardıma hazırız” ifadelerini kullandı.

Salih KÖPRÜLÜ


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Gönülleri Hoş Ettiler
HABER YORUMLARI