kapat
Ruşeym Torku

‘Gönül Kırmanın Vebali Büyüktür’

  • Giriş Tarihi: 20.04.2013 10:19
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
‘Gönül Kırmanın Vebali Büyüktür’

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, gönül kırmanın vebalinin büyük olduğunu belirterek, ”Gönül Allah’ın evidir. İnsanları onursuzlaştırmak, gönüllerini rencide etmekle başlar” dedi.

Yılmaz, Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Hz. Peygamber ve İnsan Onuru” konulu konferansta, bugün olanların, Hz. Muhammed’in yaşadığı çağı andırdığını vurguladı.
Dünyanın her tarafında insanlık onurunun aşağılandığını, kadın ve çocukların şiddet gördüğünü anlatan Yılmaz, ”Hz. Muhammed’in yaşadığı dönemde insanlığa kazandırdığı, herkesin doğuştan kazandığı o onuru yeniden konuşmak; herkesin onurlu doğduğunu, onurlu yaşamaya hakkı olduğunu konuşmak istedik” dedi.
Kainatın güzelliğinin insanla değer kazandığını dile getiren Hasan Kamil Yılmaz, kainatın gözde varlığı insanın, tek başına değerli olduğuna inandıklarının altını çizdi.
Yılmaz, “Gönül yıkmak, gönül kırmak çok veballi bir iştir. Gönül Allah’ın evidir. İnsanları onursuzlaştırmak, gönüllerini rencide etmekle başlar. Rencide eden önce kendisini onursuzlaştırır. Önemli olan, karşımızdaki insana saygı göstererek kendi onurumuzu yükseltmektir” diye konuştu.
Konferansa, SÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay Sarı, Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday, çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > ‘Gönül Kırmanın Vebali Büyüktür’
HABER YORUMLARI